Panorama paměti

Panorama paměti https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/215636/panorama-pameti-215636.gif 4 9 9

Memoárová publikace o dětství, o studiích, mládí a jazzu, uměleckém a kulturním životě známého českého hudebního kritika, publicisty a překladatele.

Přidat komentář

Janizoun
10.10.2023 5 z 5

Musím podpořit předešlé komentáře. Krásná kniha, krásné vzpomínání. Kniha je velmi pěkně napsaná, je čtivá a je opravdu velká škoda, že tu nemá tolik čtenářů, kolik by si zasloužila.
Moc děkuji těm, co zde k této knize napsali komentář, "mi-380", "kap66", "kuruteku", protože jen díky Vám, jsem se mohla ponořit do tohoto velmi pěkného čtení, které by mě jinak minulo.
Mladším ročníkům možná jméno Lubomír Dorůžka nic neříká, ale tento člověk se věnoval celý život hudbě, byl muzikolog, velký znalec populární hudby, nejvíce se věnoval americké černošské a jazzové hudbě a nejen to, byl novinář, publicista, hudební organizátor, pedagog, překladatel, spolupracoval i s Českým rozhlasem.
Jaké měl dětství, rodiče, příbuzné, život a mnoho dalšího, to se v této knize dozvíte.
Doporučuji naprosto všem toto čtení. Ještě i já připomenu, že pro čtenáře i e- knih, je tato kniha zde na Databázi knih zdarma ke stažení, tak si může kdokoliv z Vás tuto knihu okamžitě stáhnout do své čtečky knih a můžete se i Vy okamžitě zkusit začíst.
Zkuste a uvidíte, mně se tato kniha moc líbila, bylo to moc pěkné čtení.

mi-380
30.09.2023 5 z 5

Měsíčník Melodie, polozapomenutá hudební bible mého mládí na pokračování, a tam dvě hlavní osobnosti s širokým rozhledem: Jiří Černý a Lubomír Dorůžka. Anglický knírek, anglicky psaná literatura, americký jazz. Z jeho vzpomínání (na lidi, události, pocity), počínaje válečnými léty, konče devadesátými, vyzařuje laskavá povaha, vzdělanost, smysl pro humor, tolerance, fascinace anglo-americkým světem poloviny dvacátého století (a kdo tenkrát nebyl?), láska k literatuře, hudbě i rodné zemi („nikdy jsem neuvažoval o emigraci“). Když to doplním faktem, že jeho velkým přítelem byl Josef Škvorecký, jeden z mých nejoblíbenějších autorů, pak z toho všeho (já, čtenář) vycházím jako přesně zaměřená cílová osoba (děkuji za nasměrování, kap66 a kuruteku, a děkuji vynálezci závorek). Připomínám - zde na DK volně ke stažení.
...
Až dosud jsem se pohyboval v prostředí, které spojovaly podobné podmínky, zážitky i zkušenosti. Tady jsem se najednou ocitl ve společnosti lidí, s nimiž mě nepojilo vůbec nic: před vojnou jsem neměl potuchy, že takoví lidé existují. Postoje a názory, které se mi dříve zdály být naprosto samozřejmé do jisté míry je sdílel každý, koho jsem znal byly pro ně stejně neznámé a neslýchané jako jejich názory a zkušenosti pro mě. Dva roky strávené v takovém prostředí mohou být mukou, ale je to také výborná škola tolerance...
100 % (zatím 7 hodnotících, průměr je 80 %).


kap66
03.09.2023 5 z 5

Podepisuji každé slovo, které napsal kuruteku, sdílím i jeho údiv nad tím, jak málo je kniha čtená. Díky Městské knihovně Praha je navíc zadarmo, přitom patří k těm, za něž bych ráda i zaplatila.
Nemusíte být jazzový fanoušek, natož znalec. Úplně stačí, když máte rádi hudbu jako takovou a zajímají vás vzpomínky inteligentního, vzdělaného a slušného člověka, který prožil a do hlavy uložil převážnou část 20. století - a že toho k prožití bylo. A protože patřil k těm, kteří chtěli dělat něco dobrého a naplňujícího, musel hledat cestičky, kudy své plány protáhnout. Pro mě to bylo ohromující čtení - a zábavné, byť někdy se zamrazením.
Snad se zrovna teď Lubomír Dorůžka sešel s Jiřím Černým a povídají si, o hudbě i o životě, laskavě kriticky, jak to oba uměli. Neberte mi mou představu, prosím.

kuruteku
26.06.2020 5 z 5

Taková kniha a žádný komentář? A jen dvě hodnocení? To není možné! Doplňková četba ke Škvoreckého knihám ve stylu "jak to bylo doopravdy". K dějinám Jazzové sekce viděné zčásti zevnitř a zčásti zvenku. K dějinám druhé poloviny dvacátého století a jazzu obzvláště. K šedé zóně za tuhého i normalizačního stalinismu. Viděná někým, kdo "v tom uměl chodit" a to "kdo v tom uměl chodit" neznamená nic hanlivého. Naopak. Pro jazz i alternativní kulturu toho udělal Lubomír Dorůžka hodně, protože měl možná pružnou, ale rovnou páteř. Jak říkal Jára Cimrman: "Můžeš sice podlézt, ale pak se zase narovnat." Právě díky Dorůžkovi (a mnoha dalším, napadá mne například Zdeněk K. Slabý, Jan Dobiáš, ale i Karel Srp) se dařilo posunout hranice systémem tolerovaného za hranici systémem tolerovaného. Jak říká v knize Dorůžka často (ve smyslu často říká a často prosadil) "podvedením strany a vlády". V době, kdy všichni "byli proti" vysvětluje, jak to šlo udělat, aby se "vlk nažral a koza zůstala celá", když "hlavou zeď neprorazíš". Modří (snad nejenom jazzoví fanoušci) již vědí.
Doba je jinde, ale příklad toho, že když jeden chce, tak i může, i když ne všechno a hned. Ale i "malý pokrok v mezích zákona" je pokrokem. Já si snad i ty dopisy Škvoreckého a Dorůžky seženu a přečtu. Díky.

Autorovy další knížky

Lubomír Dorůžka
česká, 1924 - 2013
1990  98%Panoráma jazzu
1964  98%Tvář jazzu
1981  79%Panoráma populární hudby 1918/1978
1997  84%Panorama paměti
1966  98%Jazzová inspirace