Relikvie

Relikvie https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/23479/bmid_relikvie-fAZ-23479.jpg 4 567 88

Pendergast série

Expedice v Amazonské džungli pátrá po tajemném kmeni Kothogů. Nalezne chatrč s kultovními předměty kmene, mezi nimiž je dokonale propracovaná soška podivné bytosti. Celá expedice ale skončí tragicky, někteří členové se ztratí v džungli, ostatní zahynou při leteckém neštěstí. Z celé výpravy zbylo pouze několik beden nálezů, které se dostanou do muzea a skončí v depozitáři. O pět let později se v Muzeu připravuje velkolepá výstava o přírodním náboženství. Má za úkol přilákat co nejvíce návštěvníků, proto je většina exponátů do expozice umístěna až na poslední chvíli. Těsně před zahájením výstavy dojde ale v muzeu k sérii záhadných vražd....... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Horory
Vydáno: , BB art

The Relic , 1995

petym
02.04.2022 4 z 5

Chvíli trvá než se začtete,ale pak je to slušný. Kdyby to bylo napínavé od začátku tak jako konec, tak by bylo 5 hvězd.

INCOGNITOREADER
17.03.2022 5 z 5

Série, která mi dlouho leží doma. Některé díly jsou už bohužel dnes nesehnatelné :-( Až při čtení jsem zjistil, že je mi příběh, který začíná v jihoamerickém deštném pralese a pokračuje do muzea v New Yorku nějaký povědomí. Zjistil jsem totiž, že existuje filmová adaptace Relic z roku 1997, kterou jsem před lety viděl. Film by se dal označit za takové standartní Béčko. Ale kniha se rozhodně dá označit jako akční thriller. Pokud se vám líbí knihy od Jamese Rollinse a jeho série Sigma Force tak tady budete jako doma. Akce, napětí, tajemno... V sérii rozhodně chci pokračovat. Doufám, že BB art vydá některé díly znovu.

iLuciferie
02.03.2022 3 z 5

Ze začátku jsem byla spíše zklamaná, ale druhá půlka už byla celkem napínavá, takže za mě nakonec takový průměr. Každopádně mě to úplně nenalákalo na další díly, tak třeba někdy časem..

Aymira
19.02.2022 3 z 5

Za mě průměr. Chyběly mi v tom emoce - např. zemřelo dítě a nic. Neřešilo se to. Jelo se dál. Napětí také průměrné, protože nenastala žádná situace, při které bych se vysloveně lekla nebo kterou bych vůbec nečekala, navíc bylo jasné, jak to celé dopadne. Žádná z hlavních postav mě vyloženě nezaujala, nedokázala jsem si k nikomu vybudovat pouto.

Pavlína2019
19.09.2021 5 z 5

Naprostá pecka! Skvost! Ačkoli mám dalších 17 knih "Pendergasta" přečtených - k této jsem se dostala až teď a musím říct, že jsem nadšená!!! Perfektní zápletka, neuvěřitelné nápady a skvělé popisné vyprávění. A přesně to tajemno, které zde je, mi v jedné nebo dvou knihách později, chybělo. Ovšem zbožňuji je všechny. Ale jak říkám, takhle kniha je nádherná! Všem doporučuji všechny tyto knihy, pokud možno číst nejlépe postupně tak, jak vycházely. Doporučuji!!

cca
04.03.2021 5 z 5

Tak na tuhle nádheru jsem se chystala už dlouho a rozhodně nezklamala. Skvělý dobrodružný příběh plný napětí. Za mě přesně typ dobrodružných knih, které mi sedí. Muzeum, amazonská džungle, hlavní "superhrdina" i hlavní "záporák" (jestli se to tak dá nazvat), byli dobrá kombinace. Sice byly některé části celkem dost předvídatelné, příliš mi to ale nevadilo, za celou dobu jsem se nenudila a konec byl pro mě uspokojivý.

Anylola
31.01.2021 5 z 5

Nemůžu uvěřit, že mi takový skvost tak dlouho unikal. Jdu na další díly.

terenkoza74
01.01.2021 5 z 5

Napínavé, čtivé....

Metla
09.03.2020 4 z 5

Série "Pendergast" začíná příjemně napínavým příběhem o brutálních vraždách v Newyorském muzeu. Kdo viděl film "Relic", bude mít od začátku jasno, kdo nebo co dělá z lidí sekanou. Není to však důvod vybodnout se na četbu - film byl totiž notně předžvýkán pro (pod)průměrného diváka, ošizen o některé postavy, zápletka byla zjednodušena a samozřejmě nechybí nezbytné hájení dětí, psů a rádoby vtipných sidekicků.
Přiznejme si, kniha samotná je rovněž zoufale předvídatelná, s výjimkou malého překvapení v úvodu se účinkující chovali v souladu s mými předpoklady, postradatelní ztráceli hlavu v určeném pořadí. Tento fakt kupodivu nesnížil zábavnost románu, stránkami jsem profrčela svižně, teprve v závěru na mě přišlo pár nudných zívnutí.
Tahounem případu není agent Pendergast, více prostoru dostává zaměstnankyně muzea Margo Greenová, poručík D'Agosta z NYPD nebo novinář Smithback. U množství charakterů zamrzí schématičnost - okamžitě je jasné, kdo je padouch, předurčený k selhání či k sežrání.
Zklamalo mě finální zúčtování autorů s kladnými hrdiny - já bych byla podstatně nelítostnější. Kýčovitý konec nepotěšil a překombinovaný epilog s "šokující" pointou mi připlácnul na ksicht akorát ironickou grimasu. Agent Pendergast (jakož i muzejní či vládní kapacity s jejich špičkovým vybavením) byl svou nedovtipností rázem pasován na blbce.
Když tak koukám na výčet negativ, možná bych měla být v hodnocení přísnější... leč s obligátním "dobře se to četlo" ráda uchovám čtvrtou hvězdu. 70-75%

Greenfingers
05.03.2020 3 z 5

Kniha je nesporně napínavá jako guma od trenýrek. Krvelační čtenáři si zajisté také přijdou na své. Obdivovatelé neohrožených hrdinů typu zvláštního agenta FBI Pendergasta se určitě zalykají blahem (nebo snad tiše závidí?).
Pro mě pouze jeden z řady thrillerů, na které časem lehce zapomenu.

ivka67
06.02.2020 5 z 5

Napĕtí od začátku do konce a překvapivý závěr. Už se těším na pokračování.

Eicherik
26.01.2020 5 z 5

Relikvie je taková dobrodružná detektivka v které dobrodružná složka jednoznačně převládá. Na začátku knihy nás čeká Amazonská džungle a dále pak New Yorské muzeum s rozlehlým a nepřehledným podzemím. Hlavní postavou románu je zvláštní agent FBI Pendergast. Je to sympatický gentleman, kterému nechybí kuráž a rozhodnost a kterému v jeho nelehkém úkolu, zastavit vraždící bestii pomáhají poručík DAgosta, postgraduální studentka Margo Greenová a doktor Frock. Relikvie je parádní úvodní díl téhle napínavé série a už se těším na další pokračování.

kyssling
28.09.2019 3 z 5

Pendergasta čtu napřeskáčku, kdybych začal hned první knihou, nevím zda bych v sérii pokračoval ...

Ferry9
15.09.2019 4 z 5

Kniha mě vcelku bavila. Začátek byl zdlouhavý, pořád jsem čekal, kdy už na scénu přijde Pendergast. Za mě takové trochu slabší 4 hvězdy. Konec byl hodně napínavý.

Šungitka
25.05.2019 3 z 5

No, musela jsem se přemlouvat, abych to neodložila nedočtené. Nakonec ta poslední čtvrtina byla napínavá, tak zkusím i další díl. Nečekám od toho nic hlubokomyslného, jen nenáročnou, napínavou četbu.

Robinzon37
12.04.2019 5 z 5

Preston a Child nezklamou

jiri9568
24.02.2019 5 z 5

Dost dobrý příběh až téměř hororový. Všem doporučuji.

Šnek86
24.02.2019 4 z 5

Napínavý příběh, Pendergast je v celku sympaťák, těším se na další knihy v sérii.

david5746
16.01.2019 2 z 5

Upřímně jsem zklamán. Podle většiny komentářů jsem čekal slušnou jízdu a začátek knižní série, kterou budu chtít rychle zkonzumovat.

Bohužel, jízda se nekoná a to minimálně 80% knihy. Poměrně sterilně se tu odehrává děj z muzea, sice jsou tam nějaké ty mrtvoly, ale pořád je to bez náboje. Korunu tomu dávají sáhodlouhé popisy kde čeho.

Série je sice o agentovi, ale ten je (kromě finálního hrdinského činu) naprosto okrajovou postavou, víceméně prim hrají všechny ostatní postavy, kterých je docela dost, dějově se to tříští a nikam to moc nevede.

V poslední čtvrtině kniha chytla plus mínus spád, celkově se něco dělo, takže jsem (za zlomek času v poměru k těm prvním třem čtvrtinám) knihu lehce dočetl. Jenže i to autoři pokazili nezvládnutým koncem, prostě nudná oslava v kanclu s teplajícím šampusem byla jedna velká nuda, která to zase spolehlivě zabila. A kdo to přežil, tak toho nejspíš usmrtil zbytečný a prostě divný epilog. Možná, že ten má položit základ dalšího dílu, to ještě nedokážu posoudit.

Za mě zklamání, možná zkusím ještě díl, třeba se něco změní.

iva2111
04.01.2019 5 z 5

Čtivé, líbilo, bavilo i postrašilo :)