Pásla kone na betóne

Pásla kone na betóne https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/142986/pasla-kone-na-betone-142986.jpg 3 27 4

Kniha poviedok, v ktorej autorka zobrazila východoslovenskú dedinu, jej ľudí, najmä ženy, v dramatických chvíľach ich života, v konfliktových situáciách, keď dochádza k zrážke starého s novým, morálneho s nemorálnym, úprimného s neúprimným a pravdivého s nepravdivým.

Povídky Literatura slovenská
Vydáno: , Slovenský spisovateľ

Pásla kone na betóne , 1980

adorjas
26.04.2024 3 z 5

Kto nemiluje film Milky Zimkovej? Tak len na okraj- knižná predloha vôbec s filmom nekorešponduje. Myslím, že zhruba prvý príbeh je námetom k filmu, potom sa ešte Jolan objaví v jednej, dvoch ďalších poviedkach, ale fakt len ako zmienka v jednej vete. A inak tu máme niečo úplne iné. Krátke poviedky občas len črty, a občas celkom vypracované dlhšie poviedky.
Nosným motívom je ľudový, dedinský človek, so všetkými svojimi chybami i charakterom. Nájdeme tam aj však Milkine postrehy z jej služobných výjazdov, napríklad do Moskvy, či Poľska, ale i zopár autobiografických čŕt. K tomu írečitá východniarčina...
Kniha útlučká, ale nie na jedno posedenie, ak by som ju mala k niečomu prirovnať tak k dobrej domácej pálenej- stačí len do jednej nohy, nech človeku ťažko nepríde. Pretože tie postavičky sú tak zo života, tak bolo cítiť tú typickú mentalitu, ktorú som ako decko na východe vnímala aj ja... až to bol znovu návrat do tých pletiek, dvojtvárnosti, ale i pohostinnosti a smiechu.
Osobne mi najviac učarovali poviedky o starom mužovi, čo žije so synom a jej manželkou a cíti sa už nepotrebný a zbytočný, alebo poviedka, ktorá je kritickým monológom o spoločnosti tetky bufetárky v pokazenom autobuse voľakde u Prešova.

SSTknihy
10.09.2018 3 z 5

Příběhy žen z východního Slovenska, příběhy trpké, plné dřiny a sebezapírání. Ale také plné nadějí, tajných radostí a vzdoru. Ani v těch nejtěžších situacích neopouští hlavní hrdinky humor a zdravá chuť do života.

lusila
09.07.2013 4 z 5

Zbierka poviedok M. Zimkovej ma preniesla do inej doby. Bola som na besede tejto autorky , je to milá a skromná dáma, ktorá priznáva, že sa na svet pozerá inak. Sfilmovaná poviedka Pásla kone na betone je vlastne legendou.

dzejnyka
30.11.-0001 3 z 5

Pôvodne som to odhadla iba na dve hviezdy, ale s odstupom pár dní som prišla na to, že som tejto knihe trochu krivdila. Nebola zlá, len ja som od nej čakala niečo iné, veselšie. Zjavne ma zmiatol názov.