Pohádky (26 pohádek)

Pohádky (26 pohádek) https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/152603/bmid_pohadky-rdT-152603.jpg 4 271 271

Pohádka života (předmluva), Křesadlo, Slavík, Pastýřka a kominíček, Sněhová královna, Smrček, Starý dům, Čarovná truhlice, Statečný cínový vojáček, Dva přátelé, Malenka, Bezová matička, Divoké labutě, Sviňáček, Šťastná rodinka, Císařovy nové šaty, Ropucha, Uspávač, Mořská ženka, Hloupý Honza, O princezně na hrášku, Ošklivé káčátko, Stříbrňák, Kdo skočí nejvýš, Pět hrášků v jednom lusku, Pokladnička, Helenčiny květiny. 13-127-KMČ-90... celý text

jprst
14.08.2020 5 z 5

Další z knih, které čekají v naší rodinné knihovně, až doroste další generace do správného věku pro tyto pohádky.

666Jitka
24.05.2020 5 z 5

Nádherné pohádky dánského mistra, z nichž některé připomínají spíše horor a člověka až mrazí ...

Makaja
15.04.2020 5 z 5

Návrat do dětství. Kniha byla na půdě a nějak se minula s mými dětmi....teď už je bohužel nebaví. Mě ale pořád ano .

lucie9998
10.04.2020 4 z 5

Klasika, nádherné pohádky!

Olous1
28.02.2020 5 z 5

Nádherné pohádky mého dětství a rok vydání je rokem mého narození. Ikdyž jsem staršího věku :)miluju pohádky. Tato kniha patří k mým krásným vzpomínkám.

Stanas513
22.01.2020 4 z 5

Krásné pohádky, trošku jsem se vydala do dětství. Je fakt, jak už někdo poznamenal níže v komentářích, že české pohádky jsou prostě nejhezčí. Ale čtenář trochu pochopí mentalitu severských národů právě i z těchto pohádek...

pivatko
20.01.2020 2 z 5

pohádky známé, ale nečetly se mi moc dobře

RendyaDav
18.01.2020 5 z 5

Kniha plná krásných pohádek ,hodně výborná knížka....

85098211
15.01.2020 5 z 5

Krásná kniha plná známých pohádek od Hanse Christiana Andersena. Jako dítě jsem tyto příběhy moc ráda neměla, byly na můj vkus moc smutné a taky často končily nehezky. Na druhé straně, když se na to podívám z dnešního pohledu, jedná se spíš o pohádky reálné, protože život není jen veselý a šťastný. Kniha je hezky napsaná, vytříbeným jazykem, (nejen) proto si určitě pozornost zaslouží, přestože by ji mohl ocenit - a docenit - možná až dospělý čtenář? Já jsem ji četla v rámci Čtenářské výzvy a mám sama radost, že se mi dostala do rukou aspoň takto. Jinak bych se s ní totiž pravděpodobně i minula - a to by byla opravdu velká škoda...

elena2054
11.01.2020 4 z 5

Hezké, já však fandím více těm českým. :)

Marekh
24.11.2018 5 z 5

Pohádky se mi líbily. Jsou vhodné pro děti i dospělé. Některé pohádky jsou krátké, jiné delší. Pohádky jsou poučné, prolíná se v nich svět přírody a svět lidí, nacházíme v nich i všední věci. Líbily se mi např. tyto pohádky: Císařovy nové šaty, Ošklivé káčátko, Smrček, Starý dům, Mořská ženka aj.

V úvodu knihy se píše:

V čem je jejich půvab a cena? Co jim zaručuje jejich nesmrtelnost? Je to především jedinečné vyprávěcí umění Andersonovo. Do prostého, ale velmi poutavého vyprávění vkládá Andersen svou životní moudrost a vede čtenáře k správnému názoru na život a lidi. Učí je rozumět duši lidské, nalézat v ní skryté krásy a tak si uchovávat lásku k lidem, zvláště k utlačovaným a poníženým.

Skutečná velikost totiž - tak učí Andersen - je v srdci, v lásce k člověku, v poctivé práci a ušlechtilé snaze konat dobro a být užitečným svému okolí a všemu lidstvu. Prostá upřímnost povahy vítězí nad veškerou falší a dobrý člověk stojí ve své prostotě mnohem výše než všichni ti vládcové, mající v rukou moc a bohatství.

S předchozími citacemi z úvodu knihy se ztotožňuji, lépe bych je nevyjádřil. Kniha má nádherné ilustrace.

Citáty z pohádky Mořská ženka:

Lidé však mají duši, která žije stále, žije, i když se tělo proměnilo v zem. Tato duše vystoupí nahoru jasným vzduchem ke všem zářícím hvězdám. Jako my se vynořujeme z moře a díváme se na lidské země, tak oni se povznášejí k neznámým, krásným místům, která my nikdy nespatříme.

whale77
19.11.2018 4 z 5

Níže v komentech byly zmiňovány pohádky Látací jehla a Cestující z dostavníku, ale ty jsem ve vydání, které jsem teď, naposledy četla, nenašla. Stejně tak mi tam chybělo Děvčátko se sirkami. A Malá mořská víla! I když... Chybělo... Holkám jsem předčítala redukovaně, ne, že bych před nimi chtěla ukrývat smrt, ale na noc jim číst slova jako "pohřeb" a "umřít" nemůžu, jsou poslední dobou na tahle slova nějak přecitlivělé :-D
Jako dítěti se mi Andersenovy pohádky líbily víc. Jakože ty jeho popisy jsem asi žrala, jsou moc hezké a fantazii podněcující. Ale jako dospělá, která to má jako četbu na uspávání, to už spíš beru jako rozvleklé. Možná je to tou uspěchanější dobou, že se chci rychleji a nedočkavěji dobrat konce, ale naopak – šťouravá – třeba u Divokých labutí mi tam úplně chyběl dovětek, co se stalo s macechou, která začarovala nevlastní syny do labutí a vyhnala nevlastní dceru. Tam evidentně nebylo potrestané zlo (příp. aspoň mělo být zmíněno, že zlo si vesele škodí dál). Ale to fakt jen hnidopiším.
Ale i přes negativnější vyznění mého komentu považuji Andersenovy pohádky za klasiku, která neomrzí. A Trnkovy obrázky jsou dalším megaplusovým bodem.

JancaMia
17.07.2018 5 z 5

Pohádky které jsou sice strašně smutné ale zároveň hodně čtivé ..

Ran
20.06.2018 4 z 5

Tento soubor pohádek se mi líbil, i když ne všechny končí šťastně. Všechny pohádky nejsou stejně dobré, ale to vyvažují moc krásné ilustrace.

SSTknihy
19.06.2018 5 z 5

Jedny z nejznámějších a nejklasičtějších pohádek na světě, které napsal člověk, který považoval pohádky za podřadné, nevážil si jich a sám sebe považoval za zneuznaného básníka a dramatika. Pohádky samotné se musely proslavit nejprve v zahraniční, než dobyly rodné Dánsko. Pro mne krásné, temné, nostalgické, melancholické a první, které ne vždy končí klasickým happy endem. A když se k tomu přidají ilustrace Jiřího Trnky, pak už není co dodat.

katerina5544
07.12.2017 5 z 5

Kouzelne pohadky, knizku mam rada od detstvi.

LadyCharlene
27.09.2017 5 z 5

Andersenovy Pohádky se mi líbily více než Pohádky bratří Grimmů. Tyto pohádky se tolik nepodobaly jedna druhé a nebylo jich zbytečně mnoho. Některé pohádky jsem neznala, některé jsem znala v intencionálnější verzi - Ošklivé kačátko, opravdu se člověk dokáže u pohádky rozbrečet. Jsou to klasické příběhy, které přinášejí ponaučení ale i pravdy a nutnosti života, možná i uvědomění. Také se mi líbilo, že pohádky jsou jakýmsi nevyřčeným způsobem propleteny. Tato knížka je opravdu kouzelná, i přesto, že se to nemusí zdát, přečetla bych je i dítěti.

MOu598
19.07.2017 4 z 5

Četla jsem v květnu 2007. Podle mých poznámek:
Pohádky nejsou jen o pohádkových bytostech, nebo o lidech, ale často o věcech. Některé jsou spíš pro dospělé, některých jsem se jako dítě bála.

HanKasp
22.06.2017 5 z 5

Knihu jsme dostala už jako dítě, ale vždy jsem zvládla přečíst jen jednotlivé pohádky. Téměř pravidelně jsem si před vánočními svátky četla pohádku Strom a několikrát i křesadlo. Až letos jsem sáhla po knize a přečetla ji od začátku do konce. Jsem za to ráda, protože mi doposud unikly pohádky Sněhová královna, Mořská ženka, Císařovy nové šaty nebo Ošklivé kačátko. Znala jsem je jen z vyprávění, nebo zfilmované, ale musím říci, že se mi v knize líbily mnohem více.

Riccia
20.06.2017 4 z 5

Andersenovi pohádky znám z televizních zpracování, ale nikdy jsem je nečetla. Knížku s nádhernými obrázky pana Trnky (vydání z roku 1967) jsem objevila až nyní. První dvě pohádky se mi nějak zvlášť nelíbily. Potom jsem se oprostila od české představy pohádky, začala příběhy chápat spíš jako bajky, nebo podobenství a pak teprve jsem objevila jejich kouzlo. Třeba Smrček je nádherný.