Planina snov

Planina snov https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/419234/bmid_planina-snov-TuU-419234.jpg 4 4 1

BOŽENA LENČOVÁ (1937) si ako svoju profesiu zvolila bábkoherectvo, no vo voľnom čase písala knihy pre malých čitateľov. Hoci tvorbe pre deti zasvätila svoj umelecký život a v spisovateľkinej bibliografii takto ladené diela výrazne prevažujú, publikovala aj niekoľko poviedok pre dospelých. Tie svojho času vyšli knižne ako súčasť zborníkov. Okrem toho sa dospelí poslucháči mohli tešiť poviedkam a hrám z autorkinho pera, ktoré odvysielal rozhlas. Prózy, ktoré obsahuje táto zbierka sa od nich tematicky i žánrovým zaradením líšia. Sú to fantastické príbehy, ktoré v kontexte doby, kedy boli napísané - druhá polovica 70. rokov - nemajú v rámci slovenskej literatúry obdobu. Väčšina poviedok obsiahnutých v tejto knihe nebola dosiaľ nikde uverejnená. Veríme, že sme pre súčasného čitateľa objavili žánrový klenot, ktorý mu teraz s úctou predkladáme, lebo sme presvedčení, že pre dejiny slovenskej literárnej fantastiky bude mať táto kniha zásadný význam. Pevne dúfame, že Planina snov zaujme a očarí, ako moderného fanúšika fantasy, tak aj každého, kto má záujem o nevšedný a kvalitný čitateľský zážitok, ktorého ťažisko spočíva v originálnom nápade, snovej atmosfére a poetike písaného slova.... celý text

Horory Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Pars Artem

Planina snov , 2019

Fantasysvet
30.08.2019 4 z 5

Je pravdou, že Božena Lenčová nepatrí medzi mladé a nádejné slovenské spisovateľky. Predstavuje starú a dobrú školu autoriek, ktorých tvorba prešla niekoľko ráz nejdeným prerodom, aby si dokázala udržať krok s dobou a nárokmi čitateľov, pre ktorých bola určená. V súčasnosti by sa podobne ladená zbierka krátkych próz označila za všednú, bez dôvtipu, možno trošku naivnú, ba až infantilnú, pretože nenesie znaky modernej fantastiky a sem-tam vycítite z príbehu autorkine zanietenie dôverne známe z jej kníh pre deti. Ale vadiť by vám to nemalo. Celá zbierka je jednoducho u k á ž k o v á.

Planina snov je predovšetkým určená ženským čitateľkám, pretože dokáže pohladiť ich ubolenú dušu, a to tak trochu inak, ako im to ponúka súčasná červená knižnica. Planina snov patrí aj všetkým fanúšikom fantastiky a hororu, ktorým nie je cudzí svet Petra Beagla, Tanith Leeovej, Guya G. Kaya, J. R. R. Tolkiena či Wiliama Nolana. Planina snov dokáže učarovať klasikom, milovníkom retra, hľadačom nevšednej kvality z dôb minulých, avšak so stále aktuálnymi témami, o ktoré v tejto zbierke nie je núdza. Nemali by ste sa preto nechať odradiť obálkou, ktorá pôsobí trošku detsky, ani útlosťou tejto zbierky. Svet Boženy Lenčovej vám úprimne učaruje a doslov Gorana Lenča vyčaruje hrejivý úsmev na tvári. Čo viac si teda želať.