Podle přírody

Podle přírody https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/503353/bmid_podle-prirody-U3B-503353.jpg 5 6 3

Prvotina německého spisovatele W. G. Sebalda (1944–2001) z roku 1988 se stala výchozím bodem tvorby tohoto později po celém světě uznávaného autora. Soubor tří delších textů, jenž nese podtitul Elementární báseň, líčí poetickou formou život a dílo tří různých mužů z různých epoch, Matthiase Grünewalda, mistra Isenheimského oltáře, přírodovědce Georga Wilhelma Stellera z Beringovy expedice na Aljašku, a samotného autora. Jde o další úchvatnou Sebaldovu prózu plnou poezie bez metriky a rýmu.... celý text

Literatura světová Poezie
Vydáno: , Opus (ČR)

Nach der Natur , 1988

lentolog
29.12.2023 5 z 5

Výborné!

sika444
01.12.2022 5 z 5

Je to tresť Sebalda, jedinečný text - proud imaginace, myšlenek, asociací. Tuto metodu přivedl k dokonalosti ve svých vrcholných knihách. Zde i díky typografické úpravě člověku zřetelněji dochází, že se jedná o báseň v próze. Může se opájet textem plynoucím ve volném proudu s vědomím, že nikam nespěchá, protože cílem je právě tato chvíle.

puml
06.11.2022 5 z 5

Skvělé tři básně v próze. Spojovacím prvkem je pocit melancholie a zanikání, zároveň i touha žít a tvořit nebo též objevovat a poznávat navzdory tomuto zanikání. Je to Sebaldova prvotina, ale už tady jsou vesměs nastolena všechna autorova klíčová témata - včetně všudypřítomného pocitu vykořenění - která následně zpracoval ve svých nejznámějších knihách. Doporučuji.

německá literatura

Winfried Georg Sebald