Po divné krajině

Po divné krajině https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/258075/mid_po-divne-krajine-258075.jpg 5 10 10

Fantastická literatura je dnes vlivným kulturním fenoménem. Ambicí této studie je iniciovat širší diskuzi o fantastické literatuře a upozornit na problematiku její reflexe. Práce sumarizuje možné přístupy k definici fantastiky v českém i světovém kontextu, blíže vymezuje podmínky nutné k uvažování o fantastičnosti díla a navrhuje definici fantastiky vycházející z Wittgensteinova konceptu rodových podobností, prototypové teorie, architextuality a neostrých množin. Druhá část knihy představuje dvoustupňovou typologii založenou na funkci fantastického prvku. Na prvním místě odlišuje dvě kategorie fantastična podle úrovně integrace fantastického prvku, se zohledněním textových i mimotextových aspektů, následně rozlišuje tři neostré množiny na základě klíčových funkcí fantastického prvku vzhledem k aktuálnímu světu.... celý text

Charlie
21.09.2018 2 z 5

Četla jsem ji ke zkoušce. Sama bych ji asi nečetla. Kniha je rozdělená na dvě části. V první uvádí definice fantastické literatury.

yerry
15.12.2015 5 z 5

Aby bolo jasné, nie som kompetentný na to, aby som vynášal nejaké súdy a hodnotenia nad touto knihou. Nasledujúci text popisuje len môj subjektívny náhľad a pocity, ktoré sú empiricky nepodstatné. Kniha je vedeckou prácou a asi nie je vhodné čítať ju ako beletriu, napriek tomu, presne takto som ju čítal.

Teoretická práca na tému Fantasy. S prekvapením som zistil, že pochopenie väčšiny textu mi nerobí problém. Pár neznámych termínov sa predsa len našlo, ich význam mi vyplinul z kontextu, dúfam že správne. Mám v pláne si knižku prečítať ešte raz a pozornejšie, stojí totiž za to. Jej členenie je tradičné stromové. Je dostatočne prehľadné. Výborné sú poznámky pod čiarou, ktorých je tu naozaj dosť a obohacujú tak samotný text o množstvo faktov. Forma podania nie je taká komplikovaná ako u iných vedeckých prác, vyžaduje si však zvýšenú koncentráciu, keďže jednotlivé témy sú navzájom previazané a rozoberané z rôznych uhlov pohľadu. Po prečítaní tejto knihy nadobudol u mňa pojem „Fantastika“ tretí rozmer a žáner ako taký sa stal plastickejším a ukotvenejším v širšom priestore.

Pri čítaní tejto knihy by si mohli prísť na svoje fanúšikovia Malazu a Stevena Eriksona. Ak sú jeho knihy zapĺňaním mozaiky, tak táto kniha tieto kritéria spĺňa doslova. Jednotlivé kapitoly sú totiž ako karty z Balíčka drakov, pričom autorka je jeho paňou. Uvádzané pramene sú docela vyčerpávajúce. Primárne sa síce autorka venuje českej a svetovej fantastickej tvorbe, sympatické ale je, že nezabudla ani na slovenské pramene, ktoré sú tu citované dokonca v pôvodnom znení ;)

Chápem túto knihu ako základný stavebný kameň na ktorom by sa dali stavať ďalšie publikácie populárno-náučného charakteru, kde by už mohli byť zapracované aj nejaké grafy, myšlienkové mapy, ilustrácie, hypertextové a krížové odkazy a podobne. Autorkin rozbor je na to ako stvorený, viacrozmernosť z neho priam vyskakuje. Uvítal by som aj nejaké opozičné náhľady a spochybnujúce tézy od iných autorov, ale to už je o niečom inom.

Takže na záver už len hodnotenie. Nemám dôvod na ubratie čo len jednej hviezdy, takže full.