Hra o trůny

Hra o trůny https://www.databazeknih.cz/img/books/71_/71567/bmid_hra-o-truny-658c7b0461e14.png 5 5854 747

První kniha série Píseň ledu a ohně. Úvodní část epického fantasy eposu odehrávajícího se ve světě temného středověku, mezi statečnými rytíři, mocnými čaroději, draky, zlovlky a čarostromy... Jako strážce severu lord Stark považuje za prokletí, když ho král Robert pověří úřadem pobočníka vladaře a vyšle ho na jih, odkud se zatím nikdo z jeho rodiny nevrátil. Bezejmenní staří bohové nemají na jihu žádnou moc, Starkova rodina je brzy rozdělena a pobočník sám je polapen do sítě nebezpečných intrik. Ba co hůř, v exilu ve Svobodných městech za mořem dospěl pomstou posedlý chlapec. Jako dědic šíleného Dračího krále, jehož rodina byla vyvražděna, si dělá nárok na trůn. A na severu, tam za Zdí, kde člověk nemůže nikdy říct, co je živé a co ne, se mezitím houfují mrtvé armády Jiných, které vyčkávají na konec léta a nadvládu dlouhé zimy. Příběh zrady a ambicí, lásky, čar a kouzel může začít. Zima přichází! Druhé vydání úvodní části fantasy eposu Písně ledu a ohně, vázané v jednom svazku.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Talpress

The Game of Thrones , 1996

MichaLela
19.08.2022 1 z 5

Já nějak nechápu co na téhle knize lidi uchvátilo. Za mě teda rozhodně ne. Děj je šíleně rozkouskovanej, tisíc zbytečných postav který tomu dodávají ještě větší zmatek a než si zapamatujete jméno nějaké postavy tak umře. Navíc se tam nic moc neděje. Tuto knihu jsem opravdu nezvládla.

Anylola
08.08.2022 5 z 5

Naprosto zbožňuju tenhle svět, na kterém pohádkový dědek pracoval velkou část svého života. Za mě osobně neexistuje propracovanější série.
Hra o trůny je úvodem do celého příběhu. Poznáváme život před zdí, na ní i za ní. A je to doslova a do písmene kulervoucí.

zbuy
22.07.2022 5 z 5

Fenomenálně propracovaná kniha, vlastně celá série. Nelze udělit menší hodnocení, než maximální počet.

elfinkaa97
18.07.2022 5 z 5

Dokonalost! Úžasná dobrodružná středověká kniha, doporučuji všemi dvaceti! #mustread pro milovníky seriálu kniha vůbec nebude zklamáním, ale právě naopak. Vyplní pár plot holek nevysvětlené v seriálu a oblíbené scény si vychutnáte o to dýl, protože jsou psané. Boží :)

Hellothere
10.07.2022

(SPOILER) "Na světě není tvora ani z poloviny tak strašlivého jako opravdu spravedlivý člověk."
Hra o Trůny, naprostý svatý grál fantasy. Neodmyslitelně patří k té "klasické stránce" fantasy žánru, mezi jeho prvopočátky, představuje jeden ze základních kamenů celého žánru.
Ze začátku jsem byla malinko zmatená ze všech těch jmen, rodů a kdo ke komu patří, jelikož dostaneme hodně informací v jednu chvíli, ale na jednu stranu to byla moje chyba, protože jsem si nezjistila, že na konci e-knihy byl přehled postav včetně jejich příslušnosti k rodům i mapa.
Autor se neskutečně vyžívá v opravdu detailních popisech morbidností. A nějaká sadistická, zvrhlá část mé osobnosti si to hrozně užívá.
Eddard Stark byl rozhodně hodně chrabrý muž se správnými zásadami, které ho nakonec stály krk.
Lady Catelyn, vypadala a chovala se přesně jako křehká dívenka, asi přesně jako manželka, kterou ženy v té době měly představovat. Tiché, poddajné, klidné, aby rodily děti a přitom nebyly moc vidět, zároveň vždy po ruce, pro uspokojení mužských potřeb a tužeb. Ale když došlo na lámání chleba, Eddarda popravili a ona se musela postarat o Robba, sídlo, sever a pomáhala Robbovi vést válku, ukázala se jako silná žena.
Jinak z dalších ženských postav jsem si oblíbila hlavně Aryu a Daenerys. Sansa mě vytáčela. Štvalo mě jak je nadutá a upjatá. Jak omlouvala Joffreyho za všechno, i když to, co dělal, bylo očividně špatně. Což jsem často nechápala, protože ho skoro neznala a aby v nějakých 12 rozuměla slovu láska a plnému významu toho slova, se mi úplně nechce věřit, navíc Joffreyho znala tak 2 týdny. Arya byla její naprostý opak, neměla ráda lidi, které já neměla, napadaly ji stejné věci jako mě a celkově to tam klapalo. Daenerys byla asi moje nejoblíbenější postava z celé knihy. Její kapitoly byly z úplně jiného prostředí. Líbí se mi, jak se snažila aklimatizovat na cizí kulturu, protože svého manžela hluboce milovala, přestože šlo o dohodnutý sňatek.
Rod Lannisterů jsem ze srdce nenáviděla, jenom jediná postava mi nevadila, a to Tyrion. Líbily se mi jeho myšlenky, taky se mi zamlouvalo, jak se snaží popasovat se svým údělem "trpaslíka" a měl rozumné názory. Prostě celá ta věc s jeho vyčuhováním z davu se mi líbila.
Takže over all, kniha skvělá, užila jsem si ji a chci se pustit v budoucnu do dalšího dílu. Zvěsti rozhodně nelhaly.

morienhithwen
12.06.2022 5 z 5

Extrémně čtivé a do světa vtahující - už teď mě štve, že to George nejspíš nikdy nedopíše. (Česky i anglicky.)

JerryDexter
11.06.2022 5 z 5

Přiznám se, že jsem měl obavy, že se knihou bude táhnout jen politika a já se budu nudit. Ha, velký omyl. Ještě jsem nečetl příběh, roztahaný na tolik stránek, který by neměl hluché místo. Je to samozřejmě o vkusu, ale Hra o trůny je zkrátka oslava literárního řemesla.
Vítejte do Martinova obrovského světa plného násilí, intrik, nenávisti a... naděje?

generálcz
05.04.2022 5 z 5

Jedna z nejlepších knih ,která kdy vyšla. Bylo to opravdu super.

heavy66
03.04.2022 4 z 5

Písněmi ledu a ohně jsem se pročetl až k Hostině pro vrány, ale komentovat chci jen první díl, v dalších bych se opakoval. Je to epický a komplikovaný příběh, plný postav na jedno použití a stejným počtem recyklovatelných. Jen čert a Melissandra vědí, jak se v tom George Martin vyzná!
Těžce nesu autorův styl, kdy zajímavá dějová linka končí bez varování smrtí hlavní postavy, a pokračuje se dál jinde a s jinými... nebo s Jinými.
Bloudil jsem od Zimohradu do Králova přístaviště, dothrackou stepí k Železným ostrovům, až jsem zabloudil daleko za Zeď mezi Divoké a Jiné. Je tu sice chladněji, ale za to klid od politiky. Tak uvidíme, jak to dopadne!

Inouš
20.03.2022 5 z 5

Opravdu existuje někdo, koho tento příběh nepohltil?

Mona-Lisa
21.02.2022 5 z 5

Myslela jsem, že několikrát zhlédnutý seriál mi z dojmu při čtení ukousne. Ale vůbec, ani milimetr zážitku.
Teď zpětně totiž aspoň můžu posoudit, že casting byl masterpiece. A mezi seriál a knihu si (zatím) můžu dát rovnítko.
Přesně tak uťápnutá na facku Sansa je, Catelyn dělá až otravně čest heslu Family, Duty, Honor, v Aryi probublává epický potenciál a Lord Stark do posledního záchvěvu všechen svůj propůjčený čas proplouvá jako postava největší morální hodnoty atd.
Hra o trůny je fenomén. Plným právem.
Chtěla bych tu říct, jestli taky váháte, zda se pustit po seriálu do knížky - přestaňte, hned.
Zaprvé to oživí to, co jste prožívali u TV, a navíc v dalších dílech série přibude to, co zůstalo jen na papíře - děj, postavy, myšlenky.
Tento první díl jsem nejdřív četla, teď zopakovala v audioformě (s DOKONALÝM přednesem Františka Dočkala) a na další díly se vrhám zase v knižní podobě.
Ať už je spisovatelova pracovní morálka jaká je, klaním se hluboko nad jeho darem přimět tě zamilovat si jeho postavy do té míry, že při jejich nečekaném odstranění ze scény si doslova trháš vlasy a tvoříš slzavá údolí.
Tento díl je začátek, je to předvoj k osudovým událostem, velkolepým bitvám a "tak to jsem opravdu nečekal" zvratům. Ale i tak je skvostem právě v tom zaseknutí udičky do čtenáře - jak už začínáš milovat postavy, ať chceš nebo nechceš, a je ti jedno, kdo ten trůn na konci vyhraje, spíš se bojíš, aby ti tvá postava neumřela nečekaně, stejně jako...

MartiSim
17.02.2022 5 z 5

Miluju tuto ságu, čtu již potřetí

Per-quiee
03.02.2022 5 z 5

Přečtení této knihy jsem hrozně dlouho odkládala, protože jsem se bála, že bude zdlouhavá s příliš mnoha postavami. Mýlila jsem se! Úžasný svět se zajímavými postavami, které jsou v knize dobře vykresleny. Největší sympaťák je Tyrion :-) Seriál mě bohužel po dvou sériích přestal bavit, tak snad se to nestane i s knihami.

MartinPetlach
20.01.2022 5 z 5

(SPOILER) Skvělé čtení. Dějová linie je velmi propracovaná a je z pohledu mnoha postav, stejně jako následující díly. Autor si také dal práci s rozepsáním rodokmenů.
Stejně jako spousta lidí jsem viděl nejdřív seriál a zrovna první díl je dost podobný a až další díly se více odliší. I přesto je zde více postav a více detailů.
Také se objevují náznaky teorie o Jonově původu, uvidíme jestli se potvrdí v dalších dílech, autor je už 11 let zaseklý na šestém dílu, tak mám strach že zemře před dopsáním série.
Vzhledem ke 800 stranám a pomalejšímu ději to není vždy jednoduchá četba, ale pokud vás to začne bavit tak vám to ani tak dlouhé nepřipadne. V prvním dílu se nachází pouze omezený počet postav, zbytek si autor nechává na později. I přesto musím dát pět hvězd. Nejvíc mě bavila linie s Daenerys.

95/100

IvetaZ
17.01.2022 4 z 5

Taky jsem prvně viděla seriál a zajímalo mě, jestli mi taky bude trvat se zorientovat v postavách, ale vůbec jsem s tím neměla problém. Krátké kapitoly a čtivě napsané. A jen teda pro pobavení - je teda katastrofa číst ze zvyku v leže na boku těch 800 stránek, se ta ošmataná vazba z knihovny začne časem rozpadat no :-D

Karoley
01.01.2022 5 z 5

Píseň ledu a ohně prostě miluju! Nejprve jsem viděla několik řad skvělého seriálu a pak při čekání na další díly jsem se ponořila do knih a strávila několik krásných měsíců ve světě temného středověku, mezi statečnými rytíři, mocnými čaroději, draky, zlovlky a čarostromy. Zamilovala jsem si Daenerys Targaryen, Jona Sněha, Tyrona Lannistra, Aryu i Sansu Stark, jejich příběhy mě nejvíc bavily a netrpělivě jsem očekávála, co jim osud připravil. Snad se Martin trochu pochlapí a ságu konečně dopíše, na poslední dva díly mám totiž už v knihovně připravené místo!

"Zima se blíží.."
"Ty nevíš nic, Jone Sněhu."

Sága ledu a ohně
6) Vichry zimy
7) Sen o jaru

Adele02
31.12.2021 4 z 5

Jako první jsem viděla seriál a upřímně, asi neznám jiné dílo, které by se své předlohy drželo tak věrně (snad jen scény s Daenerys a pár dalších byly trochu jinak). Užila jsem si to, místy to je takové trochu natáhnuté, ale bavilo mě to :)

DomYell
19.12.2021 5 z 5

Tohle je tucny, jak krkovice z nejakyho pasika :D NIKDY jsem to nevidel a ani nechtel videt, nechytla ne ta manie, nejsem moc fanda do fantazie, kde jsou draci a carodejove, a asi se najde jeste tisic mych NE proc to necist... Ale... Objevilo se nam to doma, casu momentalne na rozdavani a pres ty predsudky jsem to otevrel...

A ono me to docela bavilo. Prekvapilo to mile. Teda fraze o vlasech pomazanych olejem me uz privadela k silenstvi, ale kniha zabavna, ctiva a serial vlastne stale nechci videt, abych si nezkazil svuj dojem :D

alabra
14.12.2021 4 z 5

Příliš mnoho postav, dějových linií, násilí, smrti a krutosti, první díl byl pro mě matoucí, teprve filmové zpracování mi pomohlo zorientovat se kdo s kým proti komu, hodnotím velkolepou práci autora i schopnost zaujmout. Velké sousto si ukousl. Není to kniha, kterou bych chtěla číst podruhé.

martin_aston
12.12.2021 3 z 5

Pri tých nadšených recenziách a vysokom hodnotení ostatných čitateľov budem tak trochu protivlnou.
Martin vie písať, píše pútavo a veľmi chytľavo. Až príliš chytľavo, celé to skĺza do gýča. S celou sériou bojujem s niekoľkými veľkými výhradami:
1, neuveriteľné porcie zloby a násilia. V tejto sérii asi nie je nikto, kto by bol normálny. Od smrti jedného pozitívneho muža sú skôr či neskôr všetci len hráči o moc, s extrémnymi dávkami násilia a intríg. Správna dávka zla a násilia do dobrej fantasy knihy patria. Tu je ho však toľko, že už je to iba gýč, na ďalšie a ďalšie pripútanie čitateľa cez dopamínové shoty.
2, prílišné množstvo dejových línií, ktoré celú sériu veľmi zneprehľadňuje. Občas sú to línie, ktoré sú z pohľadu celej série marginálne a dali by sa vybaviť kratšie/jednoduchšie. Pri tomto počte sa človek stráca (manželka kvôli tomu sériu ani nedočítala), a stráca tak zážitok z čítania.
3, mix so seriálom - knihe rozhodne neprospieva, že seriál skončil skôr ako bola dopísaná kniha
4, autorov rozvrh: autor píše sériu už dekády. Na nové diely sa preto čaká celé roky. A je vôbec otázne, či autor sériu zvládne dopísať.
Keď som premýšľal, či 3 alebo 4 hviezdy, opýtal som sa, či chcem mať sériu v domácej knižnici. Nechcem. Tým je to vyriešené. Na rozdiel od Pána prsteňov a Zaklínača, ktorí sú jej pevnou a nedeliteľnou súčasťou :).