Pohádky z naší vesnice

Pohádky z naší vesnice https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/36489/pohadky-z-nasi-vesni-36489.jpg 3 17 4

Sbírka básní realisticky zobrazujících život české vesnice, ve kterých autor ústy svých hrdinů vrhá nejprudší obžalobu proti vládnoucí společnosti.

Hyaenodon
31.03.2024 2 z 5

Trochu zklamání. Čekal jsem aspoň trochu realistický popis českého venkova, ale dostal jsem... Co vlastně? Popis atmosféry vesnice, pár obrazů, několik silnějších motivů (matka tající úkryt zběhlého syna), ale jinak vlastně nic. Klíčí ve mně podezření, že jsem pointy nepobral, protože tam vesměs nejsou. Dvě hvězdy za jazyk.

los
13.04.2020 3 z 5

jak Hálka nemusím, tak tato sbírka básní je neprávem zapomenutá, Hálek se tu představuje jako mistr poetické zkratky, prostý sentimentu a konvenčních obrazů; doporučuju např. báseň Dražba

Zelený_Drak
15.08.2016 1 z 5

Nic si z toho nedělejte, Veroniko. Mě sbírka také příliš nezaujala. Vůbec jsem si nevšimla "nejprudší obžaloby proti vládnoucí společnosti". Nenarazila jsem na nic, co by mi utkvělo v paměti a chtěla bych se k tomu vracet. Dávám hvězdičku za motivy. Stejně jako u sbírky "Balady a romance" platí, že zpracování mi připadá chabé, a to jak z technického, tak z vypravěčského hlediska. Každou chvíli to drhne a je to málo srozumitelné.

vejik
05.04.2013 2 z 5

Sbírka mě bohužel příliš nezaujala, možná je to tím, že u některých básní jsem měla problém s pochopením pointy... možná je to tím, že mi Hálkova poezie prostě nesedí...

Vítězslav Hálek
česká, 1835 - 1874