Paní Bovaryová

Paní Bovaryová https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/292352/bmid_pani-bovaryova-PFc-292352.jpg 4 1904 289

Když si Emma brala Charlese Bovaryho, očekávala život plný luxusu a vzrušení, o jakém čítávala v romantických knížkách. Realita je tomu snu na hony vzdálená - Charles je obyčejný a nepříliš nadaný vesnický doktor a provinční život nepřináší zdaleka tolik vzrušení, kolik čekala. V cestě za svými sny si najde milence a začne život vysoko nad své finanční možnosti, čímž se vydá na sebezničující cestu plnou lží a utrpení. Gustav Flaubert si svým románem Paní Bovaryová z roku 1857 vysloužil okamžité uznání čtenářů i kritiky, dostal se kvůli němu ale i před soud kvůli údajné obscénnosti díla. Román je dodnes považován z ajedno z největších děl francouzské i světové literatury a za základní kámen literárního realismu.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Garamond

Madame Bovary , 1857

Slečna L.
20.02.2011 5 z 5

Z počátku mě tato kniha moc nezaujala - zbytečné a zdlouhavé popisy, ale s přibývajícími stránkami vše "nabíralo na obrátky". Děj je ke konci strhující a moje pocity a emoce se měnily jako na běžícím páse. Děj mě naprosto pohltil, občas jsem Emu chápala, občas nenáviděla a podle mě to tak má být v každé knize. Každý hrdina nemůže být jen vzorem ctností a dobrého chování.

anine
26.01.2011 5 z 5

Kniha, z níž mi zůstal víc než pozitivní dojem i po psaní sáhodlouhého zápisu do čtenářského deníku i ještě delšího referátu, což je s podivem.
Asi to tak většinou nemyslíte, ale naprosto mě zaráží byť jen naznačení rovnice nesympatická hrdinka = špatná kniha.
A že někdo Emu nechápe? S tím kdy a kde žila, s tím, že tehdy mnoho lidí věřilo všemu napsanému buď doslova, nebo aspoň v jistých životních principech by musela hrdinka být tvrdá jako skála, abnormálně inteligentní, nebo naopak naprosto ignorantská, aby nepodlehla těmto "pokušením". A o takových ženách se mi ani moc číst nechce. Možná taky, že jsem, nebo jsem byla jako ona, což mi v tomto případě prospělo. Jestli jste ženy a nikdy jste se necítily podobně, tak všechna čest.
K tomu konci chci poznamenat (jen jako osobní dojem, samozřejmě nechci nikomu vyvracet jeho dojmy), že jsem ho četla jedním dechem a se zoufalstvím, že už se ten konec blíží. Také s pocitem "To si snad dělá srandu?" ale v trochu jiném smyslu :)

Andrejka Myers
27.12.2010 3 z 5

Ze začátku se mi kniha vůbec nelíbila. Občas mi přišlo, že se autor více zabývá popisováním pokojů než samotnými lidmi. Samotná paní Bováryová mi přijde naprosto nesympatická, panovačná osoba, která je rozmazlená a neví, co chce. Celá kniha je založená na touze o štěstí a ztrátě lidských iluzí...

MarkétaS
23.11.2010 5 z 5

Kniha, která ve své době posunula hranice literatury. Naprosto femonemální dílo s postavou, která sice není sympatická (mimochodem, proč bychom měli hlavní postavy vždycky milovat?!), ale má takový vnitřní náboj, že skoro trhá listy knihy.

Okřídlená li
18.11.2010 5 z 5

Nečetlo se to sice nejlépe, některými pasážemi jsem jenom proletěla, protože mi přišly zbytečné, ale líbilo se mi to. Dokázala jsem pochopit Emino chování a svým způsobem mi byla blízká. Mohl by to pro mě být vztyčení ukazováček- upomínka toho, jak by to se mnou mohlo dopadnout. Našla jsem totiž spoustu společných rysů mezi mnou a hlavní hrdinkou.
Mimochodem, věděli jste, že Flauberta zažalovalo několik rodin, protože si mysleli, že je sledoval a psal o nich?

katla
11.11.2010 1 z 5

Odpad nedávám asi jen z toho důvodu, že je to přeci jenom klasika a třeba je chyba vě mě. Ale touhle knihou se prokousat je vskutku umění. Po Madam Bovary se mi téměř 600 stránkový Idiot (mimochodem také žádné rekreační čtení) četl jako pohádky od Erbena. Pominu absolutní antipatie k hlavní postavě, ale stejně se musím zeptat: "Dělá si srandu?"

DomiTlap
30.11.-0001 4 z 5

Tuto knihu jsem začala číst způli kvůli tomu, že je na Seznamu literárních děl k maturitě (sice u vyšší úrovně), způli také proto, že je to jedna z mála knížek, které si pamatuju z hodin literatury a která mě zaujala.
Musím souhlasit s komentářem slečny pode mnou. Já miluju románové knihy, ráda sním, ale až k takhle přehnanému chování a představám bych to dohnat nechtěla. Paní Bovaryová by si zaloužila opravdu pár facek. Řekla bych, že Ema byla rozmazlována a pan Bovary k tomu teda nepřidal. Svou bezmeznou láskou, tady se také můžeme přesvědčit, že láska je slepá, protože pan Bovary neviděl, co mu Ema provádí, svou bezmeznou láskou ji podporoval a byl by schopen jí odpustit vše.
Ale jako odpad bych to taky neviděla. Něco v sobě ta kniha má (:

Alix
30.11.-0001 4 z 5

Já tak přísná nebudu, ale připouštím, že mi hlavní hrdinka silně lezla na nervy a měla jsem dojem, že pár facek by jí neuškodilo. Ale jako příběh ženy, která má mozek vygumovaný nereálnými romantickými knihami a příběhy a není schopná se postavit nohama na zem, se mi to líbí.

monii
30.11.-0001 2 z 5

Ačkoliv podobný typ literatury mám ráda, musím na adresu tohoto díla přiznat, že mne moc neoslovilo – popravdě jsem ji dočetla, jak už zde někdo poznamenal, s vypětím všech sil. Když totiž po několika kapitolách konečně zjistíte, kdo je hlavním hrdinou, okamžitě pocítíte určité antipatie znásobené dalším rozpitváváním charakteru paní Bovaryové. Celá kniha je vlastně jen čekáním na nějakou kladnou postavu, které byste mohli věnovat své sympatie a rádi se k ní vracet. Bohužel, kde nic, tu nic. Možná jsem ještě dostatečně nevyzrála na to, abych se ztotožnila s názory, že manželství obnáší jen samé trápení, a že když se mi nesplní tajné sny, nemá cenu žít. Ale abych knihu úplně neodsuzovala, obsahuje i několik dobrých myšlenek, skutečně precizní emoční hru v závěru díla a kdo si potrpí na psychologicky propracovaný profil osobnosti, zde si jej bude moci ve velké míře skutečně vychutnat.