Po stopách Jacka Rozparovače

Po stopách Jacka Rozparovače
https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/475055/bmid_po-stopach-jacka-rozparovace-Qxg-475055.jpg 4 649 649

Hrůzu nahánějící hororový román, jehož příběh je inspirován vraždami Jacka Rozparovače, s neočekávaným vyvrcholením, z něhož tuhne krev v žilách… Sedmnáctiletá Audrey Rose Wadsworthová je dcerou ctihodného šlechtice a nabízí se jí tak život v bohatství a moři dalších výhod. Pod rouškou společenských čajových dýchánků a nákupů luxusních šatů však vede tajný druhý život. Navzdory přáním svého otce a očekáváním společnosti Audrey často utíká do laboratoře svého strýce, kde se věnuje děs nahánějícímu studiu forenzních věd. Když ji práce na tělech brutálně zavražděných žen vtáhne do pátrání po sériovém vrahovi, přivede ji její touha po nalezení odpovědí na samý okraj zlaté klece. Šokující zvraty a obraty, umocněné fotografiemi z této ponuré doby, činí z této prvotiny z pera autorky Kerri Maniscalco, jež se umístila na prvním místě žebříčku nejprodávanějších knih deníku New York Times, vskutku nezapomenutelné dílo.... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , King Cool

Stalking Jack the Ripper , 2016

silvara
10.03.2022 3 z 5

Na to, že mi byl slibován hrůzu nahánějící hororový román, jsem zklamaná. Ne, nebyla tam hrůza (možná malé množství hnusu při závěrečném rozuzlení). Ne, nebyl to horor. Ale jo, román to byl.
Přiznám se, že by byla příjemná změna číst něco z YA, kde by hlavní hrdinka nebyla "jiná" než ostatní dívky. Ony se zajímají o šaty, chodí na čajové dýchanky, nechávají se svazovat korzetem a společenskými konvencemi. Ale já jsem jiná - já se zajímám o vědu, řežu do mrtvol. A vypadám skvěle i bez make-upu. Ale dejte přede mě krasavce, který mimochodem je tak trochu na okraji společnosti... A je jasné, kdo získá mé srdce. Ech!
To bych ještě snesla, ale co mě doopravdy vytáčelo, byl zjevný fakt, že Audrey Rose je jako detektiv úplně marná. Její myšlenkové pochody nejsou logické a hlavně nedávají smysl. Myšlení je tak přenecháno povolanější osobě, Thomasovi. Ten je takový malý Sherlock Holmes, ale i jeho dedukce jsou často "vycucané z prstu".
Uznávám, že to je skvělá odpočinková četba. Pokud u toho člověk vypne mozek a pouze se nechá unášet dějem, pak to nadšení chápu. A samozřejmě oceňuji krásnou obálku (což ale nezachrání absenci logiky, která je v detektivních příbězích vyžadována).

bergle
05.03.2022 3 z 5

Kniha je jedna z těch slabších co jsem četla. Asi jsem od příběhu čekala víc napětí...

lenka7679
03.03.2022 3 z 5

Hrůzu nahánějící a hororový román to za mě určitě nebyl. S tím si spojím jiné knihy a ne tuto. Osobně bych ji zařadila žánrem do YA literatury.
Knih a pořadů o Jacku Rozparovači jsem četla a viděla již tolik, že tato pro mě byla lehké zklamání. Ohodnotila bych ji za sebe na průměr.
Postavy jsou lehce předvídatelné a tím i velmi záhy závěr knihy, který tak nebyl vůbec překvapující.

luculi
02.03.2022 3 z 5

Musím říct, že tohle je pro mě spíše zklamání. Kniha se poměrně vleče a důležité pasáže rovnou přeskakuje. Nebo dokonce po zásadním momentu skočí o několik dní dále. Hlavní hrdinka je nezajímavá, na svůj věk dost charakterově nesouměrná, jednou chovající se jako dítě, jindy zase naprosto dospělá. Vůbec mi neseděla. Navíc jsem nechápala její podivné názory, někdy děsivě úchylné.

Samotné pátrání po Jacku Rozparovači bylo minimální, žádná pořádná dedukce, skládání dílků, detektivní práce. Nebyl vidět žádný logický sledovatelný postup a řešení. Těch pár informací, které nám jsou poskytnuty jen chabě naplní očekávání. Stanou se určité nehezké věci a najednou se hlavní hrdinka rozplývá nad cirkusem a sedí na čajových dýcháncích. A pak zase ty hrůzy... Tohle bylo divné, přeskakovat z jednoho tématu do druhého.

Celé je to nedotažené, neúplné, slabé. O hrdinčině inteligenci by se dalo těžce pochybovat, za to její kolega Thomas je učiněný odraz Sherlocka Holmese. Spíš by se to mělo jmenovat Po stopách Audrey Rose. Navíc vůbec nerozumím tomu, kde byli na tom, že jde o thriller nebo horor, mě to tak kromě popisů mrtvol či pár stránek ke konci vůbec nepřišlo. A už vůbec ne zmínka na přebalu knihy, že z toho bude tuhnout krev v žilách.

Jediné, co mi opravdu sedlo, tak odhalení vraha, které se dalo i nedalo čekat. Celé to uzavření a vlastně i vysvětlení, proč nikdy nebyl odhalen. Tohle prostě nedoporučuji. 2,5*

DreamerX9
01.03.2022 4 z 5

Kniha mě velice mile překvapila. Nečekala jsem ze bude tak čtivá a zajímavá. K tomu navíc plná faktu z anatomie a biologie. Libila se mi postava Audrey Rose, která si stala za svým a nebala se odlišovat od tehdejšího názoru na ženy. Co se Thomase týče tak ten byl fantastický, chytrý, důvtipný a hlavně měl skvělý smysl pro humor který mě nejednou pobavil. Odhalení...no nebyla jsem si jistá ale měla jsem viníka v merku takže to nebylo až takové překvapení ale i tak se v knize ocitáme v mnoha napinavych chvílích.
Autorka píše čtivě a působivě těším se na její další knihy :)

spencer
08.02.2022 4 z 5

Jack Rozparovač? Hlavní hrdinka odhodlaná odhalit jeho identitu? Co víc si čtenář, který má rád tajemné záhady může přát? Nebýt prvních pomalejších sto stránek a předvídatelnosti, určitě by kniha byla adeptem na plný počet hvězdiček.
Námět příběhu je opravdu zajímavý. To samé platí o hlavní hrdince Audrey Rose, která se svým chováním a zájmy velice odlišuje od žen svého století. Nejvíce mě k ní táhla její touha vytvořit si ve společnosti své vlastní místo a nezajímat se o to, co si myslí ostatní. S Thomasem, který mi trochu připomínal Sherlocka Holmese, jim to spolu šlo a jejich pokusy případ vyšetřit mě bavily. Jen mě trochu mrzí, že jsem viníka odhadla v brzkých počátcích příběhu, a tak jsem z finálního rozuzlení nebyla tak překvapená. Oceňuji však námět a autorčin styl psaní, který byl velmi čtivý. Snad bude další díl lepší, protože potenciál má tato série poměrně velký.

Pedruska01
07.02.2022 5 z 5

Tohle znělo tak neskutečně zajímavě a dobře. Dlouho mě to lákalo, až jsem neodolala a knihu popadla do rukou. Jedná se o příběh na mé poměry dost neobvyklý. Přeci jenom tohle - detektivní, morbidní příběh založený na skutečné události, což je obecně děsivé - běžně nečtu, a když k něčemu takovému čuchnu, tak to vždycky stálo za to. Jsem ráda, že mi to stále vychází. Musím říct, že mě to bavilo a dost se mi to líbilo. Příběh byl protknut lehkou romantickou linkou, takže to nebylo jen ledové vraždění. Cením si toho protknutí a díky tomu jsem z toho snad ještě nadšenější. Autorka mě dost mile překvapila.
Hlavní hrdinka Audrey Rose byla sedmnáctiletá dost chytrá a na svou dobu zajímavá dívka, která měla velmi neobvyklý a lehce děsivý "koníček" či zájem nebo jak to nazvat. Díky tomu ale byla výjimečná, dost originální mladá slečna v tehdejší společnosti. Rozhodně se mi líbila a byla jsem na její straně. Neměla jsem proti ní nic (až na podivnost v oslovováním oběma křestními jmény a možná bych jí trochu přidala roky), co by se mi vyloženě nelíbilo. Naopak jsem jí sledovala a obdivovala, jak je statečná. Jako co si budeme, v té době, za těch událostí pobíhat v pochybných čtvrtích v nočním Londýně? Osobně bych byla na přebalení! Bylo zajímavé sledovat její rodinné vztahy, ačkoliv mě některé trošek mrzely. Taky se mi líbilo, jak uměla/dokázala jednat s druhým hlavním hrdinou, který ji většinou prostě dost přechytračil. ;)
Ten, kterého jsem nakousla jako druhého hlavního hrdinu byl Thomas, kterého jsem si zamilovala. Byl skvělý. Chytrý jak rádio, na všechno odpověď, přidrzlý a neskutečně mě bavil. Nejvíc jako správnou romantickou duši to jeho flirtování, objevování se na místech, kde ho člověk nečeká, ale pak se usmívá, když se tam skutečně zjeví a většinou zachrání Audrey. Ach jo. Jako postava se mi moc líbil a nemám absolutně nic proti. Z jeho soukromé stránky jsme se toho mohli dozvědět trošku víc, ale zase to není nic, co by vadilo (třeba příště). V té knize má Thomas jednu scénu, kdy je s Audrey napadnou, která mě dost dostala. Moc hezký okamžik a upřímně mohlo by jich být víc. Vím, že romantika je jen příjemný bonus v tomto příběhu, ale vysvětlujte to mému srdci. Dost jsem si ho užila. :)
Další postavy jako otec hrdinky mě trochu zamrzel a pak překvapil. Jejího bratra jsem měla ráda, až na samotný závěr. Zajímal mě dost komisař Blackburn, se kterým se to poměrně dobře rozjelo, ale bylo to dost rychle utnuto a nevysvětleno. Líbil se mi a upřímně mě zajímá co se dělo dál. Škoda. Rozklíčování a odhalení totožnosti Jacka Rozparovače byl vážně obrovský výkřik do tmy - z mé strany samozřejmě. Ze mě detektiv nikdy nebude. :D Obvinění jsem házela na každého, kdo prošel kolem, v čemž mě autorka zákeřně podporovala. V každém případě rozuzlení mě dost překvapilo a dostalo. Bylo to dost dobře vymyšleno. Nebylo to správné, ale ovládla mě i kapka soucitu, prostě...
Celý příběh a ten nápad to tahle namíchat s žánry byl skvělý, protože výsledek stojí za to. Dobře napsáno. Ať už ten náhled do devatenáctého století, mluva, chování a celkový náhled do společnosti až co se týká detektivního prvku spjatého s reáliemi. Jsem nadšená. Povedlo se to. Líbí se mi taky ta představa série a témat dalších dílů. Těším se, až se setkám s našimi hrdiny Audrey a Thomasem, na dalším jejich dobrodružství, vyšetřování založeného na další skutečné události a taky to flirtování, že. :)
Četlo to se velmi dobře, příjemný styl, forma. Krásná obálka včetně obsahu. Moje premiéra s autorkou se velmi povedla. Těším se na další naše setkání a to nejen v této sérii (fakt se těším na tu její další, které nás čeká). Věřím, že to bude opět velmi podařené a úspěšné. Doufám, že to setkání bude velmi brzké! Toto rozhodně doporučím a hodnotím plným počtem, jelikož si to zaslouží. Výborná záležitost. :)

TerryDee
30.01.2022 5 z 5

Na tuhle knihu jsem byla hodně zvědavá, neboť v zahraničí na ni pěli jenom samou chválu. Proto jsem doufala, že si ji někdo vezme pod svá křídla. Takže když jsem se dozvěděla, že u nás vyjde, byla jsem samou radostí nadšená. A teď po přečtení můžu říct, že chápu ty pozitivní ohlasy, protože tohle bylo něco úžasného a jednoduše mě to vtáhlo do příběhu a vyplivlo na samém jeho konci. Už se těším na pokračování a podle všeho by mělo vyjít příští rok na podzim. Rozhodně chci víc Audrey Rose a Thomase. Tihle dva jsou boží a líbil se mi jejich rozvíjející vztah po počáteční pošťuchování až k jejich prvnímu polibku. Co se týče závěru, tak vraha jsem odhadla dříve, než naši hrdinové, ale to nic nemění na faktu, že to bylo úžasné.
P.S. Jsem ráda, že se autorka pokusila držet skutečných událostí, zahrnující jména obětí a jejich zohavení.

Sigurd_Lesandi
15.01.2022 4 z 5

Autorčina prvotina mě velmi překvapila.
Audrey Rose ztvárňovala dívku, která se z jedné strany účastní čajových dýchánků, ráda nakupuje a klábosí s přítelkyněmi, ale na druhou se věnuje kariéře, která byla tehdy nepřípustná i u muže. To byl dobře napsaný a propracovaný charakter.
Jakožto historický román, měla kniha pár nepřesností. Většinu však sama autorka označila na konci knihy a upřesnila skutečnost.
Co mi v rámci příběhu opravdu vadilo, byla romantika. Jedna z hlavních zápletek je založená na hate to love romantice, což by mi samo o sobě nevadilo, tady to ovšem dělalo problém. Láska a nenávist se mezi sebou strašně praly. Popíši to následovně: ''Máme tři věty. V první se k Audrey muž zachová odporně. V druhé ona sama konstatuje, jak moc to bylo odporné. A nakonec se ve třetí rozplývá nad jeho krásou a úžasnou osobností.'' Za mě až moc nevyvážené.
Konec nebyl zlý, jen škoda, že nedostal větší spád. Byl skvěle vystupňovaný, ale v úplném závěru nedostál svému potenciálu. Na jednu stranu byl díky tomu reálný, ale myslím, že se z něj dalo vytěžit víc.
Celkově je kniha dobře napsaná a její čtení mě bavilo. Do budoucna se určitě podívám na další autorčiny knihy. Bylo tady pár výtek, ale celkově u mě rozhodně přetrvávají pozitivní dojmy. Rozparovače můžu doporučit.

hana4834
10.01.2022 3 z 5

Průměrná kniha ani skvělá ani propadák

jarmila7388
07.01.2022 4 z 5

S úplně jiného soudku napsáná kniha o Rozparovači líbila se mi jak byli popsané pitvy z lékařského hlediska za mně jednička.Hororu trochu málo.

kikikrat
05.01.2022 4 z 5

Lepších 3,5*/5*. Děj, prostředí i hlavní hrdinové podle mého skvělé. Každá kapitola na mě působila jinak. Jedna mě naprosto uchvátila a další mě nudila. Nedokážu to jinak popsat. Konec jsem odhadla ale to mi vlastně nevadilo. Někdy jsem cítila napětí a strach a to na knize oceňuji nejvíce, to a Thomase ( skvělá postava). Těším se na další díly.

jonyrico
05.01.2022 4 z 5

První setkání s americkou spisovatelkou Kerri Maniscalco nedopadlo z mého pohledu vůbec špatně. Autorka si upravovala historická fakta poměrně decentně a vše tak krásně tvořilo smysluplný celek. Postava Jacka Rozparovače byla reálným člověkem, která skutečně naháněla strach celému Londýnu, a vědci se dosud nedokážou shodnout na tom, o koho se doopravdy jednalo. Autorka v knize vraha však odhalí, není třeba se bát nevyřešeného příběhu, je to... Ha! Nic nebude!

Autorka se celkem striktně drží faktů, jako jsou jména obětí a tradic viktoriánské Anglie, ale je logické, že něco si prostě upravit musela. Jako plus beru i v závěru knihy umístěné shrnutí toho, co změnila a proč.

Vesměs se mi kniha líbila, je to oddechové čtivo na dva večery, přičemž je protkané příjemným napětím. Co jsem postrádal, byl pohled na svět samotného Jackieho the Rippera, jsem si jist, že by to prohloubilo temnotu příběhu. U čeho jsem ale vysloveně trpěl, byl závěr, něco tak nelogického jsem snad ještě nečetl. Přestože byl originální a upřímně jsem ho nečekal, následné vypořádání se Jackem bylo... minimálně zvláštní. Chápu, že vzhledem k době a okolnostem by to tak skutečně mohlo být, ale já jsem asi více pragmaticky zaměřený člověk. Prostě pif paf a je vyřešeno, jakýpak copak.

Arsi007
03.01.2022 3 z 5

Úvod, příběh i samotná zápletka byly vymyšleny moc hezky. Bylo to uvěřitelné, vše bylo vysvětleno a vyjasněno. S čím jsem ale měla problém byla samotná hlavní postava. Audrey má být sedmnáct. Už je to dlouho, co mi taky bylo tak málo takže uznávám, že mohou být moje představy zkreslené. Ještě navíc, když vezmeme v potaz dobu, ve které se děj odehrává. Nicméně i tak může postava být konzistentní, méně chaotická a více pro čtenáře předvídatelná. Bohužel Audrey v jedné scéně udělala něco, co ve druhé naprosto popřela. Chvílemi byla vrcholem ctností a pak se vrhla do hospody plné opilců a všechny srovnala do latě. To prostě nesedělo a špatně se mi to četlo.

Vzhledem k hodnocení tady jsem jako lehce nespokojený čtenář výjimkou. Takže směle do knihy, pokud vás námět zaujal. Jen počítejte s tím, že Audrey je stále ještě naivní dítě a neočekávejte od ní žádnou velkou hru. A pak si nejspíš knihu užijete víc než já.

IG: @hanybooks

Marcela14
29.12.2021 4 z 5

nejlepší část cele knihy-Thomas, hlavní hrdinka mi nebyla úplně sympatická, kniha měla hodne pomalý průběh, ale konec stal za to.

janca6129
26.12.2021 3 z 5

Koukám, že se Po stopách Jacka Rozparovače těší celkem vysoké oblíbenosti, nicméně osobně váhám mezi 2-3 hvězdami. Moc nadšená z příběhu nejsem, nicméně se ani nejedná o zklamání roku.

Úsměvný mi přijde začátek anotace: "Hrůzu nahánějící hororový román..." Nevím jak ostatní, ale mě hrůzu nenahánělo, spíš jsem se místy nudila a občas se nutila do čtení.

Inspirace Jackem Rozparovačem mi přišla fajn, viktoriánská Anglie též, pochmurná atmosféra byla uvěřitelná... To vše má u mě plus. Největší má snad závěr, který pro mě byl vcelku překvapením.

Nicméně příběh jako takový mi moc originální a dechberoucí nepřišel. Sledování stop vraha, hledání jeho totožnosti, pitvání se v mrtvolách... To vše doplněné o dívčí snahu vybočit ze společenských dobových norem, do toho milostná linka...

Hlavní hrdinka mi přišla jako taková ta klasická "já jsem jiná než ostatní děvčata, šaty a čajové dýchánky moc nemusím, radši dávám přednost něčemu, co se v téhle době u dívek v mém postavení nenosí". Nic originálního, spíš mě štvala, než abych se do ní dokázala vžít. Milostná linka jednoduchá, ale uvěřitelná, nicméně ani Thomas příliš neoslnil. Mape bezvýznamné plus za jeho inteligenci, jeho sarkasmus mi přišel moc násilný – jakože je moderní ho všude a každému mladému hrdinovi v YA literatuře cpát.

LittleRebelle6
26.12.2021 5 z 5

Doufala jsem hodnē dlouho aby byla přeložená . A moc mē bavila . A doufám v postupné přeložení ostatních dílu ze serie .

Kristi_čte
14.12.2021 3 z 5

Viktoriánská Anglie, tajemno a snad nejikoničtější sériový vrah v dějinách. To jsou slova, která mi vytanou na mysli, když si vzpomenu na tuhle knížku. A všechno je to to, co v příbězích naprosto miluju!
Na Po stopách Jacka Rozparovače jsem se neskutečně těšila, protože mě zaujal už v zahraničí, a tak jsem ho měla doma ještě dříve v angličtině. Když jsem pak ale zjistila, že bude kniha vycházet i v češtině, moje líná stránka vyhrála a počkala jsem si na české vydání.
Jakmile vyšlo, doslova jsem běžela do knihkupectví.
Kolem knihy bylo obrovské boom a já mám dojem, že ji všichni milujou. No já zas tak do stropu neskáču. Neříkám, že to bylo strašné, ale je pravda, že to pro mě bylo trochu zklamání. Nějak jsem se nemohla začíst a vytvořit si vztah k postavám.
Co se ale týče samotného příběhu kolem Jacka Rozparovače, tak to bylo moc fajn a pokud jste jeho “fanoušky”, tak do knihy určitě jděte.
Tato série má i další díly, které by se měly věnovat třeba Draculovi nebo Frankensteinovi, takže vážně doufám, že vyjdou i v češtině.
Myslím, že tahle série pro mě bude taková odpočinková, ale i přes určité zklamání oblíbená.

cathyblack
03.12.2021 2 z 5

Mrzí mne, že jsem si nevšimla, že se tato kniha řadí pod YA. V knihkupectví jsem ji našla mezi thrillery. Opravdu, vážně. Hned vedle oblíbeného Psychiatra od Caleba Carra. Zrovna jsem Psychiatra doposlechla jako audioknihu a chuť po viktoriánské temnotě tu stále byla a žádala více. Jack Rozparovač, to by šlo. Bez jakéhokoli bližšího vyšetřovaní jsem knihu ve stylu hlavní hrdinky, které přeje více štěstí, než rozumu - knihu pořídila. Néžé by mi to bylo hodně líto, nebyla to až taková katastrofa (rozuměj: není to nejhorší kniha roku) , nicméně jsem se místy vážně hodně smála. V jednu chvíli kucháme rozřezanou ženu, vyndáváme zbytky orgánů a za dvě vteřiny lacině flirtujeme s tím nejhezčím týpkem Londýna (prototyp úžasného, za každou cenu vtipného, tajuplného amanta), co má prsty od modrého inkoustu. Já nejsem jako ostatní holky! Moc ráda se rýpu v lidských vnitřnostech a taky mi byl do vínku dán kromě štěstí i nehorázné talent pro forenzní vědu. Už v sedmnácti se pletu pod nohy zkušeným vyšetřovatelům řádění nejznámějšího sériového vraha Londýna korzet-nekorzet, na střevíčkách zaschlá krev, ve vlasech kousky vnitřností, za nehty zbytky lidských ostatků. Dokonce jsem pro ně v jednu chvíli jediným schopným odborníkem! Čajové dýchánky s děvčaty mého věku jsou mi cizí, raději se procházím nočními uličkami ponurého Londýna, neozbrojená (protože jak jinak stólkovat sériového vraha) a skrývám se v mlžných oparech v jezdeckém obleku. Jsem strašně krásná a ještě více nebezpečná. Moje rodinné zázemí není nic moc, ale už jsem se stihla zamilovat do svého možného budoucího manžela. Je stejně tak divný jako já a můj strýc. Má za nehty taky krev! Nehodlám bojovat ale jen s vrahy, ale taky (a hlavně) za ženskou rovnoprávnost a naše práva! Proč by ženy nemohly to samé, co muži? Co se týče historických nepřesností, to byla taková ta poslední věc, kterou bych u této knihy řešila, ačkoli se autorka na konci knihy hezky vymluvila. Přeji všem mladým čtenářům, ať se jim tahle béčková kniha líbí. Těm starším doporučuji onoho výše zmíněného Psychiatra či druhý díl, Anděla temnoty. A v pokračování vážně chytá Draculu? Já si to snad přečtu...

Kačka655
29.11.2021 5 z 5

Naprosto supr příběh i postavy. Těším se na další díly. Thomas i Audrey jsou boží