Pech

Pech https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/463538/bmid_pech-9CD-463538.jpg 4 73 73

Nový start kariéry, nekonvenční morálka a mikrosvěty skrývající vraždu Poručík Pech je dočasně povolán z Prahy do Liberce, kde žije jeho rodina. Nový případ ho zavede mezi členy místní romské komunity a neonacistické buňky. Zdánlivě banální případ záhy nabere nečekaný směr a vyšetřování se přesune k slavné trati tramvaje č. 11 spojující Liberec s Jabloncem. Těla dívek nalezená právě tam nastolují řadu nových otázek: Mohou tyto záhadné vraždy souviset s xenofobním podhoubím, které o sobě na Liberecku dává vědět pořád víc? Jak moc je do případu zapletený Pechův bratr? Co dělat, když vyšetřovatel — na rozdíl od čtenáře — potenciálním zločincům do hlavy nevidí? A kam až lze zajít, aby bylo spravedlnosti učiněno zadost, a přitom nebyli ohroženi jeho blízcí? Bude to právě Pechova komplikovaná povaha a svérázná morálka, co nakonec přinese řešení tam, kde se zákon a spravedlnost vydávají po odlišných kolejích? Právě zde, u trati tramvaje č. 11, pro Pecha nečekaně začíná nový start kariéry, kterou budou i v dalších příbězích provázet právě xenofobie, rasismus, netolerance nebo řádění fotbalových chuligánů.... celý text

terinkha
18.04.2021 5 z 5

Jako Liberečanda a vlastně i Turnovanda říkám na tenhle debut jedno velký JO!
Bavilo mě to, je to neotřelý, má to nápad a spád, netypickej konec.
Pokud nemáte rádi hovorovou češtinu, tak si radši vyberte jinou detektivku.
Za mě velká spokojenost a těším se na další počin od autorky :-)
Tenhle Pech chcete mít!

leuven
13.04.2021 4 z 5

Z počátku jsem nemohla uvyknout zvolenému jazyku, obecné nespisovné češtině plné argotu a územních odchylek. Příběh a jeho životaschopné postavy se postupně představují a vás to vtáhne do děje! Většina postav má jasné a pochopitelné motivy svého jednání, máte je rádi/máte pro ně pochopení/odpuzují vás...Hlavní postava je hrdina z obálek časopisů, kterého milují ženy a kolegové na něj většinou žárlí, je to roztomilý rošťák, který vkládá sebe celého do případů a je tak na hraně. Konec byl uspěchaný, prospělo by mu o pár stránek navíc. Jsem zvědavá, jestli se s postavami ještě shledáme (ráda bych).

INCOGNITOREADER
31.03.2021 3 z 5

Autorčina prvotina. A hned 500 stánek napsaných v ich formě.
Máme hlavní postavu policistu Olivera Pecha, ale příběh není vyprávěný jen z jeho pohledu. Střídají se nám tu různé postavy. A že jich není málo! Díky tomu a formě vyprávění jsem se chvílemi ztrácel kdo že tu konkrétní kapilu vypráví, protože není velký rozdíl ve stylu vyprávění jednotlivých postav aby to jen podle toho šlo vyvodit a musel jsem nalistovat začátek kapitoly a připomenout si jméno kdo je vypravěč.
Kniha je napsaná hovorově, tak jak většina z nás normálně mluví a také v plzeňském dialektu. Na toto jsem si musel chvilku zvykat a tak zhruba do strany 50 se mi kniha nečetla lehce. Ale potom jsem si zvykl a začetl se. Příběh mě pohltil.
Kniha je rozdělená na 3 části a tři oddělené případy, které propojuje právě vyšetřovatel Pech.
Musím se přiznat, že bych raději jeden případ, který by byl vybroušený a vypilovaný do detailu než tři případy, kde detaily nebo motivaci vraha si čtenář musí domyslet.

Pokud by se jednalo o tři knihy, které půjdou víc do detailu tak by z toho mohla být super detektivní série a vzhledem k tomu, že se jedná o autorčinu prvotinu si myslím, že další knihy mají velký potenciál.

AndreaCekanova
30.03.2021 5 z 5

Přítomný čas, ich forma a svět chuligánů a nácků. To zní jako smrtelná kombinace, ze které jsem měla strach. Ale páni! To byla jízda! Párkrát jsem se musela vracet, jestli si všechno dobře pamataju, a jako plzeňák bych možná měla pár drobných připomínek, ale ty případy a pojetí bylo tak svěží a inteligentní, že tuto odpouštím. Obzvlášť musím pochválit jednotlivé charaktery postav, které poskytly naprosto fascinující a uvěřitelný náhled do hlavy různých osobností. Nečekala jsem, že budu poslední stránky dočítat v naprostým transu. Díky za to.

Naďa27
22.03.2021 5 z 5

Dávám 6 hvězdiček, protože kniha není jen soubor tří "inteligentních" detektivek, ale umí čtenáře vtáhnout do děje. Nejvíce mne zaujal způsob zpracování, kterým je kniha napsaná, děj i vykreslení postav je popsáno myšlenkovými pochody vyprávějících. Umístění děje je podtrženo lokálním dialektem, nechybí ani jemný humor - autorka mne dostala na "fyzikální" morče. Čtení mne bavilo od začátku do konce, tak vřele doporučuji.

vosk
01.03.2021 5 z 5

Pech je napínavý od začátku do konce, dávám pět hvězdiček, protože jsem se vážně bavil. Autorka se dobře trefuje do hlouposti, předsudků a fotbalového chuligánství, ta plejáda postav je barvitá (uprostřed vystupují postavy, které mluví plzeňsky, to se často nevidí). Rozhodně doporučuju, jsem zvědavý, co od Kláry Aycox uvidíme dál.

evajs.evajsek
01.03.2021 5 z 5

Na vydání této knihy jsem se docela těšila. Nakladatelství Host téměř vždy zaručuje kvalitní četbu. V knize se prolíná vyšetřování kriminálních činů, do kterých jsou zapleteni i členové rodin vyšetřovatelů. Podezřelými jsou i samotní vyšetřovatelé. Docela pěkně vystavěné zápletky. Zajímavý pohled do života lidí z různých společenských vrstev. Ze začátku jsem se ztrácela v množství postav, které se v příběhu objevovaly, ale pak se vše začalo spojovat. Kniha je prvotinou spisovatelky Kláry Aycox - držím paní spisovatelce palce a těším se na její další literární počin.

Plzeň české detektivky Liberec Liberecko Turnov

Autorovy knížky