Podivná revoluce: Dlouhá cesta Američanů k nezávislosti (1763–1783)

Podivná revoluce: Dlouhá cesta Američanů k nezávislosti (1763–1783) https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/100724/bmid_podivna-revoluce-dlouha-cesta-ameri-sVq-100724.jpg 4 10 3

Kniha dává odpověď na otázku, proč se uprostřed všeobecného optimismu po vyhrané válce nad Francií 1763 začaly uvnitř americké společnosti vršit pocity nespokojenosti, křivdy a vzdoru do té míry, že nakonec přivedly různorodý a dotud protichůdnými zájmy rozdělený národ k ozbrojené vzpouře a zbavení se ochranných křídel mocného Britského impéria. Anatomie jednotlivých fází revoluce zachycuje šíři společenského spektra od postavení obyčejných lidí přes skupinové zájmy až po chování elit, sleduje proces vtahování jednotlivých vrstev do revolučního kvasu a snaží se nalézt souvislost mezi vnitřními zdroji napětí a podrážděnou reakcí na vcelku malicherné podněty, přicházející z Londýna. Americká revoluce se v této perspektivě jeví jako drama souhry okolností, jehož vyústění dodnes překvapuje historiky nepoměrem mezi vcelku omezenými příčinami a dalekosáhlými světodějnými důsledky.... celý text

medvídě
02.03.2019 4 z 5

Zajímavě pojatá kniha přibližující období boje amerických občanů za nezávislost a svobodu z područí anglické koruny.
Kniha se mi bohužel četla pomaleji, ale mohlo to být ovlivněno i nutností ji přečíst. Co mi tam chybělo, byl seznam zúčastněných osob a něco k němu v závěru celé knihy, protože bohužel, ne všechna jména byla pro mě známá.
Pokud si však chcete přiblížit dobu, tak knihu doporučuji k přečtení.

kralika
19.01.2018 5 z 5

Tato malá knížka "do kapsy" klame tělem. Nejde jen o souhrn toho nejdůležitějšího, ale dokazuje, že i menší text může být brilantní politicko-historickou studií. Avšak je potřeba dodat, že ti, kteří by od této knihy čekali podrobnější popis vlastních válečných operací budou zklamáni...

B.V.
31.10.2016 3 z 5

Na této knize oceňuji faktografickou přesnost a členění kapitol. Dokonce ani co se gramatické stránky týče, nedá se knize nic vyčíst. Přesto se mi kniha nečetla lehce, často mi překážely v plynulosti textu zbytečně komplikovaná souvětí či nadměrná koncentrace nových i opakujících se jmen. Neříkám, že pro mě kniha nebyla přínosná, jen mě její četba stála nepoměrně mnoho úsilí.

18. století revoluce boj o nezávislost dějiny USA válka za nezávislost americká revoluce

Svatava Raková
česká, 1947
1998  85%Dobrodruzi, puritáni a Indiáni. Angličané v Novém světě
2005  86%Podivná revoluce: Dlouhá cesta Američanů k nezávislosti (1763–1783)
2003  75%USA
2005  63%Víra, rasa a etnicita v koloniální Americe