Pátá vlna

Pátá vlna https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/163879/bmid_the-fifth-wave-pata-vlna-ypk-163879.jpg 4 696 152

Pátá vlna / Piata vlna série

Po první vlně zůstala pouze tma. Druhé vlně unikli jen ti šťastnější. A třetí vlnu přežili ti, kterým štěstí uniklo. Po čtvrté vlně platí jediné pravidlo: nevěř nikomu. Teď se blíží vlna pátá a po opuštěné dálnici prchá Cassie před Jinými, bytostmi, které jako lidé pouze vypadají. Jiní se potulují krajinou a zabíjejí na potkání; rozprášili poslední přeživší pozemšťany. Cassie věří tomu, že kdo zůstane sám, ten přežije. Pak se však setká s okouzlujícím a tajemným Evanem Walkerem, jenž je možná jedinou Cassiinou nadějí na záchranu jejího bratra – nebo dokonce jí samotné. Cassie si musí vybrat: mezi důvěrou a beznadějí, mezi vzdorem a kapitulací, mezi životem a smrtí. Vzdát se, nebo se sebrat a jít dál.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Baronet

The 5th Wave , 2011

Mandie
14.05.2014 5 z 5

Wow, jednoduše wow. Tuhle knížku jsem si zamilovala natolik, že mám teď doma dvě. =D Nedávno jsem ji totiž viděla v knihovně a řekla jsem si, že toho musím využít, prorože jsem o ní slyšela spoustu dobrých věcí a když jsem se do ní začetla a byla jsem asi tak v půlce, líbila se mi natolik, že jsem si ji i koupila. Tak teď mám doma dvě. =) Má to být trilogie, už se moc těším na druhý díl The Infinite Sea. A prý se natáčí i film, jupííí. =D Jinak-tahle knížka byla úžasná. Cassie-hlavní hrdinka je super, trochu jao já, velmi sarkastická, u jejích poznámek jsem se strašně nařehtala. Mimo vtipné hláky tu ovšem byly i velmi hluboké a dojemné myšlenky, které se mě opravdu dotkly. Všechny postavy v této knize (myslím tím ty kladné, rozhodně ne Vosche =D)-Cassie, Evana, Bena, Sammyho, Eso, Dumbo, Piškota i Pusinku jsem si zamilovala. Každý má něco do sebe a jestli jeden z nich v dalších dílech zemře, myslím, že to nepřežiju. =D Jinak ten milostný trojúhelník mezi Evanem, Cassie a Benem mi drásá nervy. Nemůžu se rozhodnout, který z nich se k ní hodí víc, každý má své klady i zápory. Tahle knížka mi několikrát doslova vyrazila dech-ten děj byl tak nečekaný a překvapující a dokonale promyšlený, všechno dává skvělý smysl a to dělá knížku velmi děsivou. Myslím, že ze všech sci-fi knížek, které jsem kdy četla, jsem téhle jako jediné uvěřila. Tím myslím to, že kdyby už existovali nějací mimozemšťané a rozhodli se napadnout Zemi, vypadalo by to nejspíš takhle, myslím. Co se mi také líbilo bylo to, že byl příběh vyprávěn z mnoha pohledů-samozřejmě, nejvíce z pohledu Cassie, ale i z pohledů Bena, Evana a Sammyho. Tak jste se mohli lépe vžít i do jiných postav a také se pak lépe vytvořily souvislosti a došlo vám mnoho věcí. Ten děj byl tak neskutečně propletený a rychlý, akční a tragický-jedním slovem strhující. To co, nakonec bylo pátá vlna, bych nikdy neodhadla. Velmi originální a tajuplné a přitom to dává největší smysl. Také mě hodně překvapilo to, čím nakonec Jiní ve skutečnosti jsou, je to.....děsivé, ale jedno jim musím nechat-jsou opravdu chytří. Jestli máte rádi sci-fi, tohle je knížka pro vás. Absolutní pecka!

Lenka.Vílka
26.04.2014 5 z 5

Kniha mi lezela skoro mesic na stole na halde knih k precteni a ja vzdy nasla vymluvu, proc se dat do cteni neceho jineho. Skoro ctyri mesice cekani, nez na me v knihovne prijde rada!-nejsem zbabelec! Tak jsem se zacetla a doslo mi, jak hloupa jsem byla. Kniha je dokonala od zacatku do konce. Nechybi v ni nic, v co jsem mohla doufat.

Maragad
05.04.2014 4 z 5

Kniha je tvořena několika pohledy, to mě u této knihy mile překvapilo. Vše je krásně popsáno, víme, kde přesně se daná osoba nachází, co se kolem ní děje a jak se u toho cítí. Hned ze začátku máme pohled Cassie, vzpomíná a vypráví o svém původním životě před Jinými a vysvětluje, jak to všechno vlastně začalo. Jako hlavní postavu jsem si Cassie oblíbila, je všímavá a její černý humor vás opravdu pobaví. Podstata mimozemšťanů je neobvyklá, kdo si představuje, že v knize poskakují zelení mužíčci, bude zklamán.

Byra
13.03.2014 3 z 5

Od knížky jsem čekala trochu víc než románek hlavní hrdinky, ale na druhou stranu bylo prostředí kudy putovala velmi dobře vykresleno. Rovněž charakter jednotlivých postav. Myšlenka o "naprogramování" lidi je celem originální.

muchomurka
04.03.2014 4 z 5

Od knížky jsem nic neočekávala, přesto mě příjemně překvapila. Děj byl plynulý a napínavý, i když bych se obešla bez části popisující život v kasárnách... Taky mi to trochu připomínalo koncentrační tábory - ty komíny a likvidace těl. Ale autor to tam později naznačil.
Je pravda, že jsem čekala, podle toho jak kniha začínala, že příběh bude o tom, jak Cassie s nějakým klukem putuje prázdnou krajinou a hledá svého bratra. Nečekala jsem, že tam bude vojenská organizace a tolik lidí, bytostí pohromadě.
Co mi chybělo, byl nějaký lepší závěr, kde by bylo vysvětleno, co a jak a proč. Nebo je to zase první kniha ze série? Doufám, že ne, protože o čem by autor psal, aniž by to bylo jen natahování? Ale třeba se pletu...

mynonka
02.03.2014 4 z 5

Není to špatné čtení, ale má spoustu ale. Je hodně poznat, že spisovatel je muž a vyžívá se ve vojenské tématice, která mě osobně příliš nebere. Co se týká Cassie, líbí se mi její smysl pro humor a opravdu holčičí myšlenkové pochody, za což spisovatele chválím. Problém je, že jak už tu bylo několikrát zmíněno, ve skutečnosti se během knihy nic nevyřeší. A konec... pokud nebude následovat pokračování, tak je to nejhloupější konec, co jsem kdy četla. Jsem na vážkách mezi 3 a 4*, ale zatím se přikláním ke 4 a to jen za postavu Evana.

Sobotikova
12.02.2014 3 z 5

Slušná kniha o mimozemšťanech pro náctileté... kdo od knížky očekává víc, bude zklamán.
Trošku jsem musela srovnávat s Hostitelem a tato knížka se mi líbila trochu víc.

Bee
09.02.2014 5 z 5

Měla jsem od knihy vysoká očekávání a ta se všechna splnila. Podle mě autor plně využil potenciál a na postavách se doslova vyřádil. Líbí se mi střídání pohledů, protože to udržuje napětí - někdy ho pro mě bylo až moc.
Zbožňuju atmosféru, která tam panuje a nejvíc mě bavilo, že to nebylo ani tak akční, jako spíš k zamyšlení, jak snadno se dá všechno otočit a přesvědčit lidi o tom, na které straně mají vlastně stát. Nehledě na to, jak chytře na to Jiní šli. Rozhodně se k tomu ještě vrátím.

Spark
18.01.2014 3 z 5

Četlo se to dobře, ale jak již bylo zmíněno, něco tomu chybí, navíc ten konec se mi vůbec nelíbí, přijde mi to nedotažené...

Melindaaaa
09.01.2014 3 z 5

Proč jsem musela mít od té knihy tak vysoká očekávání? To mi totiž celkem zkazilo dojem z jinak celkem dobré knihy. Nečetlo se mi to nejhůř, Zombieho jsem si dokonce celkem oblíbila, ale....ALE...v podstatě mi přijde, že se v té knize nic nestalo. A to je pro mě vždycky špatně. Události v táboře Ráj mě celkem bavily, z Cassie se postupem času stal úplnej blázen a trochu mě štvala :D. Navíc ten konec? Já myslela, že je to samostatná kniha a ne kniha ze série. Takhle to přece skončit nemohlo...nebo mi něco uniklo?
No...Pátá vlna pro mě prostě nepřináší nic moc nového a převratného. Zdálo se mi to taky dost zmatený, že vlastně nebylo explicitně popsáno co která vlna provedla. Vždycky jen takové náznaky...no nevím. Moje review je asi dost zmatená, ale přesně takovéhle jsou moje pocity z té knihy. Jsem zmatená. 3 hvězdičky, víc dát nemůžu...bohužel

Bulma
19.12.2013 3 z 5

Právě jsem to dočetla. Mě se to líbilo. Samo má to nějaké chyby, ale nijak zásadní a spíš jde o otázky osobního vkusu. :)
Tak či onak jsem ji četla furt, když jsem tedy nebyla v práci, a dočetla ji :D já mám tendenci špatné knihy odkládat uprostřed čtení a už se k nim nevrátit :D Takže moje osobní hodnocení je 6 hvězdiček z 10. :)

Babouš
05.09.2013 3 z 5

Četl jsem v originále. Zápletka v postapokalyptickém světě není špatná, ale že by to bylo něco světoborného, to se říct nedá. Evidentně se jedná o snahu vytěžit z úspěchu populárních sérií jako Hunger Games nebo Přechod a Dvanáctka. Mimochodem, obsahuje jednu z nejvíc šroubovaných love story, které jsem kdy četl.