Relikvie

Relikvie https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/23479/bmid_relikvie-fAZ-23479.jpg 4 567 88

Pendergast série

Expedice v Amazonské džungli pátrá po tajemném kmeni Kothogů. Nalezne chatrč s kultovními předměty kmene, mezi nimiž je dokonale propracovaná soška podivné bytosti. Celá expedice ale skončí tragicky, někteří členové se ztratí v džungli, ostatní zahynou při leteckém neštěstí. Z celé výpravy zbylo pouze několik beden nálezů, které se dostanou do muzea a skončí v depozitáři. O pět let později se v Muzeu připravuje velkolepá výstava o přírodním náboženství. Má za úkol přilákat co nejvíce návštěvníků, proto je většina exponátů do expozice umístěna až na poslední chvíli. Těsně před zahájením výstavy dojde ale v muzeu k sérii záhadných vražd....... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Horory
Vydáno: , BB art

The Relic , 1995

TeaPeter
01.01.2019 4 z 5

Zajímavá kniha a nadějný začátek série.

Lady Jane
10.11.2018 5 z 5

Pro mě premiéra od pánů autorů a myslím,že to vůbec nebylo špatné...čtivě napsaný příběh, zajímavý originální námět. Agent Pandergast mě napoprvé úplně neuchvátil, ale to nic neubírá na kvalitě čtenářského zážitku a rozhodně mu dám další šanci ;)

CharlesWard
03.11.2018 3 z 5

Kniha mně bavila o chlup víc, než Ledová bariéra. Co bylo pracně vybudováno v průběhu knihy, ale pro mně zničil konec monstra a také naprosto zbytečný epilog.

DzordanoChruno
08.10.2018 odpad!

V knihe sa striedajú pasáže koncentrovanej nudy a dilemy, či sa máte smiať alebo plakať. Dej je tak umelý a ťažko uveriteľný, že zaujme maximálne 10-ročného čitateľa, ktorý sa rád bojí. Hlavný hrdina je reinkarnovaný Sherlock Holmess, ktorý je tak dokonalý, že vám vzkypí žlč kedykoľvek sa objaví v deji. Jediná pútavá vec je pohľad do fungovania veľkého múzea. Od autorov som už čítal iné knihy, ktoré boli síce tiež pritiahnuté za vlasy, ale aspoň boli dobre napísané. Táto je des. Dočítal som to len z úcty k vysokému hodnoteniu, ale inak strata času.

DericCaster
28.08.2018 5 z 5

Moje první knížka od autorského dua a u jedné jistě nezůstane. Zajímavá detektivka s prvky tajemna a docela zajímavými zvraty. Samotná postava Pendergasta mě velmi zaujala a těším se na další pokračování.

viviann
20.08.2018 5 z 5

Kniha mi kápla do noty, jak tématem, tak i stylem psaní. Od první strany napínavé, čtivé, strašidelné. Přečteno za dva dny.

Oliva2010
15.07.2018 3 z 5

Tajemne, napinave, prvky fantazy. Tezko jsem se od knizky odtrhavala.

Israha
08.05.2018 4 z 5

Atraktivní a zábavný mix "creature feature" horroru a detektivky, který má hodně rychlé tempo vyprávění, a proto se snadno čte. K tomu, aby ale plně zabodoval jako detektivka, je poněkud předvídatelný, a na pořádný horror zase trochu krotký a málo temný. Tady si myslím, že to žánrové prolínání trochu ubralo na napětí a děsivosti (tyto aspekty v knize obsaženy jsou, ale spíš v jednotlivých pasážích, než celkově). Postava agenta Pendergasta mi navíc na to, že má být hlavním protagonistou a tahounem aktuálně 16dílné série, přišla dosti chladná, odtažitá a náročná na čtenářské propojení...z dalších dílů série si přečtu nejspíš pouze přímo navazující Relikviář. I tak ale docela dost vydařené čtení, hlavně pro lidi, kteří si nechtějí příliš lámat hlavu a nudit se u pomalu postupujících krimi příběhů, a mají slabé žaludky na horrory.

P.S.: Filmová adaptace taky vůbec neurazí, i když je v ní detektivní linie upozaděna a je laděná víc do horroru.

temuchin
20.04.2018 3 z 5

Zápletka jako taková nebyla špatně vymyšlená, kulisy (tajemný kmen z džungle, tajemná soška, podzemí muzea) taky dobrý, ale k hlavnímu hrdinovi jsem si žádný vztah nevytvořil a chuť na pokračování v sérii agenta Pendergasta rozhodně nemám.

KAREL6725
10.04.2018 5 z 5

Čteno po druhé po spoustě let . Bavilo mě to jako poprvé .Prostě parádní příběh napínavý , čtivý , pokud vás kniha chytne tak ji neodložíte dřív než to dočtete. Což byl můj případ . Doporučuji , plný počet hvězd , rozhodně lepší ,než některé knihy od Kinga . Tak že hurá na druhý díl.

Ivan Kučera
18.02.2018 3 z 5

Relic Petra Hyamsa patrí napriek viacerým chybám a slabšiemu finále k mojim najobľúbenejším hororom 90 rokov. Nie je to žiadne veľdielo a v tom desaťročí vzniklo veľa oveľa kvalitnejších žánrových kúskov, ale Kothoga má s tou svojou parádnou výpravou nočného múzea dosť do seba + vydarený kasting s prekvapivo dobrým Tomom Sizemoreom. Bol som prekvapený, keď som zistil, že literárna predloha vyšla v českom jazyku - a dokonca nielen ona, ale aj množstvo ďalších románov dua Child/Preston. Kúpil som si "jednotku" a hoci som bol príjemne zaskočený tým, že je kvalitne napísaná, musím zároveň dodať, že nejde o žiadny zázrak a mám pochybnosti o tom, či sa k tomuto autorskému duu ešte niekedy v živote vrátim. Sú tam zmeny oproti filmu (D´Agosta bol vo filme hlavnou postavou, v knihe vedľajšou, Kothoga bolo vo filme pomenovanie pre príšeru, v románe pre indiánsky kmeň, v knižke je ústredným hrdinom agent FBI... ktorý sa do filmového spracovania vôbec nedostal atď.), ale to by nevadilo. Vadí, že je to celé tak trochu, nuž, ehm, proste nuda. Myslím si, že na takú nenáročnú zápletku o oblude, vraždiacej v starobylom múzeu, je to napísané až príliš dobre. Áno, práve knihe vyčítam, že je napísaná až príliš dobre, ehm. Asi som sa zbláznil. Postavy fajn, ale nechytia za srdce, celé je to napísané veľmi zručne a profesionálne, ale vyložene strhnúť to určite nestrhne a ku koncu ste asi už hádam aj radi, že je koniec v dohľadne. Scén s netvorom je v prvej polovičke dosť málo, namiesto toho sa buduje atmosféra a postavy, čo je dobre, lebo hoci univerzum príšery nie je na zahodenie, nie je to zároveň ani nič, čo by vás posadilo na zadok.

Blanchidlo
17.01.2018 5 z 5

Přečteno jedním dechem!

Pampalini
12.07.2017 4 z 5

Výborné. Dobrodružné. Poučné. Zaujímavý príbeh v atraktívnom prostredí múzea s dobrými postavami. Predvídateľnosť len umocňuje umenie autorov čitateľa vtiahnuť do deja.

Romžiry
10.07.2017 5 z 5

Super, přečteno jedním dechem. Namáhání mozkovny až do konce :-)

Kerberos
20.06.2017 4 z 5

Sice scifi moc nečtu,ale tady je to tak poutavě namícháno.

orinka3
06.05.2017 4 z 5

Nu - musím se přiznat, že mi knížka pěkně kápla do noty. Je v ní všecko, co mám ráda. Amazonská džungle, tajemství nahánějící hrůzu a pak setkání se záhadným monstrem v budově plné spletitých zákoutí a léček. I když je konec opravdu hodně fantastický a tak trošku vzbuzující pochybnosti, přesto dávám knize poctivé 4 hvězdičky. Je to takový knižní Vetřelec, se mi zdá:) Postavy jsou sympatické i nesympatické, dobře napsané.

Hanulka25
10.02.2017

Moje první setkání s touto dvojicí autorů a agentem Pendergastem. Knížka mě vyloženě nadchla a následně jsem přečetla všechny další díly, ve kterých je hlavní postavou Pendergast.

Jack Bauer
15.06.2016 1 z 5

Naprosto dementní příběh o figurce Mbwuna odehrávající se v barvitě popsaném prostředí muzea. Navíc vše podstatné se čtenář dozví na přebalu knihy. Knize jsem se dlouho vyhýbal, ale nakonec jsem se nechal zlákat těmito skvělými autory, kteří mě touto sérií zklamali.

ckostonc
18.03.2016

Velmi čtivá knížka, sympatické postavy, má to šťávu, dobře napsané pstřídání mezi jednotlivými postavami. Knize trošku chybí napětí a nějaké překvapení. Vše je jasné po pár stránkách! Škoda!

Pavlnka
24.01.2016 4 z 5

Naprosto úžasná kniha a hned se vrhám na druhý díl.