Lži Lockeho Lamory

Lži Lockeho Lamory https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/23992/bmid_lzi-lockeho-lamory-Rky-23992.jpg 5 271 56

Páni parchanti série

1. kniha série Páni parchanti. Camorr, město plné kanálů, dlážděných uliček, mostů, průchodů, paláců a chatrčí, bohatství i chudoby. A tam, kde jsou bohatí, bývají i lidé, kteří je o jejich majetek hodlají připravit. Mezi spodinou se šíří zvěsti o Trnovi, neporazitelném šermíři, mistrném zloději, duchovi, jenž prochází stěnami. Mnozí ho pokládají za pověstného zastánce chudých, ostatní za pouhý mýtus. Všichni se tak trochu mýlí. Ve skutečnosti je oním bájným Trnem, ovšem aniž by o to stál, Locke Lamora, drobný, nešťastně zamilovaný a sotva zručný s mečem. Jeho slavné skutky jsou jen vychytralými podfuky toho nejsložitějšího ražení. O pověsti, které je obestírají, se tedy rozhodně neprosil, ostatně čím méně pozornosti je jim věnováno, tím lépe. Bohaté okrádá, ale chudým nedává ze své kořisti ani co by se za nehet vešlo. Vše si nechává pouze pro sebe a svoji věrnou bandu zlodějů, pro Pány parchanty. Společně páchají drzé a odvážné podvody, které jsou v Camorru zcela novým druhem zločinného podnikání. Starobylé město však začíná znepokojovat smrtící tajemství a hrozí, že skrytá válka rozerve městské podsvětí, jediný domov, jaký kdy Páni parchanti poznali, na krvavé kusy. Lapeni ve vražedné hře, Locke a jeho přátelé prověří v boji o holý život svoji věrnost a důvtip až po nejzazší mez… Přeložil Roman Tilcer.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Laser-books (Laser)

The Lies of Locke Lamora , 2006

NemmamSlov
08.04.2018 4 z 5

Mnoho ludi to porovnava s pribehom Meno vetra, ale osobne si myslim, ze Locke Lamora je o cosi slabsie dielo. Samozrejme ma to vysoku kvalitu, aj ked pre mna tam bolo dost hluchych miest, ktore zbytocne predlzovali citanie, naopak zase niektore deje do seba skvele zapadli a vysiel z toho neuveritelny zaver.

Svářeč
02.01.2018 3 z 5

Kniha se rozjíždí velice slibně, první dvě třetiny knihy jsem si opravdu užíval. Atraktivní prostředí města Camorru spolu se sympatickými postavami dělají své a kniha utíká kupředu jako dobře promazaný stroj. První dvě třetiny prostě za jasných pět hvězd. Bohužel nám Lynch ve dvou třetinách předhazuje dost křečovitý a umělý zvrat. S odchodem několika důležitých postav mě to přestalo bavit a zbytek knihy jsem četl snad měsíc, přičemž jsem to prokládal jiným čtivem. Zbylé postavy nedokáží děj utáhnout a je to celé takové těžkopádné. Konec je taky nemastný neslaný. Nejsem vysloveně zklamán, přeci jen první dvě třetiny byly vynikající, ale po tolika nadšených recenzích jsem čekal trochu víc.

Braenn
12.08.2017 5 z 5

Asi nejlepší dílo posledních let. Možná je to tím, že pro knihu o chytrém zlodějíčkovi jsem cílová skupina, která si do kolonky povolání v každém dračáku i Rpg vyplňovala "zloděj". a která si lepila plakáty Garetta z Thiefa na zeď. Nebo tím, že takový hrdina je konečně něco jiného, po všech těch svalnatých bojovnících a super duper nabušených epicích. Nebo proto, že příběh není o porážení říší, zkáze světa, bozích a válkách, které otřásají kontinentem. Je to kniha o tricích, o léčkách, o chytrosti. O napětí z toho, co zas vymyslí, jak vyklouzne, prokládaném humorem. To všechno ve světe, připomínajícím staré Benátky. Plné neotřelých nápadů, drobností a maličkostí.

Asi mám pro tyhle neobyčejně obyčejné hrdiny slabost. Takže za mne plných, nejplnějších pět bodů z pěti. A jdu si to přečíst znovu.

Ah ano, negativa! To největší, nehorší zvěrstvo a hřích, kterého se nakladatel může dopustit. Vydat dvě knihy ze tří v originále vyšlých, hned pěkně po sobě, a pak se na několik let bezdůvodně odmlčet? Jako opravdu? Lockeho na vaše úspory!

Weezing
05.07.2017 4 z 5

Příjemné počtení. Začátek je trochu pomalejší, ale netrvá dlouho, aby se člověk zorientoval a následuje strhující příběh jak se Lockeho a jeho parta snaží přežít ve městě plném zločinců, vrahů a gaunerů (ale ne, že by tedy Locke byl nějaký svatoušek) a přitom ještě ulehčit kapsám vybraných šlechticů. Kniha má celkem temný tón, ale je odlehčena určitým vtipem a nadhledem.

Děj ze současnosti je prokládán kapitolami z Lockeho dospívání. Na začátku bych řekl že jsou tyto "flashbackové" kapitoly zajímavější než ty normální, ale to se zanedlouho otočí a ke konci knihy mi některé z nich už přišly zbytečné.

Svět ve kterém se příběh odehrává je prošpikován řadou zajímavých nápadů. Máme tu například prakticky neporazitelnou skupinu nájemných mágů, zápasy gladiátorek se žraloky nebo zahrada skleněných růží kde se trénují vojáci...

Co mi ale vadilo, bylo nelogické chování postav ke konci knihy. V zásadě mi přišlo, že autor moc nevěděl, jak se má Locke z určitých situací dostat a tak prostě nechal jednat jeho protivníky jako kdyby ztratili polovinu mozku.

Janičta
18.11.2016 4 z 5

Zábavné čtení.
Locke je pěkně nafoukaný zloděj, co má ovšem pěkně pod čepicí :-) Občas jsem se až divila, co všechno mu prošlo a vyšlo... a hlavně, jak to autora vůbec napadlo :D
Líbili se mi všechny ty pletichy a mezilidské vztahy. Bylo toho tak akorát.

K těm sprostým slovům: jsou na místě, bez nich bych to nebylo ono... copak se negramotná špína z nejnuznějších ulic má vyjadřovat jako šlechta vypiplaná z hedvábných zavinovaček? To by knize dost ubralo na opravdovosti...

borknagar
12.11.2016 5 z 5

Perfektní kniha, která ač přes svoji ukecanost a rozvleklost působí vtipně, drsně a velmi zábavně. Scott Lynch dokázal přes svůj nízký věk napsat romám, který funguje, hlavní postavy jsou skvěle napsané, prostředí působivé a celkový dojem z knihy je prostě wááááu. Dlouho jsem nečetl tak dobrý počin a ač jsem k této knize přistupoval s opatrností, už po nějakých dvaceti stranách jsem tušil, že tu máme další skvělou knihu, která bude chutnat všem milovníkům dobré fantasy. Páni parchanti válcují a já se nesmírně těším na další díl a na další počiny Scotta Lynche.....

Aaron Lewis
01.07.2015 5 z 5

Vynikající kniha. Na to, že nemusím vulgární slova, tak tady by to naopak bez nich nešlo a co teda vypustili z pusy... čest překladateli (v originále to určitě není tak barvité a rozmanité:)). Není moc knih, kdy bych nevěděla, jak to dopadne, ale tady... neměla jsem ani šajnu:P. V půlce jsem se o ně opravdu bála a říkala jsem si: "bože, jak z toho vybruslí?" Noo, nebudu spoilerovat... ale dobré, opravdu zatraceně dobré. Už se těším na další díl.

Davies182
20.02.2015 5 z 5

Zdaleka nejpoutavější "moderní fantasy", kterou jsem v posledních letech četl. Přečteno za dva dny, spánku tehdá bylo velmi málo... Vážně chytne a nepustí, Locke je zatracenej sympaťák!

Ashen-Shugar
25.07.2014 5 z 5

Tuto knihu jsem začal číst třikrát a pokaždé jsem ji asi po třiceti až padesáti listech znechuceně odložil. Napočtvrté jsem se dokopal k tomu, že se prokoušu dál, i když mě ten začátek moc nebavil. No, nakonec se z toho stala jedna z nejlepších fantasy knih, co jsem kdy četl :) Takže pokud vás kniha nechytne hned od začátku určitě vydržte.

BabsV
13.07.2014 5 z 5

Příběh byl úžasný. Autor dokázal vymyslet fascinující prostředí, zajímavé postavy i napínavý příběh. Bavilo mě číst o situacích, do kterých se Locke zapletl i jeho originální způsob řešení.
Camorr mě naprosto uchvátil: prostředí, zvyky, obyvatelé, historie, architektura... hned bych tam jela na prázdniny :)
Postavy byly promyšlené, se svými originálními charaktery. Nebyl tam nikdo, kdo by se tam vyloženě nehodil nebo byl navíc. Pro mě bylo těžké si je nezamilovat.
Dějové linie jsou navzájem propojeny a díky obrazům minulosti čtenář chápe aktuální dění a vše do sebe zapadá.
Z knížky jsem nadšená a už hledám další díl.

klempy2
13.06.2014 5 z 5

Kdyz jsem byl asi v pulce knihy tak jsem zvazoval 4 hvezdicky. Ovsem po docteni musim dat plnych 5!. Nejprve bych chtel rict co se mi na tehle knize libi nejvice, a to je genialita nekterych lockeho podvodu, nikdy jsem necetl tak "chytrou knihu" Nejprve jsem si musel zvykat na styl autorova psani, ale po chvili uz se mi to cetlo lehce. Pribeh se rozjizdi dost brzo uz po nejakych 50 strankach locke rozjizdi svuj velky podvod, ovsem prijdou i velice necekane zvraty a pozdeji se v knize rozjizdi vice dejovych linek. Musim rict ze pribeh se mi libil ale opravdu me nadchl az kdyz pirsli ty necekane zvraty a zaclo se tam dit vic veci, po docteni cele knihy muzu rict ze pribeh je uzasnej. A svet ve kterem se odehrava dodava cele knize skvelou atmosferu. Proste Doporucuju vsem, mimochodem tuhle knihu doporucuje i sam George R.R.Martin nebo Patrick Rothfuss takze to samo uz neco o kvalite tehle knihy vypovida.

papuja
14.11.2013 4 z 5

Autorova prvotina a skvělá kniha. Autor se přesně trefil do mého gangsterského vkusu. Od samého začátku až po úplný konec jsem se skvěle bavil. Nehodnotím na plný počet z důvodu: ke konci lehce pokulhává uvěřitelnost ". Doufám, že autor udrží ostatní díly na té samé lajně, nebo budou ještě lepší.

Stexer
12.09.2013 3 z 5

Knizka ma skvely pribeh, to sa musi nechat. Je to nieco uplne nove do fantasy a mne sa to paci. To neskutocne mnozstvo nadavok ubera hodnotu tejto knihe, nadavky mi nevadia, ale aby nebolo par stran alebo rozhovorov bez nadavok, tak to je neskutocne. Takze hodnotne dielo pribehovo ano ale jazyk je podpriemerny, co sa dnesnej mladezi bude urcite velmi pacit. Dalsia chyba je ten styl pisania ktory nieje vobec cool, nemam problem chapat dej aj z 12tich linii, ktore sa prelinaju s minulostou a vysvetlovanim vramci jednej kapitoly ale je to tak strasne neprehladne az mi je z toho do placu. takze 3* (5 minus 1 za nadavky, minus jedna za hyperdebilne podanie a su to 3)

Ben Nevis
25.10.2012 5 z 5

Nemám ráda zlodějíčky a knížka je jich nejenže plná, ale jsou to hlavní protagonisté. Přes tu zjevnou adoraci nepoctivého řemesla, vzhledem k hlavnímu hrdinovi pochopitelnou, patří Lži Lockeho Lamory mezi literární skvosty fantastiky. Knížka je zábavná, napínavá i dobře napsaná a autor se nebojí natrvalo rozloučit s postavami, čímž má blízko ke Georgi R. R. Martinovi.

zlovlk
27.05.2011 5 z 5

Fantasy se smyslem pro humor. Nebo lépe řečeno se smyslem pro vtip - pro hravost, vytříbenost a vychytralost, která spíše potěší než vyloženě rozesměje.

Pokud se dokážete naladit na notu Scotta Lynche (a tím pádem i Lockeho Lamory), čeká vás rychlá jízda po divoké řece s knihou v ruce. Občas vyjeknete radostí, když vás rozhoupou peřeje bryskních dialogů, jindy se zase bude smát sami sobě, protože vás proud strhne úplně jinými cestami, než jste čekali.

Román v něčem dýchá elegantním 19. stoletím (dobou, kdy se ještě umělo psát), byť prostředí přístavního města plného kanálů, jak staré vejce zasmrádlých čtvrtí, čvachtavých doků, skladišť, kupeckých paláců i honosných sídel šlechty je samo o sobě spíše renesanční. Rozhodně ale výborně zvolené i popsané! Vždyť kde jinde by se mohly splétat tak důmyslné šlahouny lstí, podvodů a zlodějských eskapád?

Lži Lockeho Lamory mají své chyby nejsou v žádném případě stoprocentním dílem - jsou prostě jen knížkou stejně okouzlující a sympatickou jako taškář Locke sám. Nelze jinak než udělit pět nebeských tělísek.

Těším se na další díly série a doufám, že nebudou naplněny hrůzné zvěsti o zprzně- chci říci zfilmování.

Sirius
02.01.2011 5 z 5

Locke Lamora je sympaťák každým coulem, který okamžitě přirostl k mému čtenářskému srdci díky jeho eskapádám, v nichž nepoužívá meč, ale bednu plnou převleků, líčidla a svůj velmi nápaditý mozek (často jsem se díky tomu dost smál). MR Lynch se katapultoval mezi moje oblíbené spisovatele a já se těším na další díly série Páni Parchanti. Pro všechny, kdo milují dobrodružnou literaturu plnou neotřelých nápadů je to povinnost. Jednou by totiž mohli litovat toho, že nebyli u toho, když Scott Lynch psal Pány Parchanty - sérii, která se jednou zařadí mezi takové legendární klasiky jako je Pán prstenů nebo Conana.

alchymie krádeže a loupeže fantasy zloději

Scott Lynch
americká, 1978