Pohádka

Pohádka https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/507743/bmid_pohadka-mVC-507743.jpg 4 741 741

Charlie Reade vypadá jako obyčejný středoškolák, ale už toho má dost za sebou, život se s ním rozhodně nemazlil: máma mu umřela při autonehodě, z táty se stal alkoholik. Ve svých sedmnácti Charlie potkává Howarda Bowditche, samotáře z domu na vysokém kopci. Na zahradě za domem stojí zamčená kůlna, z níž se linou příšerné zvuky. Pan Bowditch umírá a Charlie zjišťuje, že mu dům odkázal – spolu s tajemstvím, které bude zatraceně těžkým břemenem. V kůlně je totiž portál do jiného světa. Ten jiný svět je v ohrožení a spolu s ním i ten náš. V paralelním vesmíru jsou honosné paláce s vysokými věžemi, zatuchlé podzemní kobky a magické hodiny, které umějí vrátit čas.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Fairy Tale , 2022

-knihomolka-
15.08.2023 5 z 5

(SPOILER) Okouzlující příběh s dobrým koncem, jak jinak u Pohádky:-)

Felipé
11.08.2023 5 z 5

Teda to byla jízda.
Něco tak krásně pohádkového, ale zároveň temného, u čeho se chvílemi budete smát, chvílemi bát a chvílemi vám bude smutno, jsem asi ještě nečetl. Možná jsem se k Pohádce prostě dostal ve správné době, kdy jsem žádné fantasy dlouho nečetl, ale určitě se zařadí mezi moje vůbec nejmilejší knížky.
A jako někdo, komu letos umřel psí kamarád, můžu říct, že bych do té studny s vidinou slunečních hodin taky sešel...

blazejmartin
06.08.2023 5 z 5

Stephen King je KING...

Gracian1964
06.08.2023 5 z 5

Klasický King, konečne niečo dlhšieho. Ako nekritický fanúšik nemôžem napísať jediné krivé slovo. Dobrý príbeh, dobre napísaný, napínavé, miestami poetické, šťastný koniec (ale nie pre všetkých). Len škoda, že to aj napriek pomerne veľkej hmotnosti ubehlo tak rýchlo. Teraz zase čakať na niečo nové. Alebo sa vrátiť k starému?

Alix
05.08.2023 5 z 5

Kniha mne nadchla i překvapila. Co taky od SK jiného čekat, že? Je krásná, děsivá a plná citu, nejednou jsem sáhla po kapesníku. A jelikož jsem pejskařka, Radar byla můj favorit a ani jednou mne nezklamala. Udělat takovou míchanici různých příběhů a ještě propojit smysluplně dva světy, to snad dokáže jen King. Překrásná kniha...

nadali
05.08.2023 4 z 5

(SPOILER) Kniha je velmi čtivá. Přečetla jsem ji na dovolené za necelých 14 dní.
Vím, že tady hodně čtenářů píše, že Stephen už vyměkl a kdesi cosi. Nepřijde mi. Princ s chapadly. Gogmagog. Zvrácené hry. Není to jen tím, že máme větší prostor naší fantazii?
Kdyby to tak bylo, mně to nevadí.
Trochu je to Srdce v Atlantidě. Trochu je to od každého trochu. Trochu je to pohádka.
Možná jsem čekala dramatičtější závěr.

Karoll_ina
01.08.2023 5 z 5

Fantasy samo o sobě nemusím, knihy od Kinga si vybírám, ale tady ta kniha mě bavila a zaujala. Začátek příběhu z reálného života mě bavila více, zajímal mě osud Radar hlavně a samotného Charlieho. Ilustrace v knize byly pěkné a vždy jsem se těšila na novou kapitolu. Fantasy část byla napínavá, ale trochu i předvídatelná a na Kinga sem čekala něco strašidelnějšího, ale obsah odpovídá názvu a opravdu to byla Pohádka. Naštěstí byl happyend.

pidalka777
31.07.2023 5 z 5

(SPOILER) Kdybych mohla tak dám těch hvězdiček více. Zařazuji ji do svého seznamu TOP knížek od Kinga. Byla úžasná, čtivá a prostě nádherná. Kinga jsem nesnášela ale i zbožňovala naráz zvlášť když mi ukončil kapitolu tím že to postava nepřežije (a to už mi padali oči). Charliemu jsem strašně fandila a Radar byla můj miláček.
A na konci jsem fakt i vyprskla smíchy zvlášť u výrazu šuk ze soucitu

magnolia
31.07.2023 4 z 5

Nejsem čtenářka fantasy (s výjimkou Zeměplochy), a proto mě nejvíc v této knize bavila reálná část příběhu Charlieho a Radar. Pohádkový svět byl nabitý magií, tajemstvím a neobvyklými jevy, mě však nejvíc zajímalo omlazení Radar a návrat obou hrdinů zpátky. Boje a vyřizování účtů se všemi záporáky a to vše okolo nebylo nic pro mě, přesto jsem četla všechno, i když jsem občas měla nutkání přeskakovat. Potěšily mě obrázky na začátku kapitol, jen ta tříkolka vypadá jednou tak a podruhé jinak (dámská a pánská verze) - ale to je drobnost, pohádkově magická.
(Dost dobrá prázdninová četba, když letos není nový Cormoran Strike).

zbožňuju_knihy
31.07.2023 4 z 5

(SPOILER) Je to opravdu pohádka, vykradená ze všech možných pohádek.
King už je starý pán, fantazii nějakou má, ale zde si vypomohl odevšad. A protože je to starý moudrý pán, pokaždé, když se inspiruje, nám to i otevřeně poví.
Líbila se mi moc první část v reálném světě, poté jsem měla docela dlouho pocit, že čtu hodně vatu, však také kniha je pěkně tlustá a stála 600,-, později se začalo něco dít a příběh se zase zvedl. Byla to příjemná změna, jelikož mám za sebou několik severských detektivek, ale akorát mi to stačilo, bylo toho ažaž. Jen mne mrzelo, že jsme se po těch devíti letech nedozvěděli, jak si tam teď jednotlivé postavy žijí. No vlastně šťastně a spokojeně až do smrti, že.
Nesmím zapomenout zmínit se o obrázcích na začátku kapitol, ty byly hrozně fajn :-).

LadaLil
28.07.2023 5 z 5

Nádherná kniha. Nádherný pocit, že dobro zvítězilo, že má smysl žít dobrý život, mě úplně pohltil a já dočítala poslední stránky se slzami v očích. Autor překonal sám sebe. Ne ve smyslu, že nic tak dobrého nenapsal, ale že ve svém věku zůstává kreativní a hledá nové způsoby psaní. To ve mně prohlubuje obrovskou úctu ke Kingovi a já mu tleskám.

Hlavní hrdina nám přiroste k srdci. Svou rovností, svou láskou k psovi, svou schopností rozhodnout se pro to, co je správné, ne pro to, co se vyplatí. Takového hrdinu fantasy kniha potřebuje, jdete s ním do všech dobrodružství a držíte mu palce.

Autorova schopnost vytvářet kompletní charaktery i místa v tomto románu dosahuje opravdových výšek. Román je nádherným popisem paralelního světa i jeho obyvatel.

Kniha nepřináší totálně šokující a novátorské uchopení fantasy žánru. Ale nabízí nám čas s hrdiny ve světě, který je vykreslen tak, že je téměř skutečný.

Děj se do poloviny odehrává v našem reálném světě. A v něm i končí.

Pokud chcete prožít putování za dobrodružstvím takové, jaké nabízejí knihy Tolkiena či Rowlingové, přečtěte si Pohádku.

m2056
27.07.2023 4 z 5

Prvních 17 kapitol je super na 5 hvězd pak do 25 je to na 3 hvězdy a pak za 4 hvězdy zbytek. Jinak kniha je to zajímavá původně jsem ji číst ani nechtěl ale syn ji četl a začal vyprávět tak jsem neváhal a raději si to přečetl a nelituji příjemný překvapení.

Anushka1
26.07.2023 5 z 5

(SPOILER) Jsou i jiné světy než tento. Tak by se dalo jedinou (dnes již klasicky kingovskou) větou popsat, o co v této knize jde. King zase popustil uzdu své fantazii a zavedl nás do světa plného magie, příšer, ale i statečných činů.

První část knihy není vlastně vůbec fantaskní. Sledujeme tu příběh chlapce Charlieho, který náhodou zachrání život podivínskému starci, který bydlí v děsivém domě na kopci. Vlastně ho nezachrání tak úplně on, ale oddaná fenka Radar, jak se všem Charlie snaží namluvit. Zavoláním záchranky to ale nekončí. Mezi Charliem a nevrlým panem Bowditchem (a samozřejmě Radar) vznikne přátelský vztah. Není tedy překvapením, že poté, co starý pán nepřežije srdeční příhodu, odkáže Charliemu všechen svůj majetek. Kromě domu, kýble zlata v sejfu a Radar však Charlie získá i něco mnohem cennějšího. Na zahradě je totiž ukrytá studna, která je vchodem do jiného světa. A Charlie brzy tímto vchodem projde, protože Radar pomalu umírá a podle pana Bowditche se ve světě pod studnou nachází něco, co by jí mohlo vrátit elán a omladit ji. Láska k psovi je silnější než strach z neznáma, a tak se Charlie vydá na cestu plnou dobrodružství, kde kromě své fenky bude muset zachránit celé království.

Inspirace jinými příběhy je zde jasná. King to ani nijak nezakrývá a mnohé v textu i zmiňuje (strašidelný dům na kopci - Psycho, chapadlovité příšery - H.P. Lovecraft, vyvraždění královského rodu - Hra o trůny a další). Opět tu do hloubky popisuje všechny možné i nemožné postavy a prostředí. Někdy mě tohle na jeho knihách otravuje, ale v Pohádce to šlo všechno hladce a já si návštěvu jeho dalšího imaginárního světa - království Empis - hodně užila.

Veronika2692
26.07.2023 5 z 5

Krása, já jsem moc spokojená, geniální příběh, nechápu, kde bere King všechnu tu fantazii a kreativitu.

Leona333
25.07.2023 2 z 5

Je mi zcela jasné, že můj komentář a hodnocení ke knize zde, působí jako "pěst na oko..."
Jenže mě se ještě nikdy u Kinga nestalo, abych některou z jeho knih četla tak dlouho, odkládala jí, četla s ní souběžně i jiné knihy a se sebezapřením Pohádku dočítala. A to mám od mistra hororu, načteno kvantum jeho, jinak vesměs fantastických knih - příběhů...
Takže Pohádka, je vlastně pohádkou, pohádkovým příběhem, který mi evokoval v mysli a v mé paměti hlavně jiné pohádkové příběhy. Třeba Alenku v říši divů + Bílého Králíka, který kouká na hodinky a běduje, že přijde pozdě a šup do nory a Alenka za ním... "Určitá podobnost, nápad a nuance, jistě zcela náhodná... a takhle bych mohla pokračovat - vyjmenovávat dál a dál."
Zkrátka se pro tentokrát žádné překvapení, rozechvění nekoná. A protože jsem vyrůstala v osmdesátkách na seriálu Goro - bílý pes, kde mi přišlo pouto mezi japonským špicem a osiřelou dívkou Reiko mnohem více hlubší - srdcervoucí, tak mě zde přátelství mezi Radar a Readem, nikterak nezasáhlo.
Je mi fakt líto, ale tuhle Pohádku, popustím, věnuji jiným, více nadšeným čtenářům.

Ginosaji
25.07.2023 3 z 5

(SPOILER) Musím souhlasit s jedním z níže uvedených komentářů. Nevím, co si o příběhu myslet. King skvělým způsobem vykresluje prostředí a atmosféru (ne příliš detailně ve snaze o projev čtenářovy vlastní kreativity). Rozhodně jde o originální námět, který v sobě však mísí již vzniklé - zmínka o Cujovi, podobnost se Hrou o trůny (vyvražděný rod, roztroušení potomci), boj na stadionu jako gladiátoři (jen jeden vítěz - motiv Hunger Games), vlající záclony (scéna z Gatsbyho)... Jako by King spojil všechno, co kdy viděl a četl do jednoho sandwiche.
Příběh je dobrý a díky jednoduchému jazyku se i skvěle čte, to nepopírám, ale neoslovil mě natolik, že bych se nemohla dočkat až si knihu přečtu znovu. Jinými slovy, tahle pohádka se u nás moc vyprávět nebude.

karol.cadex
25.07.2023 5 z 5

Dlouho předlouho jsem ji četla. A četla bych ji klidně celej život. Příběh miluju od začátku do konce. Š Í L E N Ý Ý Ý.

Co mi vadí v posledních letech na Kingovi, je jeho přizpůsobení se moderní době. Nejradši mám, když si pěkně popisuje ty starý sedmdesátky, buicky, papírový noviny a hry kluků někde u vody, než když adolescent Charlie čumí pořád do iphonu a googlí tutoriály na rekonstrukci zábradlí. Jenže tady tohle King totálně zlomil pohádkovým světem se svými vlastními pravidly. Charlie je Mirek Dušín z Ameriky dnešní doby. Potkat takovýho kluka je prakticky zázrak. Ten začátek mě až obtěžoval, nevěřím lidem, co jsou čistý jako lilie, i když Charlie se ob stránku snaží tvrdit opak, že dělal v minulosti děsně temný věci!!!
Původně jsem měla v plánu popsat postavy a děj, ale ono to úplně nejde. To bysme tu byli do rána a beztak bych nedovedla zachytit vše podstatné. Pohádka není metafora, jak jsem původně ke knize přistupovala, je to klasický kingovský temno, jen pod povrchem.

Nechápu. Nechápu, kde se to v něm bere, protože tohle už neni lidský.

LilyGorch
24.07.2023 5 z 5

Charlie Reade je středoškolák, který si po smrti své matky prochází obdobím vzdoru, kdy se svým kamarádem Bertiem provádí různé výtržnosti. Charlie si ale naštěstí včas uvědomí, že od onoho osudného večera, co jeho matku srazilo auto, to jde z kopce i s jeho otcem a že se z něj stává alkoholik. Přebírá tedy veškerou péči o domácnost a snaží se dohlížet i na otce, aby se trpělivě léčil ze své závislosti.
Charlie se jednoho dne vrací na kole domů a zrovna jede okolo zarostlého starého domu na Sycamore Street č. 1, kterému s kamarády přezdívají "psychodům". Jeho pozornost upoutá štěkání a smutné vytí staré feny - přesně té, které se dřív tolik báli a říkali oni, že je to děsivý pekelný pes. Charlie přeleze plot a vydá se pustou zahradou k domu, kde uvidí na zemi ležet potlučeného starého pana Bowditche. Spadl ze žebříku a už nedokázal vstát. Charlie zavolá sanitku a postará se i o fenku, která se jmenuje Radar a vůbec není zlá. Když se pan Bowditch vrátí z nemocnice, je potřeba, aby se o něj někdo staral a pomáhal mu. Charlie se tohoto úkolu zhostí jako "poděkování" za to, že se jeho táta dokázal zbavit své závislosti a že se dokázal vrátit do běžného života.
Stav pana Bowditche se sice zlepšuje, ale jeho dny už jsou sečteny. Za obětavou pomoc odkáže Charliemu nejen starou fenku německého ovčáka, ale i jedno tajemství. V kůlně vedle domu je kouzelná studna, která má být vchodem do jiného světa. V tomto světě by potom Charlie mohl najít klíč k prodloužení života oddané Radar, již si moc oblíbil. Charlie se s Radar proto vydává studnou do Empisu, ve kterém ale nic není tak, jak by mělo být a jak mu to popisoval pan Bowditch..

Jsem moc ráda, že mě neodradil počet stran (728) téhle bichličky. Parádně mi teď kápla do noty a čtení jsem si moc užila. Nevadilo mi pozvolné vyprávění, seznamování se s Charliem, jeho blízkými, s mrzoutským panem Bowditchem, atd. Zamilovala jsem si fenku Radar, protože sami máme německého ovčáka a je to ten největší parťák. Příběhem jsem se nechala odnést do kouzelného světa Empisu, do města Lilimar, šla ve stopách autorovy bohaté fantazie a sledovala, jak se z obyčejného kluka stává hrdina "princ Šárlí".
Kniha se dělí do kapitol a ty potom ještě dál do krátkých podkapitol. Každou kapitolu uvádí tematický obrázek, což byla první věc, která mě na Pohádce překvapila. Obrázky jsem zde nečekala, ale hezky doplňují příběh - obrázky jsou vždycky fajn! :o))

Za možnost přečíst si tuto knihu a nahlédnout do nekonečné fantazie pana Kinga děkuji nakladatelství Beta. Bylo mi ctí! ;o)
Jop a samozřejmě 5/5 *!

evineckY
22.07.2023 5 z 5

Tohle je opravdu fantasy pohádka...
S. King má neuvěřitelnou představivost a fantasii.
Kniha nejdříve začíná nešťastně a smutně a jak to u Kinga
chodí - nic není takové, jak se zdá.
Naprosto doporučuji

boeink
21.07.2023

Už se vám někdy stalo, že jste vlastně nevěděli, jestli se vám kniha líbila moc anebo vůbec? Já s Kingovou Pohádkou bojovala dva týdny.
Po krásné první části, kde jde hlavně o přátelství mezi starým nerudným mužem a sedmnáctiletým Charliem, u mě ta druhá část z jiného světa drhla. Asi mám málo fantazie, představivosti..na mě byla ta cesta Empisem až příliš dlouhá. Omlouvám se mistrovi i všem jeho příznivcům, King můj král nebude. Přesto po dočtení té tučné knihy a po odeznění prvních dojmů, musím přiznat, že ta kniha byla krásná, plná fantazie. Jen prostě není napsaná úplně pro mě.
Takže nevím...je to na plných pět hvědiček? Nebo na dvě?

P.S. Ale Radar...ta byla nejlepší.