Párkař

Párkař https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/164101/bmid_parkar-kny-164101.jpeg 5 37 6

Legendární dílo Josefa Hiršala – sbírka nápodob českých básníků, dle úvodní dedikace „Vlastenci a veleváženému a známému buditeli českému Jiřímu Kolářovi připsáno“. Vyšlo u příležitosti 40 let edice Květy poezie.

matej.kulistak
09.05.2022 5 z 5

Na tuhle úžasnou podivnost jsem narazil náhodou v knihovním regále. Velice děkuji autorovi, že se nerozpakoval úvodem vysvětlit smysl toho, všeho. Mohl jsem si díky tomu čtení opravdu užít (bez divného pocitu, proč taková věc existuje).

mahdal
29.10.2021 4 z 5

J. Hiršal, český experimentální básník, opět nezklamal! Nápad na psaní textů ve stylu českých velikánů poezie je vskutku skvělý! Doporučuji.

hannah2000
15.06.2018 5 z 5

V anotaci ke knížce se píše, že básně Hiršal napsal v padesátých letech k pobavení svých přátel. Na knížku jsem natrefila náhodou a po začtení jsem byla překvapená a také pobavená.
Jsou to povětšinou krátké humorné básně napsané ve stylu známých českých básníků a jejich společným prvkem je titulní postava párkaře a párků. Je úžasné, jak si autor pohrál se slovy a zároveň vystihl styl psaní jednotlivých básníků. Někde jsem četla, že jeho tvorba (tedy jak tvorba vlastní, tak překlady) je zvukomalebná. To je hezké pojmenování a 'sedí' i na tyto básně.
Doporučuji jako odpočinkové čtivo pro relaxaci a pobavení :-).

A přidávám malou ukázku:

SVATOPLUK ČECH

Milujme se! Nedejme se!
S pýchou Vlast ať na nás zří.
Nevaďme se!
V zlobě, v plese
jezme, co se uvaří.

V každé větě v cizím světě,
v každém jídle číhá lest.
Proto zve tě
v zimě, v létě
český párek – naše čest.

České bydlo, české jídlo
naším příkazem vždy buď!
Komu šídlo
nevystydlo,
za náš párek nastav hruď!

triatlet

proní
prká
pár

p

Hiršalovo experimentování mě baví.

Hanka_Bohmova
21.01.2016 4 z 5

Párkaře jsem "objevila" těsně po maturitě. Věčná škoda! Tak alespoň nedopustím, aby byly o tuto skvělou didaktickou pomůcku ochuzeny moje děti :o)

Delicius
08.01.2016 5 z 5

Neví někdo, proč se tyto dvě vydání liší o 30 stran? Je to hodně na doslov.

parodie uzeniny

Josef Hiršal