Pojídači mrtvých

Pojídači mrtvých https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/45259/bmid_pojidaci-mrtvych-SXb-45259.jpg 4 395 61

Mysterium, historická událost i horor – to všechno je Crichtonova verze textu starého více než tisíc let. V roce 922 se Ahmad Ibn Fadlán, vyslanec bagdádského kalifa, vydal s poselstvím ke králi volžsko-kamských Bulharů. Po dlouhém a strastiplném putování se na Volze setkal s mnohými kmeny, i s Normany – Varjagy, kteří tam pronikali jako obchodníci a někdy i jako námezdní bojovníci. Jejich kulturu, zvyky a způsob života popsal v poutavé zprávě pro svého kalifa. Brilantní vypravěč Michael Crichton popisuje další osudy nešťastného Araba, který byl unesen skupinou Vikingů daleko na sever a donucen účastnit se jejich boje s přízračnými mlžnými démony, kterým dali Vikingové hrůzný název „pojídači mrtvých“. Nikdo z nich nemůže ona monstra, která se zjevují jen za mlžných nocí, popsat, protože kdo se s nimi setkal, toto setkání nepřežil. Až do té chvíle, kdy Ibn Fadlán spolu se svými severskými únosci stanou tváří v tvář ztělesněnému děsu…... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Baronet

Eaters of the Dead , 1976

hnusák
31.10.2015 5 z 5

Velmi čtivá kniha, která se mne líbila stejně jako film.

Widow Embalmer
12.07.2015 3 z 5

Film s Paňděrasem jsem viděl kdysi dávno poprvé a od té doby ještě mnohokrát. Takže přečtení Pojídačů mrtvých byla jen otázka času. A kdyby ve mě kniha nevyvolávala příjemné pocity filmové nostalgie, tak by mě snad ani moc nebavila. Knižní Ahmad, ačkoliv všechny rád rychle soudí, se projevuje spíše jako svou mentalitou omezený idiot, jehož názory značně pokulhávají za většinou mnohem moudřejšími argumenty všech ostatních postav, ačkoliv se nám Ahmad snaží vecpat, že je to naopak. Přidávám jednu hvězdu za to, že bez této předlohy by můj oblíbený film nikdy nevznikl.

M.C.
08.05.2015 5 z 5

Prostě super! Crichton u mě zase zabodoval. Od něho dost neobvyklé, ale přesto boží. Michael byl prostě borec! A Ibn Fadlán buď zažil neuvěřitelnou věc, která nemá obdoby. A nebo to byl chlápek co vymyslel hustej příběh, v době, kdy snad nikoho takový příběh ani nenapadl.

JeKa
23.04.2015 5 z 5

Velmi zajímavá a čtivá kniha, jen si člověk pořád musí připomínat, že se nejedná o smyšlenku...neuvěřitelné!

dominik123
11.04.2015 4 z 5

Moja prvá kniha od tohto autora a musím povedať že vôbec nie je zlá. Určite to nie je to najlepšie čo som dosiaľ prečítal, ale je to zaujímavá knižka, ktorá má základ v skutočnom rukopise, arabského cestovateľa. Škoda len že je taká krátka, pár stránok naviac by vôbec nebolo na škodu.

DennisMoore
19.03.2015 5 z 5

Strhující. Naprosto strhující. Lituji jedině toho, že u nás kniha nevyšla zároveň s originálem a neilustroval ji Zdeněk Burian. To by bylo!

Endy17
31.01.2015

Nedočetl jsem.

józi.odkudkam
25.01.2015 5 z 5

Je fakt, že tady Crichton opouští svůj charakteristický rukopis, ale nikoli samoúčelně. Právě volbou poněkud archaického slohu, strohosti (která je však trefná) a citlivým přechodem z cestopisu ve vlastní vyprávění docílil zdání zcela vyjímečné historické věrnosti, díky které je pak vhled do kultury vikingů o to působivější a věrohodnější (on asi i dost věrohodný bude, Crichton šprtá prameny poctivě) A až zjistíte, co jsou vlastně zač ta mlžná monstra (na film nekoukejte, stojí za prd a ochudíte se o překvápko)...Jedna z crichtonovy nejsvětější trojice, jurský park, koule, pojídači mrtvých...kmen andromeda má u mě až bramboru. Čistých 5 *****
PS: Zabili sme medvěda. Proto muži vládnou. Svou fyzicky atavistickou silou.

HonzaT
14.08.2014 2 z 5

No jo, kdo by čekal, že při tomto hodnocení budu zklamán. Né že by Ibn Fadlánova cesta nebyla záživná...Dokonce mně nevadil ani způsob tehdejší mluvy. Rovněž vím, že Crichton záměrně neměnil výpis z deníku a jen mírně upravil sloh, ale co mi vadilo bylo, že když už knihu upravil tak vše bylo takové strohé, stručné a nerozepsané do podrobna. Rovněž si alespoň mohl přimyslet více charakterových vlastností jednotlivých vikingských bojovníků. Byť si Michael určitě natrápil při shánění informací o putování Ibna F., nechytlo mě to :-( Nejlepší postava Buliwyf) PS: Co mi dozajista ale utkví v paměti bude: Permanentní alkoholismus vikingů, dobrovolná smrt žen při pohřbech válečníků, samotný pohřeb a způsob zabití ženy, a v neposlední řadě vyměšování žen a mužů na veřejnosti(bez potřeby se utírat) a popis zápachu žen...fujki fujki :-) PS2: Nic to nemění na tom, že Michael C. je stále borec

vpadysak
22.02.2014 4 z 5

Pre mňa úplná bomba. Príbeh je postupne tak vystavaný, že sa z rozprávania Ahmada Ibn Fadlána dozvedáme o živote na severe v období okolo r.1000. Pri stretnutí s tajomnými démonmi mi naskakovala husia koža :-)
Videl som aj film Vikingovia, ale kniha je pre mňa oveľa lepšia. Jediná chybička je, že je kniha taká krátka.

bondula
31.12.2013 5 z 5

Túto knižku som si obľúbil ešte ako malý, no aj dnes je to pre mňa veľmi príjemné čítanie. Cestovanie arabského vyslanca na sever a jeho neuveriteľné príhody poskladal Michael Crichton do perfektného thrilleru, ktorého najväčšou chybou je to, aký je krátky. Crichton je majster napätia a tento historický román je v jeho tvorbe unikátny.

Zastavil by som sa pri otázke o pravosti ibn Fadlanovho príbehu v Crichtonovom podaní. Úvod diela, myslím prvé tri kapitoly, sú skutočne podľa arabského cestopisu, no zvyšok, od momentu stretnutia s vikingami na Volge je už Crichtonova práca. Treba uznať, že skutočne majstrovská. Poznámky pod čiarou, doplňujúce faktografiu k deju pôsobia naozaj dôverihodne a aj napriek niekoľkým nepresnostiam dávajú thrilleru formu vedeckej práce, skutočného príbehu. Ide však o autorovu úpravu ságy o Boewulfovi. Tento autorov "úsmev popod fúzy" je milou, vtipnou rovinou knižky, ktorá ju robí ešte originálnejšou.

Filmové spracovanie (13.th Warrior s A. Banderasom) je však pravým opakom knihy. Hlúpe hollywoodske spracovanie európskeho stredoveku, ktoré má len pár scén, pre atmosféru ktorých sa oplatí o filme zmieniť. Čo do historickej vernosti (bojovník v helme rímskeho gladiátora a v renesančnom kyryse a ďalšie do neba volajúce nezmysly) je to snáď najhorší film, aký som kedy videl.

stopni
17.11.2013 4 z 5

Velice pěkné vyprávění doplněné autorovými poznámkami, které skvěle čtenáře usměrňují v četbě a usnadňují mu pochopení textu.....:-) Vřele doporučuji....

hardrock
03.11.2013 5 z 5

Výborné. Crichton urobil skvelu pracu tym, ze pre nas ostatnych znovuobjavil cestopis Ibn Fadlana, jeho zazitky a skusenosti, ktore nabral v diametralne odlisnej kulture, ako jeho vlastnej.

Kreatorka
06.06.2013 5 z 5

Výborná kniha, podložená fakty. Spisy jednoho araba, který si skusil na čas žít mezi největší mi barbary historie - samotnými Vikingy. Úžasně napsaný příběh a zároveň i s podloženými problémi autora, kdy nevěděl jak má určitá slova přeložit a nám přiblížit. Crichton je jeden z nejlepších autorů se kterým jsem se setkala!! No spíš byl :-( Knihu doporučuji !!! :-)

Phoenix16.cz
03.01.2013 4 z 5

Kdysi dávno jsem si pustila film Vikingové, ale natolik mě nebavil, že jsem ho v půlce vymazala. A to já zásadně nedělám, jen výjimečně. Po pár letech se mi do ruky dostala předloha, a tak jsem se jí začala prokousávat. A šlo to ztuha. Psal to Crichton, který je vždy velice čtivý, ale v tomto případě opět došlo na výjimky. Zastaralý jazyk a výrazy, které se v té době používaly, dodávaly knize dobovou atmosféru, ale také značně znesnadňovaly čtenáři život. Co se příběhu týče, o ději se mohlo mluvit až ke konci, protože ze začátku se jednalo hlavně o popisy tamní společnosti. U knížky jsem sice vydržela do konce, ale velice jsem postrádala autorův svižný způsob psaní.

dragonfly
12.11.2012 4 z 5

Opět jsem díky filmovému zpracování čekala něco úplně jiného. Když ale řeknu, že jsem Pojídače přečetla (spíš doslova zhltala) za jeden jediný den, tak to je snad hodnocení samo za sebe..

Rawen616
03.01.2012 5 z 5

Opravdu výtečné zachycení dobové atmosféry a to celé naroubované na pozměněném příběhu o Beowulfovi se zapojením skutečně existujícího arabského cestovatele. Víceménně celý úvod knihy, až po důkladně rozepsaný pohřeb jednoho ze severských válečníků je přesným opisem z Fadlánových zápisků a až teprve po něm začíná vlastní Crichtonova fantazie. Kniha je napsána tak přesvědčivým stylem dobových zápisků, že se řada nadšenců domnívala, že Crichton jen literárně shrnul skutečné Fadlánovo zápisky. Bohužel ne, ale vycházel z legend a podle nich není vyloučeno, že nám tu po Evropě pobíhaly ještě relativně nedávno tlupy divokých lidí. Ostatně zprávy o podobných divoších pocházejí ještě ze středověku a divé muže najdeme i v českých pověstech. O Neandrtálce nejspíš nešlo, ale divý muž(a divoženka) a některé příběhy a legendy kolem tohoto fenoménu jsou natolik zajímavé a skutečně bičující fantazii, že vám všem vřele doporučuju o tom zapátrat.

PS:zfilmované verzi radím se spíše vyhnout, jednak ani zdaleka nemá takovou atmosféru jakou by mohla mít a jednak je v ní snad nejvíc historických nesmyslů co jsem kdy ve filmu o vikinzích viděl.

Ikkju
25.09.2011 5 z 5

Někde jsem četl že se spekulovalo o tom, že ti záporňáci mohli být poslední potomci neandrtálců... Kniha i film naprosto parádní, tenhle fakt tomu pro mě přidává ještě jeden rozměr...

Thomas.on
03.07.2011 5 z 5

Perfektní kniha, které se dostalo výborné filmové adaptace- orig. 13th Warior, u nás známo jako Vikingové (hl.role Antonio Banderas)

Alix
30.11.-0001 4 z 5

Velice zajímavé z pohledu mladého vyslance i celkově jako příběh.