Pod slnkom Turína

Pod slnkom Turína https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/480048/mid_pod-slnkom-turina-LF6-480048.png 4 17 5

Kristína je Slovenka. Po rokoch strávených v Bruseli nasleduje manžela spolu s ich dvoma synmi za prácou do Turína, kde sa chcú usadiť. Tam stretne Olgu, južanku z Otranta, s ktorou sa spriatelí. Ukáže sa však, že stretávanie ich rodín má ničivé následky pre všetkých. Banálny príbeh nevery skrýva netušené riziká a má fatálny dopad na tých, ktorých by chceli pred všetkým zlým ochrániť. Medzi nedokonalými matkami, poznačenými deťmi, prítomnými či neprítomnými mužmi a Turínom, ktorý všetkých uväzňuje vo svojom „válove“ sa zdá, že všetko smeruje ku katastrofe, ktorá však napokon naberie celkom nečakanú podobu. Je naozaj možné uniknúť z miesta, ktoré sa do vás zakvačí svojimi pazúrmi, z miesta, kde ste sa stali niekým, koho ste si nevedeli predstaviť ani v tých najhorších nočných morách?... celý text

čika
12.06.2023 4 z 5

Výborne napísané, dobre rozohrané, ale trochu urýchlene uzavreté a navyše mierne radobyšokom...to asi ani nebolo treba. Viac tém, ktoré sú tu naťuknuté, by si zaslúžilo rozviesť, kľudne by som zniesla aj pokračovanie...

lusila
03.09.2022 3 z 5

Bola som zvedavá na túto autorku, no táto kniha nie je ničím výnimočná, ani formou, ani obsahom.

Dani25
22.06.2022 5 z 5

Silná psychologická kniha a to spočiatku som si myslela, že to bude taká "typická" kniha pre ženy. Boli chvíle, keď som ju musela na pár minút odložiť, ale nie preto, žeby ma nudila, ale preto, že to bolo náročné a trápila som sa spolu s Kristínou a jej deťmi. A o chvíľu som ju zase brala do rúk a čítala ďalej. Často som sa hnevala na Kristínu ani nie tak kvôli nevere ako kvôli tej sebeckosti a správaniu sa voči deťom.

Gracian1964
19.06.2022 5 z 5

Myslím, že toto bolo moje prvé literárne stretnutie s Dobrakovovou. Páčilo sa mi to, postupné stupňovanie, zamotávanie sa, závislosť, rodinné problémy. Psychlogická sonda do postupného rozkladu a odcudzovania sa jednej, i druhej, rodiny. Ponuré, desivé, temné. Na záver sa zjaví akési svetlo aj s nádejou, aspoň som to tak chápal.

adorjas
19.05.2022 4 z 5

O obálke Pod slnkom Turína už nebudem písať, o nej sa už toho popísalo dosť na "totých instagramoch". Ale už dopredu sa usmievam nad čitateľom, ktorý bude očakávať romancu či príbeh o anjelikoch.
Čo sa týka samotnej knihy, obdivujem autorku, že sa témy nevery, ženstva, viac drsného sexu nebojí. A hlavne nerieši, čo si o jej písaní pomyslí občas viac konzervatívne Slovensko. Keď si čítam rozhovory s Dobrakovovou, mám taký pocit, že ak, by sme sa vyskytovali v rovnakej spoločenskej bubline tak by sme kašľali na ostatných a kecali len my dve. Avšak, čo sa týka knihy - už sa o nej popísalo (aj okrem jej obálky) dosť- je vo finálovej desiatke Anasoft litera 2022. Hlavnou postavou je Slovenka Kristína, ktorá sa kvôli manželovej práci presťahuje do Turína aj so svojimi deťmi. Postupne si navyká na odlišnú európsku mentalitu, a toto jej vytrhnutie zo zvyku ju vháňa do náruče človeka, ktorý ju a jej rodinu možno viac ničí ako by prinášal šťastie. Ale je to naozaj tak? Nebude to skôr možnosť sebaspoznania, kde sú Kristínine hranice, a kde sú jej tajné túžby či stigmy z detstva?

Ivana Dobrakovová
slovenská, 1982