Hra o trůny

Hra o trůny
https://www.databazeknih.cz/img/books/71_/71567/bmid_hra-o-truny-658c7b0461e14.png 5 5870 5870

První kniha série Píseň ledu a ohně. Úvodní část epického fantasy eposu odehrávajícího se ve světě temného středověku, mezi statečnými rytíři, mocnými čaroději, draky, zlovlky a čarostromy... Jako strážce severu lord Stark považuje za prokletí, když ho král Robert pověří úřadem pobočníka vladaře a vyšle ho na jih, odkud se zatím nikdo z jeho rodiny nevrátil. Bezejmenní staří bohové nemají na jihu žádnou moc, Starkova rodina je brzy rozdělena a pobočník sám je polapen do sítě nebezpečných intrik. Ba co hůř, v exilu ve Svobodných městech za mořem dospěl pomstou posedlý chlapec. Jako dědic šíleného Dračího krále, jehož rodina byla vyvražděna, si dělá nárok na trůn. A na severu, tam za Zdí, kde člověk nemůže nikdy říct, co je živé a co ne, se mezitím houfují mrtvé armády Jiných, které vyčkávají na konec léta a nadvládu dlouhé zimy. Příběh zrady a ambicí, lásky, čar a kouzel může začít. Zima přichází! Druhé vydání úvodní části fantasy eposu Písně ledu a ohně, vázané v jednom svazku.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Talpress

The Game of Thrones , 1996

tereza5844
03.02.2020 4 z 5

Zatím jsem přečetla pouze první díl, čteno v originále, takže jsem se vyhnula až vtipnému překladu některých jmen a míst v knize. Seriál jsem viděla celý, prví série se knihy držela docela věrně.

Petra-1
01.02.2020 4 z 5

Četla jsem již před delší dobou všechny knihy že série, které byly dosud vydané, ale samozřejmě jsou knihy skvělé a určitě doporučuji k přečtení, ale... Stydím se.. Mne se více líbí seriál.. V knihách je spoustu postav a jsou o dost mladší než v seriálu a já jsem si k nim nedokázala vytvořit takový vztah jako k seriálovým postavám, možná protože jsem knihy začala číst až po seriálu.

Nikusha
31.01.2020 5 z 5

Seriál jsem neviděla, ale až si přečtu všechny díly, tak určitě kouknu. Není třeba víc dodávat, tento fenomén je oblíben právem. Akorát teda nechala bych Jon Snow a ne Sníh :D

Edera
26.01.2020 5 z 5

Píseň ledu a ohně je nejlepší fantasy série, jakou jsem kdy četla (prozatím), s naprosto vynikajícím a dokonale uvěřitelným 1.dílem. Hra o trůny už zůstane v mé knihovně navždycky na čestném místě a opravdu dokáže zasáhnout i člověka, který nadpřirozeným světům zrovna neholduje. Střet králů, 2.díl, mi taky strhnul, zvláště příběhová linka s Aryou. I když jsem díky skvělému seriálu věděla, jak první díl skončí, čtení dodalo příběhům ještě hlubší, barvitější a další rozměr (souhlas s Katt15). Hru jsem četla s takovým nadšením, jako bych nevěděla, co bude následovat.
Má to jedinou chybu. Tahle rozpracovaná sága už asi nebude původním autorem dopsána. A to mi fakt mrzí.
Škoda, že Martin píše kde co, jenom na tohle už nestačí. Zamotal se do klubka tolika postav a nedovyprávěných, otevřených historek, že už to, chudák, asi nikdy nerozmotá. :)

Katt15
18.01.2020 5 z 5

když jsem četla první díl Her o trůny, měla jsem pocit, že až na pár vyjímek čtu scénář seriálu, ale pomohla mi pochopit jisté rodinné linie. ačkoliv na fantasy moc nejsem, díky seriálu jsem se rozhodla si pořídit všechny díly knihy a nezklamaly ani omylem. boží!

pepina07
08.01.2020 5 z 5

Nechtěla jsem se dívat na seriál, dokud nepřečtu knihu. A vyplatilo se. To, co se odehrává v seriálu je mnohem krásněji vystiženo v knížce, která nutí číst pořád dál a dál. Napínavý děj, propletené postavy a zákeřné zvraty, kterými je autor pověstný. Svět G.R.R. Martina působí skutečně a důvěryhodně, byť se objevují známky mystična.

Hra o trůny začíná příběhem Neda Starka a jeho rodiny na Zimohradu, čtenář ale postupně prožívá příběhy dalších postav z pohledu třetí osoby. Jednotlivé příběhy postav se nepřekrývají, ale navazují na sebe, proto je tak čtivá, ke konci každé kapitoly je čtenář zvědavý, jak to bylo dál.

V souhrnu skvělá kniha, ke které jsem byla skeptická, ale po přečtení pár stránek už není možnost se od ní odtrhnout. Jednoznačně doporučuji všem, kdo mají jen trochu rádi fantasy svět.

michal0396
30.12.2019 5 z 5

Náročné čtení. Pamatuji si, že jsem to kdysi objevil ještě před samotným seriálem a ztrácel jsem se v tom. Ale poté, co jsem zhlédl první dvě série seriálu, tak jsem se hezky chytl a dnes preferuji tuto knižní sérii a netrpělivě vyčkávám na Vichry Zimy.

Agneska111
27.12.2019 5 z 5

Prvně jsem viděla seriál, pak až jsem četla knihu. Trošku mě mrzí, že trochu vím, co se bude dít, nicméně jsem se aspoň neztrácela v postavách. Je to asi nejlepší fantasy, co jsem četla.

fénix56
21.12.2019 5 z 5

Vždycky jsem tvrdila, že číst fantasy by mne nebavilo. Odříkaného největší kus. Do ságy Hra o trůny jsem se zcela ponořila, všech pět dílů jsem přečetla už několikrát. A samozřejmě jsem sledovala i seriál. Jenže seriál se v určitých liniích začal s knihou rozcházet. Tak mi jen zbývá doufat, že pan Martin tu svou sérii knih dopíše.

Stejně před spisovatelem smekám. Vytvořil propracované dílo, kdy záleží na každém detailu, svérázné charaktery, které se ovšem díky bouřlivým událostem mohou měnit. Jediným, ale jen malinkým mínusem, bylo občasné vyjmenovávaní spousty šlechtických rodů, včetně erbů, které nebyly pro děj důležité. Ale to se dalo přeskočit:-)

Igor1311
24.11.2019 5 z 5

Určite jedna z najlepších kníh, aké som kedy čítal.

Nikdy som nebol veľký fanúšik fantasy /nerátajúc Pottera, ktorého so čítal ako dieťa a Tolkienovho Pána prsteňov, ktorého som videl ako film asi 100x/. Keď už bola Hra o tróny takým seriálovým megahitom, tak nastal čas, aby som si ju pozrel a samozrejme prečítal. Kniha je geniálna a neuveriteľne podrobná - áno, je tam mnoho mien, ale čo už :) Skvele, skvele vykreslené postavy, hlavne Daenerys /aspoň pre mňa/, ktorá sa zo šedej myšky vypracuje na silnu khaleesi.

Asi jediná škoda je to, že som videl seriál a viem, čo bude nasledovať. Mimo toho som nadmieru spokojný a teším sa na ďalšie tisíce a tisíce strán z tejto epickej ságy.

iwosh
23.11.2019 5 z 5

Co dodat, nic, všechno je v knize.

engelbert
06.11.2019 4 z 5

Rozsah knihy mě vedl k nesprávné domněnce, že se bude jednat o ucelený příběh. Příliš mnoho zápletek bylo otevřeno, příliš málo vyřešeno. Přesto mě kniha bavila a jsem zvědav na pokračování.

KnihomolkaKatka
01.11.2019 5 z 5

Hodně dobrý začátek série. Vydržela jsem. Nejdříve jsem se vrhla na knihu, pak na seriál. I když se přiznám, že jsem si před čtením pustila první dva díly seriálu. Dávám 4, 5 hvězdičky a rozhodně se těším na další příval středověku s prvky fantasy.

avi8
24.10.2019 5 z 5

nejlepší co jsem kdy o tohoto spisovatele četla

Guarnere
26.09.2019 5 z 5

Patřím mezi ty, co nejdříve viděli seriál, až poté čtou knihy. Děj jako takový mě sice nedokáže překvapit, ale oproti seriálu se zde dostáváme i k vnitřnímu světu postav, což přináší mnoho zajímavých informací. Například Sansa jako naivní holčička toužící stát se královnou je popsána dokonale.
Možná, že znalost děje je nakonec na škodu. Už dopředu se děsím situací, co přijdou. A přitom je to škoda, ta knížka je tak dobrá, že jsem se zbytečně ochudila o možnost být napnutá jako kšandy...

Jury
22.09.2019 5 z 5

Vrchol fantasy!

Kačkaknihomol
22.09.2019 5 z 5

O Hře o trůny se mluvilo a mluví pořád, zvlášť tedy o seriálu. Kniha je ale taky skvělá, ne-li lepší! Sice jsem tedy knihu velmi dlouho odkládala, ale poté, když jsem se do ni pustila, nelitovala jsem. Martin totiž píše bravurně, umí hezky vylíčit krajinu, ale na druhou stranu i bitvu.

Mám jedinou výtku, v menších rodech a jménech jsem se občas dost ztrácela, například, když se pořádal ten turnaj. A co se týče Martinovy záliby zabíjet oblíbené postavy, už chápu, co tím všichni mysleli. Jinak, je to plný počet, tohle bylo vynikající!

michaella03
21.09.2019 5 z 5

Ještě před půl rokem jsem patřila k tomu procentu lidí, kteří Hru o trůny neviděli ani nečetli, a ani to neměli v plánu. Ale mí kamarádi o tom pořád mluvili a básnili, já nevěděla o čem je řeč (teď už to mimochodem chápu úplně, neb jsem tomu propadla taky) a ještě vrcholilo šílenství před osmou řadou. Tak jsem se do víru GoT dala taky.
Na začátku jsem měla problém s množstvím postav, musela se vracet zpátky a připomínat si, kdo je kdo. Zároveň s knihou jsem sledovala i seriál, dost mi to pomohlo orientovat se v ději i v postavách. Zhruba v polovině jsem se zasekla, blok byl asi 3 měsíce, ale díky zařazení knihy do maturitní četby jsem tu zbylou polovinu zhltla jako nic. Pak se mi líbilo, že děj je popisován z pohledu sedmi lidí - nejhůř se mi to četlo z Cathelyniny perspektivy, nejlépe z Tyrionovy a Daenerysiny.
Jako celek je knížka hodně dobrá, propracovanost a celistvost je až skoro k neuvěření. Přečtení bych doporučovala až od patnácti let a výš - erotika, zabíjení, intriky...
Knihu rozhodně doporučuji, sice je obsáhlá, ale je to opravdu mistrovské dílo.

MirekMM
19.09.2019 4 z 5

Fantasy inspirované Válkou růží - s důrazem na logické chování postav a do detailu promyšlený svět - skvělé! Systém vyprávění teoreticky bez hlavních postav, kdy se každou kapitolu může role vypraveče chopit jiná postava, je perfektní, a přiznám se, že je to poprvé, co jsem se s podobným přístupem setkal.
Výhodou stylu vyprávění je více: nejen ten, že udržuje čtenáře v nejistotě ohledně osudu postav, ale i pro odlišnost vyprávění: zatímco mladá princezna si nejvíce všímá při popisu postav jejich šatů a šperků, starý pašerák více sleduje jejich výraz nebo řeč těla. Osobně mi však největší silou tohoto vyprávění přišla relativizace kladných a záporných postav. Co když v jedné kapitole držíte palce skrývajícím se utečencům, jen abyste v té další museli z pohledu jejich pronásledovatelů uznat, že by si možná zasloužili být chyceni?
Nic ale nemá jen klady - rozdílný přístup k vyprávění je skvělý, ale zároveň vede k tomu, že některé kapitoly se prostě čtou mnohem hůř. Pro mě to byla Catelyn Stark, pro ostatní čtenáře možná někdo jiný. To už je daň za rozmanitost.

Pauvka
04.09.2019 4 z 5

Jednim slovem nadhera. Ctu prvni dil ponekolikate a zas se k nemu casem vratim. Serial se mi libi take, ale kniha je kniha!