Pirátství – Boje o duševní vlastnictví od Gutenberga po Gatese

Pirátství – Boje o duševní vlastnictví od Gutenberga po Gatese https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/172776/piratstvi-boje-o-dusevni-vlastnictv-oj1-172776.jpg 4 9 2

Je stahování z internetu něco nového? Jak stará jsou autorská práva? Od doby, kdy se začal šířit Napster a jiné služby na sdílení souborů, se většina z nás smířila s faktem, že duševní pirátství je produktem digitální éry. Například společnost The Motion Picture Association of America uvádí, že v roce 2005 přišel filmový průmysl kvůli internetovému pirátství o 2,3 miliardy dolarů. Adrian Johns však ukazuje, že pirátství má mnohem delší a bohatší historii, než jsme si mysleli. Historii dlouho zapomenutou a málo pochopenou. Johns popisuje boje o duševní vlastnictví od dob prvních tiskařských technologií v šestnáctém století až do doby internetu ve století jednadvacátém. Jeho kniha překypuje detaily a širšími souvislostmi, které přispívají k současným debatám na téma volného přístupu k informacím a jejich užívání, svobody kultury atp. Pirátství podle autora vždy stálo v centru našich pokusů nastolit rovnováhu mezi kreativitou a obchodem a bývalo jak stimulem sociálních, technologických a duševních inovací, tak i jejich nepřítelem. Od Cervantese po Steva Wozniaka, od Marie Callasové k Windows, od nechvalně proslulé ulice Grub Street ke Googlu — žádná kapitola dějin pirátství neunikne Johnsově analýze v knize, jež se bezesporu stane základním pramenem k tomuto tématu na mnoho dalších let.... celý text

herrGabinka
14.09.2014 4 z 5

Synopse na obalu knihy se první větou táže: „Je stahování z internetu legální?“ čímž může snadno vyvolat mylnou představu o obsahu knihy. Ta totiž na položenou otázku odpověď nenabízí a ani ji nehledá, neboť se nejedná o právní rozbor, ba dokonce ani o všestrannou úvahu o tom, jaká by měla být odpověď na tuto otázku, či vůbec o opodstatněnosti konceptu „duševního vlastnictví“. Jedná se naopak o solidní historické pojednání, jež se pirátstvím zabývá v poměrně širokých souvislostech – např. ve vztahu k utváření novověké vědy či rozvoji hospodářství Spojených států – a skutečně napomáhá pochopení jeho dějinného významu, jakož i objasňuje zrod řady dodnes aktuálních premis týkajících se práv k nehmotným statkům a postojů různých aktérů procesů vytváření, obchodu a užívání těchto statků. Určitým nedostatkem knihy je nevyjasněnost záměru: Zpočátku se jeví jako analýza pirátství v tom ohledu, zda a do jaké míry je přínosné vzhledem k pokroku a společnosti, obzvláště v druhé polovině však nezřídka působí tak, že autor při přípravném studiu narazil na spoustu zajímavých informací, jež mu bylo líto nepoužít, ačkoli s tématem souvisejí sotva okrajově (za všechny societální nauka Henryho Careyho). Tato okolnost spolu s místy až příliš sugestivním stylem, prozrazujícím, které ze stran patří větší díl pisatelových sympatií, a některými až příliš odvážnými „nespornými skutečnostmi“ (sovětský komunismus se zhroutil pod náporem síťově propojených digitálních médií) představují hlavní důvody, pro které ji beru s určitou rezervou.

Koumi
14.08.2014 5 z 5

Doslova OBROVSKÉ překvapení. 10 let života věnoval Adrian Johns tak podrobnému rozboru historie duševního vlastnictví (a spoustě alternativ tohoto pojmu), až to vyráží dech. Pro neznalé je to možná až příliš odzbrojující a náročná kniha putující napříč dějinami od počátku knihtisku po krádeže SW. Pro nadšence pro toto téma to bude ale nejspíše zásadní publikace, která je naučí vnímat tuto problematiku v zcela nových souvislostech.

Autorovy knížky

Adrian Johns