Piercing

Piercing https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/118075/bmid_piercing-CL3-118075.jpg 4 233 35

Provokativní bestsellery Rjú Murakamiho ukazují japonskou společnost obnaženou až na samou dřeň, se všemi zápornými jevy tokijského „pekla“. V psychologickém thrilleru Piercing (1994) se hrdina rozhodne zavraždit v hotelovém pokoji prostitutku, aby se zbavil nutkání ubodat svou čtyřměsíční dceru. Netuší však, že zvolená oběť trpí depresemi a hodlá spáchat sebevraždu. Mezi oběma schizofreniky začíná bizarní hra na kočku a na myš, aniž je zřejmé, kdo je vlastně kočka a kdo myš. Kniha se pohybuje na samé hraně mezi tragédií a černou komedií, nechybí v ní napětí, sex, násilí ani módní nihilismus.... celý text

Literatura světová Novely Thrillery
Vydáno: , Argo

Piassingu , 1994

f.enjoy69
08.02.2015 5 z 5

Šel jsem do toho s tím, že když mám rád Harukiho, tak zkusím i toho "druhého". Předem jsem tušil, že to nebude oddechová četba, bude to zvrácené a kruté, ale neodradilo mě to.

První překvapení nastává, když si člověk knihu prohlíží a říká si, jak je ta obálka odbytá (nelíbí se mi ani další, designově jiné obálky knih od Rjúa). Pak to ale člověku začne dávat smysl (obzvlášť, pokud máte knihu z knihovny-obalenou, z poloviny dočtenou, svítí na vás lampička a odraz vašeho obličeje se zjeví na místě asiata na přebalu)... To už začíná jít do tuhého.

Během čtení je opravdu zajímavá psychologická část postav, kdy se dozvídáme odkud pramení všechen ten hnus a morbidnost. A má to spád, autor nenechá čtenáře v klidu dokud knihu nedočte a nakonec v něm ještě zanechá jakousi beznaděj a pochybování. Hlavně ta myšlenka, že nikdy nevíme, co se v nás zlomí nebo co za lidi se kolem nás pohybuje a my ani nemáme tušení...

Není to "topka" ve smyslu, že by to mohlo ohromit velkou masu lidí... Nicméně dávám 5*

Piercing mi docela uvízl v paměti, stále jsem tu knížku nemohl dostat z hlavy, tak jsem si dal po roce druhé kole... Žádná změna, jen žasnu nad vykreslením postav, prostředí, vnitřních pochodů. Tak tuhle knížku můžu! :-))

barbora4696
17.06.2014 3 z 5

Tuhle knížku čtete, čtete vlastně vás ani moc nebaví, ale nemůžete jí dát z ruky. Pak si uvědomíte, že hltáte každé slovo. A pak je najednou konec, máte zrychlený tep zpocené ruce, žaludek jak na vodě a říkáte si, to byla super kniha. Ale bohužel po vystřízlivění, na tu knížku snadno zapomenete.

l.ennca
23.02.2014 3 z 5

Nebylo to špatné, ale mě nějak více nezaujala, bohužel.

ChrisSparrow
14.02.2014 2 z 5

Možná je to tím, že jsem od toho hodně očekávala, ale kniha mě moc nezaujala... nepřišla mi ani moc brutální nebo šokující a už vůbec ne nijak výjimečná ani napínavá.
Schizoidní problémy dvou hlavních hrdinů, možná až omšele pramenící z klasicky předvídatelného původu mi přišly nadsazené.
Narozdíl od Kawašimi se mi ale Čioko zdála vcelku sympatická - možná by to chtělo trochu rozvinout její postavu, která má poměrně dobrý potenciál.
Celkově mi to ale nepřijde ani průměrné a docela mě to zklamalo...

valentýna
07.02.2014

Sodoma Gomora... jako milovník japonské kultury jsem knihu přečetla s velkým sebezapřením, kam se to řítíme ?? vždyť násilí, i zvrácenost potkáváme již téměř na každém kroku, nechápu jak lze takové knihy číst s potěšením....

Inozuka
28.10.2013 4 z 5

Můj první "ten druhý Murakami". Přes veškerou snahu šokovat (muž stojící s nožem nad spícím kojencem a hloubající, zda má dceru zabít či nikoliv, veškeré zmínky o přeříznutých achillovkách), veskrze pozitivní poselství o tom, že dětem se zkrátka ubližovat nemá, protože rány utrpené v dětství zůstanou nezaceleny i v dospělosti. A že mezi stejně "postiženými" lidmi může vzniknout zvláštní druh vzájemné komunikace, během níž se sice většinou míjí, ale nakonec se stejně setkávají. Vše napsané v tragikomické rovině s rychlým spádem... Jako úvod k autorovi dobré, zkusím něco dalšího.

turbosound
25.07.2013 2 z 5

Nevím, co si o této knížce mám myslet. Žádné silnější dojmy ve mě nezanechala. První asi třetinu jsem se bavil a těšil, jak to celé dopadne. Bohužel, pak se to podivně změnilo a měl jsem co dělat, abych to vůbec dočetl do konce. Čáry a polévka miso, jak tady napsal již někdo přede mnou, opravdu nepřekonány. Na druhou stranu, dá se to přečíst za večer, takže to taková ztráta času nebyla.

Joshiya
22.04.2013 5 z 5

Ze začátku trochu horší rozjezd, ale poté je vše pryč, a je to opět dílo Murakamiho, jak jsme zvyklý. Má to spád, šokuje a těch zvráceností je tam až až. A i když "V polévce miso" je pro mě malinko výše, tak se tato kniha velice dobře čte a rozhodně nikoho nenechá chladným.

Disease
14.03.2013 4 z 5

Laťka "polévky miso" stále nepřekonána. Rád bych si přečetl Ódišon.

Perhonen
20.02.2013 3 z 5

Kontroverzní, zakázané, hříšné, nemorální, ale především neskutečně zvrácené. Čtete-li Murakamiho poprvé, jste napjatí, spádovitost, syrovost a naturalismus, jež tvoří základ každé jeho knihy, vás přinejmenším zaujmou a na pár prchlivých okamžiků úplně zahltí vaši (zajisté už tak dost předimenzovanou) mysl. Po bližším seznámení s jeho tvorbou však zákonitě dospějete do bodu, kdy si říkáte, že vás už ničím překvapit nemůže. A v podstatě máte pravdu.

Dudek
04.02.2013 4 z 5

Další z Murakamiho jednohubek, které nechají na duši nejeden šrám. Tentokrát vypráví příběh dvou lidí, jejichž nadmíru nepravděpodobné setkání je vyprávěno skrze myšlenky obou z nich. Úchvatné, chytlavé a nečekaně chytré. Takhle drsnou a zároveň sexuální atmosféru na pár stránkách dokáže vytvořit jen Murakami.

ichinose
17.12.2012 4 z 5

Taková hra na kočku a myš. V tomto díle nám Murakami předkládá scény zbavené většiny vulgárností (oproti jeho pozdějším dílům), avšak o nic méně děsivější. V Piercingu se mnohem více soustředí na psychologii a celkovou náladu, než na přespříliš brutální scény, které jsou typické pro knihy napsané později. Souhlasím s ewkou69, že kniha by se měla přečíst na jeden zátah, jelikož jedině tak můžete skutečně ocenit, jak brilantně popsal Murakami myšlenkové pochody v mysli muže posedlého precizně provedeným zločinem a ženy ze sadomasochistického klubu závislou na prášcích, zacyklenou ve stereotypu dne.

evickakyticka
26.11.2012 5 z 5

Doporučuji přečíst jedním dechem, aby kniha neztratila na svém "kouzlu". Opravdu bizarní příběh. Taková drsňárna, která není pro každého. Ono taky, v každé knize se nedočteme jen tak o zvrhlém šílenci a SM ženě. A jak asi takové setkání dopadne?

Lulla71
26.06.2012 5 z 5

Líbilo se mi to. Knížka je velice osobní, blíž člověku být nemůžete. A opravdu z některých pasáží mrazí:)

Violetti
01.06.2012 5 z 5

Na Rjú Murakamim mě baví především různorodé styly jeho románů. Piercing je velmi hutná záležitost, temná jako noc a dotýká se velmi zajímavého tématu. Zpočátku mi chvilku trvalo, než jsem se začetla. Je komornější než jeho ostatní díla a mnohem více myšlenkový a psychologický - obálka v tomto ohledu hrozně mate. Z některých scén mi bylo nevolno a hlavně mi potom bylo skutečně těžko. Kdyby se děj neodehrával v místech tak typických pro Rjúovy knihy, asi bych ani nepoznala, že je to od něj.