Pátá vlna

Pátá vlna https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/163879/bmid_the-fifth-wave-pata-vlna-ypk-163879.jpg 4 696 152

Pátá vlna / Piata vlna série

Po první vlně zůstala pouze tma. Druhé vlně unikli jen ti šťastnější. A třetí vlnu přežili ti, kterým štěstí uniklo. Po čtvrté vlně platí jediné pravidlo: nevěř nikomu. Teď se blíží vlna pátá a po opuštěné dálnici prchá Cassie před Jinými, bytostmi, které jako lidé pouze vypadají. Jiní se potulují krajinou a zabíjejí na potkání; rozprášili poslední přeživší pozemšťany. Cassie věří tomu, že kdo zůstane sám, ten přežije. Pak se však setká s okouzlujícím a tajemným Evanem Walkerem, jenž je možná jedinou Cassiinou nadějí na záchranu jejího bratra – nebo dokonce jí samotné. Cassie si musí vybrat: mezi důvěrou a beznadějí, mezi vzdorem a kapitulací, mezi životem a smrtí. Vzdát se, nebo se sebrat a jít dál.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Baronet

The 5th Wave , 2011

olle3
17.08.2017 5 z 5

Nečekaně dobrá kniha.
Člověk by řekl, že téma invaze ufonů už zná na všechny způsoby a že ho nic nového nečeká... a zde by měl z části i pravdu. Ale to není to hlavní. I když se možná žádné geniálně promyšlené pointy nedočkáme, v knize to není cílem. V tomto příběhu prostě není potřeba, protože je dobrý tak, jak je.

Tím ovšem nechci naznačit, že by se vysvětlení dalo předpokládat nebo uhodnout. Otázky "Jak?" a "Proč?" se táhnou naskrz celým románem a po dvou třetinách se k nim přidává i "Kdo?". Odpovědi jsou rovnoměrně dávkovány a nutí čtenáře hezky rychle otáčet stránky.

A přesto je, podle mého, tohle všechno až na druhé koleji. Je to tu proto, aby to zvýšilo napětí, vzbudilo zvědavost a udrželo čtenáře zaujatého. Toť "vše".
Spisovatel, místo aby se soustředil na mimozemšťany, vnořil se spíše do psychologie postav.
A to je to hlavní, co z knihy vyzařuje a co jí dělá výjimečnou.
Utrpení a smrt blízkých a všech kolem, co to s vámi udělá a jak na to reagujete. Jak ztrácíte naději. Zoufalství přeživších tryská z každého slova a právě ten pocit, že hrdina nemá sebemenší šanci na výhru ve válce, kde bud zemře nebo ztratí svou lidskost, byl vystihnut naprosto bravurně. Chvílemi jsem měl až pocit, že snad čtu Remarquea.

Hodnocení: 5/5

Tofinka
16.08.2017 3 z 5

Myslím, že tohle je jeden z případů, kdy se mi film líbil více, než kniha.
Kapitoly z pohledu Sammyho a Bena mi přišly příliš zdlouhavé, naopak zase kapitoly z pohledu Cassie a Evana jsem si užila.

Těším se na další díl a doufám že bude lepší...

a.r.nick
26.07.2017 5 z 5

Souhlasím s komentářem níže - skvělá sci-fi, hodně dobře odvyprávěná hlavními hrdiny, se kterými jsem neměl problém se ztotožnit. Děj odsýpal, nezaznamenal jsem žádná hluchá místa a autorovi věřím, když v úvodu vtipkoval, že ten román xyz-krát přepracovával - je poznat, že má vyladěný každý detail i každou hlášku.

YA-girl
24.07.2017 5 z 5

I když jsem nejdřív viděla film, nezapamatovala jsem si z něj tolik, aby mě nebavilo číst knihu. Bavilo mě to moc, bylo to napínavé, líbil se mi i styl vyprávění, kdy se vypravěči střídali. Je vidět, že autor má vše promyšlené, nenarazila jsem na žádná "odfláknutá" místa :). Občas mě zasáhly i některé "hluboké myšlenky", které ze sebe hrdinové chrlili... takové ty úvahy o lidství, o životě a podobně - nepřišlo mi to přehnané nebo třeba že by se to vzhledem k věku hrdinů nehodilo. Celkově to, jak všichni jednali, mi přišlo dokonale uvěřitelné... prostě z mého pohledu skvělá YA sci-fi :).

ThomasRuhe
15.07.2017 4 z 5

Pátá vlna má dobře propracovaný příběh. Měl jsem sice trochu problém uvěřit variantě, jak se mimozemšťané infikovali do lidských těl, ale dejme tomu...
Závěr schválně končí nedokončeným finálem, aby mohl autor navázat druhým dílem a zajistil si čtenáře...

Romžiry
11.07.2017 3 z 5

Trochu zklamání, čekala jsem víc. Dobrý nápad, čtivě napsané.

Ver-ča
04.07.2017 5 z 5

Kniha se mi krásně četla a není co dodat co by jí chybělo.

surynas
18.06.2017 3 z 5

Kniha byla opravdu dobrá. Postavy byly taky dobré a hlavně lidské. A to platí hlavně pro Cassie rozhodně to nebyla extra dobrá hrdinka (jak je u podobných knih zvykem). Snažila se přežít a zachránit sebe a svého bratra. A to na ní bylo to nejlepší. Jinak film jsem musela po dvaceti minutách vypnout. Byl příšerný. :-(

DanielŠ.
04.06.2017 5 z 5

Kniha byla jedním slovem super. Autorův styl psaní byl úžasný. A dějová linka ta byla ještě úžasnější. Postavy mi byly všechny sympatické (a to především Cassie a Evan). Nejvíce mě zaujalo, že ačkoliv kniha pojednává o smutné situaci, kde je většina lidské populace vymýcena, hrdinové myslí optimisticky a situaci berou s "humorem". Moc se těším, jak se bude děj vyvíjet v dalších dílech.

Barbara182
28.05.2017 3 z 5

Nejspíš i díky tomu, že jsem jako první viděla film a až potom četla knihu, jsem se místy trochu nudila :-( Jinak ale přičítám k dobru, že se v knize člověk dozví víc detailů a celkově se mi pořád líbí onen originální a neskutečně realistický námět s mimozemskou invazí, jsem zvědavá, jak to bude dál :-)

šneki
13.05.2017 3 z 5

Čekala jsem od Páté vlny víc. K žádné z postav jsem si neudělala citové pouto, ačkoli jsem chtěla. Ještě nevím, jestli se pustím do dalších dílů, ale spíše ne.

Terry.89
09.05.2017 4 z 5

Nejdřív jsem se nějak nemohla začíst a v ději jsem měla maličko zmatek. Po pár kapitolách se to však změnilo a já četla jak divá. Střídání postav mi nedělalo žádný problém. Zpočátku jsem si říkala, že další dily už nejspí číst nebudu, ale kdybych po dočtení Páté vlny měla i díl druhý, tak bych se do něj hned pustila. :) Jsem celkem zvědavá, na filmové zpracování, ale počítám s tím, že budu spíše zklamaná, což se mi stává u většiny filmových adaptací knih, jež jsem četla. No uvidíme, každopádně plánuji v příštím měsíci koupi dvou zbývajících dílů.

Anniie
07.05.2017 5 z 5

Jako první jsem viděla film a nebudu lhát- byla jsem z něj nadšená na začátku úžasné apokalyptické scény jak se může zníčit náš svět. To jsem ale neznala knihu ale pak jsem ji dostala a bylo to úplně epický čtení. Už si přesně nepamatuju za jak dlouho jsem ji přečetla ale byl to fofr. Autor knihu psal takovým zvláštním způsobem...takovým jiným ale i tak to bylo užasné čtení! Kniha X film ? Kniha je mnohem, mnohem lepší. Byly kapitoly kdy jsem si říkala, že tuhle kapitolu dočtu a jdu dělat něco jiného ale nakonec to dopadlo jako vždycky- četla jsem dál. Jako bych jen otáčela stránky a u této knihy to strašně rychle utíkalo. jediné co mě zklamalo bylo, že na konci knihy jsem si říkala kdy to už vyvrcholí ale ono furt nic. To mě trochu zklamalo ale nevadí. Daší díly jsou taky velký trhák. Za mě Pátá Vlna fakt božííííí kniha. Doporčuju lidem, kteří mají rádi dystopii

violet1313
02.05.2017 4 z 5

Z knihy jsem byla zprvu nadšená, ale když jsem si vše trochu urovnala v hlavě, uvědomila jsem si, že to až takový zázrak nebyl. Netvrdím, že není dobře napsaná, ale něco mi prostě nesedlo. I tak na mě zanechala opravdu hluboký dojem. Líbilo se mi i množství postav, které se zde střídalo. Narozdíl od filmu, který byl naprosto strašný, nebyla kniha uspěchaná a doporučila bych ji všem, kteří se ohlíží po dystopiích a knihách s koncem světa.

WexxAr-ka
15.04.2017 5 z 5

Mam rada tento druh knih. Nejen pribehem, ale i tou nenucenosti, nedela mi problem knihu zavrit a odtrhnout se od deje. Zaroven knihu zase moc rada otevru a pokracuju ve cteni.
Jsem zvedava na dalsi dil, mam plno nejasnosti a otazek, tak jsem zvedava, zda mi nejake dalsi dil zodpovi :)

koniklecka
07.04.2017 4 z 5

Nad hodnocením váhám. Na jednu stranu se mi příběh líbil i to, že se nedalo tak snadno předvídat. Aspoň zpočátku. Nicméně...je to něco ve stylu Rezistence. Všechny tyhle sci-fi jsou vlastně romány pro patnáctileté holky. SPOILER: Přiletí mimozemšťani, ale holku zachrání krásnej kluk, se kterým se OBJÍMÁ několik nocí v jeho domě. A pak náááhodou se tam objeví její největší láska ze školy. No..to nezní moc jako sci-fi, nebo leda tak v jiném slova smyslu. Tak to mi vadí, že kniha je vlastně takový romantický blábol pro puberťačky podkreslený příběhem s vraždícími mimozemšťany. Ale když se to vezme opačně - kniha o vraždících mimozemšťanech podkreslená vztahy jedné šestnáctileté holky, tak se to dá přečíst a užít si to, až na pár líbacích a osáhavacích pasáží.

martina5069
17.03.2017 3 z 5

Dnes dočteno, když to vezmu jako kniha vs. film tak musím říct, že se mi film líbil víc bylo tam vlastně všechno co bylo v knize ale zkráceně. V knize je děj popsaný detailně s tím že se dozvídáme i jak probíhal Benův výcvik a spoustu jiných detailů které ve filmu chyběli ale zase kdyby tam bylo obsaženo všechno tak má ten film asi tak 4 hodiny ne-li víc :-D Přemýšlela jsem kolik dát knize hvězdiček nakonec sem dala 3 protože přece jen nevím jestli mě kniha bavila nebo né navíc mi trvalo 12 dní ji přečíst protože sem se do ní pořád nějak nemohla ponořit a pořádně ji vnímat. Ještě ke všemu mám asi nějakou čtecí krizi. No uvidíme jak se mi budou líbit další díly z téhle série sem na to hodně zvědavá. Ještě bych dodala že Evan Walker je prostě super :-D

Mark.
13.02.2017 5 z 5

Po 40 stránkách jsem si uvědomila, že jsem to již viděla. Děj ve filmu byl zachován, i pár scén, ale kniha je prostě kniha. Velmi pěkně propracované a čtivé. Vtáhlo mne to do děje.

marketa262
29.01.2017 5 z 5

Dlouho jsem přemýšlela, jestli dám 4, nebo 5 hvězdiček. Nakonec jsem se rozhodla pro 5, díky jedinečnému zpracování. Moc se mi líbilo vyprávění příběhu z různých úhlů pohledu a zaujaly mě některé myšlenky ohledně toho, co znamená být člověk. Knize by však podle mého prospělo menší zkrácení, jelikož některé pasáže byly až příliš pomalé. Posledních 100 stran pro mě ale byla jízda a já se nemohla odtrhnout.

martina1199
28.01.2017 4 z 5

Pátá vlna je opravdu skvělý příběh, který přečtete jedním dechem :) Námět je svým způsobem velmi děsivý a realita, ve které se vše odehrává opravdu hrůzná. Existuje možnost, jak zachránit lidstvo - nebo alespoň to, co z něj zbylo - před Jinými? Existuje způsob, jak zachránit lidskost? Ať už to slovo znamená cokoli?

"...Povodně, požáry, zemětřesení, nemoci, hladovění, zrada, osamění, vražda. Co nás nezabije, to nás posílí. utuží. Ponaučí. ..."

Co bude s Evanem, když pomohl Cassie a vydal se na cestu, ze které se už nedá vrátit?

"...Je to beznadějné. A je to hloupé a sebevražedné. Ale láska je zbraň, na niž nemají odpověd. Oni vědí, jak myslíte, ale nemůžou vědět, co cítíte. .... Neřekl my, řekl oni. ..."