Paměti mouchy Gabriely

Paměti mouchy Gabriely https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/454627/bmid_pameti-mouchy-gabriely-WBK-454627.jpg 5 4 3

Ve zdi starobylé rodinné knihovny a archivu na zámku Ruckštejně se objeví při opravě kaple záhadná dutina plná starých svitků, listin a vzácných knih. Mezi těmito poklady leží také sešitek v modrých deskách. A tak na zámek přijíždí slovutný profesor Mleziva, aby nález odborně posoudil. Po 14 dnech tajemné klikiháky rozluští a s údivem zjistí, že jde o unikátní deník, který sepsala jedna pradávná, ale obyčejná moucha. Jde totiž o paměti jisté mouchy Gabriely, která z pozice inteligentního a přemýšlivého zástupce říše hmyzu vtipně glosuje svět lidí. Ten se této nezvyklé pozorovatelce ne vždy jeví jako správný, logický, a tudíž pochopitelný. Ilustrované vydání pohádkového podobenství spisovatele a dramatika Franka Weniga, jednoho z autorů her a rozhlasových pořadů např. Kašpárka nebo Spejbla a Hurvínka Josefa Skupy.... celý text

Cara.17
10.04.2024 5 z 5

Napadlo vás někdy o čem moucha přemýšlí, či snad jaký může mít život? Českého autora Franka Weniga ano a z jeho nápadu vzniklo toto humoristické dobrodružství jedné zámecké mouchy.
Příběh začíná objevem podivného sešitku v dutině zdi staré knihovny. Omšelý sešitek plný čmáranic a klikyháků, které nedokáže nikdo rozluštit, přijíždí posoudit věhlasný profesor. Tomu se nakonec podaří přijít na to, že ony čmáranice jsou paměti, které sepsala jistá moucha Gabriela. Skrz tento jedinečný deník nám Gabriela vypráví o svém poměrně krátkém životě plném radostí, starostí ale především velkého dobrodružství.
Kniha se četla velmi dobře a děj svižně ubíhal. Člověk se chvílemi ze srdce smál zvláště u pasáží, ve kterých Gabriela popisovala situace ze svého úhlu pohledu, např. toto:

„…To se nám to letělo! Už zdaleka jsme slyšely veselý hlahol zvonů a lidských hlasů z Klinkánic. Na návsi bylo plno lidí. A těch krámů! To byla pastva pro nás! Ano, pro nás, neboť ke své radosti jsem shledala, že vosy si jako my libují v pernících a čokoládě a vůbec v sladkých věcech. A tak jsme se rozdělily na roty a čety a vrhly jsme se do stánků. Prodavači nám radostně mávali vstříc, neboť takový prodavač cukroví a ovoce je vždy velmi rád, když se mu usadí v stánku hodně much a vos, to je přece pro jeho zboží nejlepší reklama…“

Dílo bylo poprvé vydáno už v roce 1928 a v roce 2020 ho nakladatelství Havran vydalo znovu. Osobně tento krok hodnotím velmi kladně, protože dokazuje, že i téměř 100 let stará kniha vám může zpříjemnit den pohodovou a vtipnou četbou.

Turlogh
12.05.2021 4 z 5

Vcelku zábavné vyprávění Franka Weniga o příhodách svérázné mouchy Gabriely, doprovázeno ilustracemi K.T. Neumanna. Není to nějaká pecka, ale sem tam se zasmějete. Howgh

markyticka
27.11.2017 5 z 5

Knihu jsem dostala od babičky, když jsem byla menší a měla jsem angínu. Přečetla jsem jí jedním dechem a smála jsem se i plakala. Knihu jsem četla několikrát a vždy se mi moc líbila. I když její jazyk byl moderní v době, kdy byla malá moje babička.