Pampeliškové víno

Pampeliškové víno https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12620/bmid_pampeliskove-vino-U6m-12620.jpg 4 173 45

Autorovy vzpomínky na dětství jsou plné poetiky, metafor a fantazie. Léto r. 1928 v malém městečku ve státě Illinois je viděno očima dvanáctiletého chlapce. Tady se odehrávají závažné i malicherné problémy dospívání, uvědomování si vlastní existence, vyrovnávání se s realitou života a smrti uprostřed několikagenerační rodiny, přátel i typických figurek malého města. Půvabná, třebaže poněkud nostalgická knížka o dětství a o světě, který je nenávratně ztracený.... celý text

Literatura světová Povídky Biografie a memoáry
Vydáno: , Arcadia

Dandelion Wine , 1957

Hanka_Bohmova
23.08.2017 5 z 5

Některé knihy miluju, protože mluví o tom, kým bych měla být. Jsou světlem na cestě. A některé knihy miluju, protože mluví o tom, kdo jsem. Jsou útěšnou připomínkou, že nechodím po světě sama. Sem patří Pampeliškové víno. Nádherné vyprávění o jednom obyčejném létě, které můžete prožít docela neobyčejně, když jste opravdu naživu. Koncert pro všech pět smyslů, fantazii, radost a smutek.

Pokud jste náchylní k citovému pohnutí, nečtěte ji na veřejnosti. Mám nabrečeno na tři roky dopředu.

Phoenix16.cz
07.08.2017 5 z 5

Kdo někdy jako dítě zažil prázdniny u babičky na venkově, bude vědět o čem je v knize řeč. Pokud je Bradbury váš oblíbený spisovatel, není co řešit a knihu si musíte přečíst. Takto krásné snové zavzpomínání na léta dávno minulá jsem dlouho nezažila.

Lessana
11.03.2017 4 z 5

Pred spoznaním tejto útlej, no bohatej knižky som netušila, že z púpav sa dá robiť víno (med z nich robievam a je to delikatesa). Ale keď je také dobré, hrejivé, voňavé, usmievavé, zasnívané, láskavé, liečivé a výživné ako táto kniha, hneď si hľadám recept a v najbližšej púpavovej sezóne ho s radosťou urobím a "zasyslím" na poličku, kde bude v hrejivých glgoch čakať, aby nám pripomenulo chuť, vôňu, pocit a sny leta, všetkých liet...
Pampeliškové víno mi presvietilo niekoľko večerov, no hruď na podstatne dlhšie. Je to nádherná poézia v próze, lyrika v epike, láskavosť v slovách. A mne neostáva iné, len skonštatovať, že táto poloha Bradburyho spisby ma veľmi a ešte raz veľmi milo prekvapila a príjemne naladila. Ďakujem, Ray.

Jejda
02.06.2015 5 z 5

Krásná knížka, která sice není tak docela Sci. fi., ale stále je to R. Bradbury

Venezia
30.05.2013 5 z 5

Krásna kniha o jednom lete. Pripomína mi atmosféru kníh Tatínkova sláva a O mé rodině a jiné zvířeně. Rusi natočili v roku 1997 film - Vino iz oduvančikov. Kapitola o kosení trávnika je priam filozofická. Keď sused doniesol dědečkovi trávu, ktorá sa nemusí kosiť, ten povedal: To je právě ta potíž s tou vaší generací. /.../ Všechno, co je v životě krásné a zajímavé, chcete zlikvidovat. Prý - ušetřit čas, ušetřit práci. /.../ Bille, až budete v mém věku, taky zjistíte, že takové ty drobnosti, co si je člověk může vychutnat, jsou důležitejší než všechny ty velké věci. /.../ Sekat trávu a trhat plevel, to může být taky způsob života, synku.