Pohled z druhé strany

Pohled z druhé strany https://www.databazeknih.cz/img/books/98_/9829/bmid_pohled-z-druhe-strany-1Dr-9829.jpg 4 9 3

Jsou lidé kolem nás opravdu takoví, jaké je známe? Díváme se na svět z té správné strany? K těmto otázkám nás nutně dovede četba povídek Antonia Tabucchiho (*1943), v nichž italský autor reflektuje problematiku dvojí tváře světa. Kniha je rozdělena do dvou částí: první obsahuje osm povídek soustředěných kolem hlavního tématu sbírky. Druhou část tvoří tři povídky přidružené k ostatním až v pozdějších vydáních, které nejsou ani s první částí, ani vzájemně mezi sebou nikterak propojeny a spíše ukazují, jak je pro Tabucchiho každé téma úrodnou půdou, na níž může rozvíjet své vypravěčské umění. Jejich zahrnutí do Pohledu z druhé strany ale právě pro tuto odlišnost působí trochu násilně a vyvolává pocit, jako by se tam dostaly omylem.... celý text

Literatura světová Povídky
Vydáno: , Argo

Il gioco del rovescio , 1981

Acamar
12.03.2020 5 z 5

Krátké, většinou jen několikastránkové povídky s melancholickou a tajemnou náladou, jako lehce nahozené skicy se zvláštně podmanivou atmosférou i pointou, která není přímočará, ale vybízí fantazii čtenáře k vytváření různých variací výkladu...a hlavně svým vyzněním splňující "kritérium" z názvu povídkové knihy - pohled z druhé strany.
Přestože nejsem "povídková", tak toto první setkání s A.Tabucchim vyvolalo velký zájem přečíst si od něj něco dalšího.

000nugatovej
16.06.2019 4 z 5

"V tom byl právě podivuhodný smysl umění: přijít náhodou za náhodnými osobami, protože ve světě je všechno náhoda, a umění nám to připomíná, proto v nás také probouzí melancholii a zároveň nás konejší. Nic nevysvětluje: přijde, pohne listím, proletí stromy a je pryč." (str. 126)
Není to jen melancholie, ale i překvapení, když Vám Tabucchi zatají tu informaci, kterou byste považovali za nejdůležitější. A možná tak žijeme a možná si to neuvědomujeme. Provokativní povídky.

charlied
10.03.2013

Najpútavejší na tejto knihe je jej samotný názov. V recenzii je okrem iného aj toto vyjadrenie "okamžik, který složí rozporná fakta ve smysluplný příběh" - nie, žiadne pútavé zmysluplné príbehy v tejto knihe nehľadajte. Sú iba nádhernou, bohatou kyticou opisov - nič pre bežného čitateľa - skôr pre fajnšmekra, niekoho kto skúma literárne formy a tak. Najbližšie štýlovo prirovnávam poviedkam od Nabokova - Jaro ve Fialtě. Tie sú však napriek živým, umeleckým a bohatým opisom aj naozaj zmysluplné a svojim spôsobom aj pútavé.