Střet králů

Čas zešílel. Deset let dlouhé léto pokoje a hojnosti se blíží ke konci, a jako zuřivá bestie se neodvratně blíží krutá, mrazivá zima. Dva mocní muži – král Robert Baratheon a lord Eddard Stark – kteří třímali žezlo moci v časech nuceného míru, jsou mrtví. Zatímco oblohu protíná znamení zkázy – kometa barvy krve a plamene – o moc nad rozdělenou říší bojuje šest frakcí. Eddarův syn Robb byl korunován za Krále severu. Na jihu vládne domnělý následník trůnu Joffrey Baratheon, oběť intrik dvořanů v Králově přístavišti. O trůn usilují také dva Robertovi bratři a ke starému způsobu dobývání se rovněž vrací v nemilost upadlý rod Železných mužů. V bitvě o světadíl riskuje svou existenci i exilová královna, Matka draků. A na severu se muži Noční hlídky vydávají do krutých končin za Zeď, aby se vypořádali s divokými a Jinými, co tam přebývají. Na pozadí krvesmilstva a bratrovraždy, alchymie a válek lze cenu slávy měřit jen krví. A chuť vítězství mohou poznat pouze muži a ženy z té nejtvrdší oceli... a s tím nejtvrdším srdcem. Protože – když se střetnou králové – chvěje se celá říše. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/79_/79149/stret-kralu-pisen-ledu-a-ohne-79149.jpg 4.72223

Píseň ledu a ohně (2.)

A Clash of Kings (1998)

Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno:, Talpress
Více informací...

Werosaurus

Meh. Daleko nudnější než první díl. Ani se mi nechtělo to dočítat. Postav se zajímavým dějem značně ubylo a dává se prostor postavám které jsou nudné a nezajímavé. Některé kapitoly máte chuť prostě přeskočit.

Heisenberg

Déjà vu. Znovu mě to nenadchlo.

PeťkaW.

Místní komunita a zarytí fanoušci mě nejspíš ukamenují, ale nemůžu si pomoct a napíšu svůj názor. Martin je bezkonkurenční vypravěč. S každou kapitolou mě víc a víc fascinuje to, jak měl tento svět promyšlený a vypiplaný. Každý rod má svou bohatou historii, ke každému místu se váže nějaký příběh, pověst, všechno má své postavení v minulosti a ta se tak promítá i do vyprávěného času a prostoru. Před touto stránkou knihy se opravdu nedá jinak, než hodně hluboce smeknout. To samé platí i o vypravěčském umění a propracovanosti charakterů. Všechno má zkrátka svůj řád a místo v ději, který je poutavý, neotřepaný, čtivý a má plno zajímavých míst a zvratů.
Chápu, že vzhledem k počtu postav a právě i oné složitosti a komplikovanosti příběhu, musí být kniha rozsáhlá, jinak by to asi ani nešlo, aby vše mělo hlavu a patu a aby všechno bylo dostatečně vysvětleno. Přece jenom si ale myslím, že dost pasáží bylo zbytečných a když ne přímo zbytečných, tak zbytečně natahovaných a já se opravdu chvílemi nudila a říkala si, že už by ten či ten úsek mohl skončit. A jakmile se něco podobného při četbě děje, tak je to prostě špatně. Neříkám, že Střet králů není dobrý. On je dobrý. Je akční, brutální, překvapivý, originální... ale Hra o trůny byla dle mého názoru v komplexním pohledu lepší, čtivější a obsahovala, pro mě, zajímavější a sympatičtější postavy.

HermionaKnihom

O trochu slabší než Hra o trůny, ale překousala jsem to. Nejvíc mě bavili kapitoly o Tyrionovi (já ho prostě zbožňuju), Sanse, Arye a Jonovi. Úplně nemusím Catelyn a Brana a Davos s Theonem zezačátku taky moc nezaujali. Ale jinak dobré a vrhám se na další díl. :-)

Acamar

Tak druhý díl zdolán, v době nemocenské to šlo samo:-) Díky tomu, že jsem první díl četla nedávno, tak se mi dobře navazovalo na děj i postavy. Opět velmi čtivé a napínavé, snad jen o pasáže s Theonem bych se obešla a o ten malý šok-úskok kolem Brana taky...Třetí díl nachystán, ale ještě se chvíli pomučím čekáním:-)

Majdule

Druhým dílem Píseň ledu a ohně košatí a zaplétá se. Dlouhou dobu jakoby se příběh nadechoval. Ovšem pozor nikdo neumí nádech na skoro 500 stránkách podat tak poutavě jako autor této ságy. Stránky plynou s rozkoší a děj nikam nespěchá. Prudký výdech akce a děje se ovšem blíží.
Druhá část je strhující. Jenže já jsem měla velký problém. Pro mě osobně byla příliš násilná. A tak jsem se odhodlávala do dalšího čtení, dokonce jsem se i zasekla. Přes lehkost stylu se mi to četlo těžko.
Velkolepé, ale já si dávám pauzu.

KatChiss

Musím dát 4 hvězdičky, protože mě tento díl nebavil tak jako ten předešlý. Na můj vkus moc popisů a hluchých míst, kde se nic nedělo. Možná to je ale tím, že jsem viděla seriál, takže vím, co se stane. Jinak před Martinem smekám, styl psaní je úžasný a že toho psaní není málo. Už se těším na další díl :)

Jančislava

Musím říct, že se mi tento díl četl lépe než předchozí. Nemám, co dodat a jdu na další :-)

fvalek

Další skvělý díl navazující na první, už tak perfektní, díl. Děj už pomalu nabírá na obrátkách, objevují se nové postavy a já musím říct, že jsem moc spokojený. Má sice méně zvratů, ale děj už jde znatelně kupředu. Postavy se začínají pomalu vybarvovat. Není tak dobrý jako třetí díl, ale nijak si nestěžuji. Celá série mi přijde jako jedna velká gradace (až na Hostinu pro vrány, ta byla maličko slabší) a já prostě napjatě čekám jak to všechno skončí.

Jo a měl jsem fakt rád Renlyho.... :D

Alex.Barunka

Spíš 4,5 za hluchá místa. Ale samozřejmě je to Martin, kterému se jedno z nejvýznamnějších míst ve fantasy žánru, asi těžko odpáře.

Hellrampage

Kvalitne napísaná kniha. Keďže to písal G.R.R.Martin, viete, že sa to bude výborne čítať. Osobne to bol pre mňa horší diel než prvý, tých zvratov tam nie je až tak veľa, no postáv teda veľa pomrelo a som zvedavý, s kým bude Martin ťahať sériu (ale je tam ešte veľa dobrých postáv: Rob, Bran, Tyrion, Catelyn). Teším sa na ďalší diel, no musím si dať od série pauzu, pretože ma nebavila až tak, ako som očakával. Aj tak mám čas, kým Martin dopíše ďalšie knihy, takže sa nemusím ponáhľať... 90%

Alaglesia
14.12.2016

Další díl Hry o trůny za mnou a já se nemůžu dočkat pokračování. Zaujala mě především dějová linie, kolem Zdi, že je zeď v ohrožení a hlavně osud Jona. Jsem zvědavá na další osud Brana a Aryi. Zítra asi naběhnu do knihkupectví pro další díl. Hodnotím 100%, protože v dnešní době mnoho zdařilých knih už nevychází.

haki34
08.12.2016

Druhy diel za mnou a vrham sa na treti !!! Vo volnych chvilach premyslam o osudoch postav, hyckam si tu atmosferu v sebe a snivaju sa mi divne sny !!! Martin je proste majster pera,,...a zabava graduje..

Pretoze Arya aj Tyrion a Jon patria k mojim oblubenym, ocenila som mnozstvo priestoru , ktore dostali...
Ano, tiez by ma zaujimalo, kto bol tajomny braavosan Jaqen H'ghar ???

Theon by po tomto diele mal dostat privlastok Tragicky... Vyfarbil sa sice, ale svojim cinom a predstieranim smrti Brana a Rickona im vlastne umoznil prezit...a paci sa mi ako sa dej zamotava zelenymi snami , vlcimi snami, a celkovo, mladi Starkovia a ich zlovlci - neda sa im nefandit !! (Vcetne bastarda Jona Sneha)

Som zvedava , ako sa do deja este zapoji Lysa Arryn ....
Zaujimave, zaujimave, zaujimave motanie nitiek osudov...
Tyrion ma dostal svojim vypadom, a teda tesim sa ze v tomto diele prezila drviva vacsina hlavnych hrdinov (bez jeho hlasok, ktore ma nutili smiat sa miestami aj nahlas, by to nebolo ono !!!!)
Danyina chvila este urcite pride !!! Graduje magia , Melissandra a jej tiene - teda pekne nechutne !! Ohne alchymistov su proti tomu nudne ...
No proste, rozbehlo sa to paradne a tajim dych, co bude dalej !!!

A hned po docitani som o 22:30 otvorila treti diel ;)

whiolet
29.11.2016

Druhý díl lepší než první....

Miliarda
17.11.2016

George Martin nasadil prvním dílem laťku vysoko, avšak v druhém díle ji ještě překonává. Neskutečným způsobem zapracoval na postavě Tyriona, jehož dějová linka stojí vysoko nad všemi ostatními a skvostné "vyvrcholení" v podobě boje o Královo přístaviště dává knize punc dokonalosti.

AllyKumari
11.11.2016

Po prvním díle, kde se mi moc nelíbil překlad, jsem přešla na originální angličtinu, a musím říct, že jsem ráda. Nebo se mi možná druhý díl líbil více než první, protože se všechno slušně "rozjelo". Osm set a něco stránek jsem zvládla asi tak za týden a klidně bych hned četla dál.

KateChatt
08.10.2016

Ještě lepší než první díl (podle mě).

Atalera
12.09.2016

Už vím, že musím přečíst všechny díly, to se jinak nedá.
Kniha se mi líbila, občas mi připadalo, že se děj vleče, ale jinak slušné dílo.

Insignitka
01.09.2016

Ještě lepší než první díl. Fantasy vládne dnešní literatuře.

versusKnihy
10.08.2016

Nutno řici, že George R. R. Martin je naprostý mistr co se týká psychologie postav, nikdo se nechová jenom špatně (když nepočítáme bastarda Joffreyho). všichni se chovají podle jejich zájmu, které jsou pro další rody samozřejmě naprosto zvrácené a nebezpečné. Každý si tedy najde svoji oblíbenou postavu, které bude fandit a bude naprosto pohrdat jinými kteří si vybrali postavu z jiného rodu.

Drobnou nevýhodou může být až přehršel postav, takže po pár stránkách už si nebudete pamatovat kdo za koho kope, jaká postava přinesla jehličíčko další a kdo koho vlastně chce zabít. Jenže nemusíte zoufat, když knihu otočíte (což je díky skoro 950 stránkám docela náročný proces) tak tam najdete takový jmenný rejstřík, kde u každého rodu najdete kdo kam patří.

Nebudu ani vypisovat děj, který je tak náročný a komplikovaný, že jen jeho krátká sinopse by vydala na další knihu. Garantuji však, že při troše přemýšlení se nebude ztrácet a události zde popsané vás naprosto vtáhnou a nedokáže přestat číst. Budete doslava žít v tomto kraji, kde vládnou Lannisterové, kde Starkové se je snaží svrhnout, kde matka draků Daenerys spřádá plány jak získat železný trůn a kde za zdí na severu se dějí opravdu divné věci.

Tato "bichle" plná mordů, sexu, orálního sexu a dalších všemožných sexů vás naprosto pohltí - to vám garantuji!

Moje další "recenze" knih zde: www.mojeknizky.estranky.cz

asanita
31.07.2016

Po dočtení Střetu králů zjistíte, že Hra o trůny byla oproti tomuto akcí napěchovanému pokračování pouze nepatrný rozjezd. Nyní se už s tak dobře známými postavy setkáváme znovu (a přibude samozřejmě i pár nových) a sledujeme, jak se dále jejich příběh vyvíjí. Ve všech koutech Západozemí události gradují a postavy vyprávějící příběh se spolu málokdy potkávají. Přeci jen tolik králů v říši dokáže vytvořit na rozpadajícím se kontinentu opravdu pořádný zmatek.

Trvalo mi než jsem se po krátké pauze mezi prvním a druhým dílem opět zorientovala v ději, ale když se mi to konečně podařilo, tak to bylo opět skvělé. Mrzí mě, že byl v knize dán tak malý prostor Daenerys, ale i těch několik málo kapitol s ní rozhodně naplnilo má očekávání a doufám, že v Bouři mečů bude mít zase o něco více prostoru (ona opravdu může hrát postupem času velkou roli). Ze slabé by se daly považovat kapitoly s Catelyn, která pořád řešila to samé. Nejlepší postavy pro mě ale nadále byly čím dál tím více Tyrion, Arya, Sansa a Jon. Davos byl také celkem fajn.

Konec knihy se dá považovat za strhující - zvlášť vyvrcholení na Zimohradu a v Králově přístavišti. Mám dojem, že jsem přišla na to, kdo se chopí vlády. Podle mě je to jasné. Každopádně by nebylo špatné knihu o pár (desítek) stran zkrátit tím způsobem, že by byly vynechány zdlouhavé popisy brnění, loďstva a snů. To byla občas dost nuda.

Další díly budou ale rozhodně zajímavé a postavy by měly nejen ubývat, protože - jak řekl Tyrion Lannister:

„Bohové jednou rukou dávají a druhou berou."

...a u George R. R. Martina to platí dvojnásob.

Tumbik
26.07.2016

Perfektně napsaná kniha, ostatně jako první díl. G. R. R. Martin je spisovatelský mistr té nejvyšší kvality :).

Jeanie
01.07.2016

Tahle série je návyková. Perfektně propracované postavy, sice převládají ty záporné, ale tím spíš je příběh tak napínavý.

Taj-ka
15.06.2016

Brutalni, dechberouci a smerem ke konci gradujici. Pocitam, ze takova bude cela serie

markulka
15.06.2016

Rozhodně kniha na úrovni. Autor má skvělou slovní zásobu a fantazii, kterou by mohl rozdávat a stále by jí měl víc než dost... Líbilo se mi, že se nebojí během příběhu zabít třikrát více kladných postav, než záporných. xD Jsem zvědavá, jaké překvapení na mne bude čekat v dalším díle!

pedi
01.06.2016

Dočetla jsem a nejde nečíst dál.Už jen čekám až bude v knihovně vrácená Bouře mečů.Pane spisovateli díky.

kotasbk
25.05.2016

Jedině co mohu napsat je: "Zhebni, Ramsay!"

kristyna4414
29.04.2016

Zbožňuju způsob jakým dokáže G.R.R.Martin vykreslit charaktery postav.
Nejoblíbenější postavy: Jon, Tyrion, Littlefinger

Joges
25.04.2016

Ti, kteří propadli námětu a oblíbili si některé postavy, ví, že jsou lapeni a nuceni pokračovat v díle G. R. R. Martina za každou cenu. Hlavní dějová linka je opět výborna, zvraty jsou neočekávané, postavy rovněž nezklamou, ale některé odbočky, ty mě teda vážně nenadchly. Některé sny, vize, pocity a úvahy jsou únavné, klidně bych je vynechal a knihu tak zkrátil. Jinak nemám co vytknout. Střet králů se za mně vyšvihl na nějakých 90%.

Kyta
03.04.2016

Stejně dokonalé jako první díl; troufám si říct, že i o chlup lepší. Děj nemá chybu. Jediné, co mi vadilo, byly ty sáhodlouhé popisy všeho možného (obzvlášť loďstva - to pro mě bylo utrpením). Ale na druhou stranu myslím, že to k Martinovi a jeho Hrám o trůny zkrátka patří. Některé kapitoly mi tam přišly zbytečné a některé by chtěly o několik stran zkrátit.

Ve Střetu králů dochází k mnoha osudným zvratům a o nedostatek děje zde není nouze. Je to dost náročné čtení, každou chvíli musíte být v pozoru, jelikož se na každé straně děje něco důležitého, takže pro mě nebylo těžké knihu odložit. Líbí se mi, že nám autor své nadpřirozeno předkládá po kouskách; v prvním díle ho moc nebylo a tady se to už začíná stupňovat (Dům neumírajících, magie...). Kapitoly některých hrdinů mě bavily a jiné ne - ostatně stejně jako v předchozím díle. To je podle toho, které postavy vám sednou a které ne. Zde skoro každá druhá kapitola patřila Tyrionovi (dění v Králově přístavišti ovšem není žádná nuda). Nejlepší kapitoly pro mě měli Jon, Arya a Sansa. Čekala jsem, že Dany a její draci zde dostanou víc prostoru, takže byla jsem zklamaná, když se to neudálo, jelikož Daenerys patří k mým nejoblíbenějším postavám. Rozhodně mi její dějová linie nepřipadá zbytečná, právě naopak! Považuji to spíš (zatím) za takové zpestření.

Celou knihu i příběh v Západozemí jsem si na sto procent užila. Je to dokonalá série! Jsem moc zvědavá na 3. díl - tu slavnou a vychvalovanou Bouři mečů. :)