Paměti kata Mydláře

Paměti kata Mydláře https://www.databazeknih.cz/img/books/57_/5718/mid_pameti-kata-mydlare-15A-5718.jpg 4 475 91

Výbor ze čtyřsvazkového cyklu J. Svátka Paměti katovské rodiny Mydlářů v Praze. Připravila a text literárně upravila Jana Štefánková. Kati vždy patřili k rozporuplným, opomíjeným osobnostem české společnosti. Knížka barvitě popisuje nejen katovu každodenní rutinu (mučit, sekat, popravit), ale líčí i životní příběhy dvou katů, kata Mydláře a jeho syna, v Praze na přelomu 16. a 17. století. Rozevřete-li tuto knihu, nic vám nezůstane utajeno z krvavé práce v zájmu spravedlnosti.... celý text

kacimilek
04.11.2015 5 z 5

Skvěle zpracované téma katovství, které nebylo popsáno z krvavého hlediska, ale z toho lidského. I kat byl přece jenom člověk, a mnohdy více vážený než běžný občan.

jaryn
15.10.2015 3 z 5

Kniha nikterak strhující, psaná docela věcně... Je taky vcelku zajímavé, jak se autor vyhýbá jakýmkoli sebeméně detailním popisům Mydlářovy práce: měl popravit toho a toho, a tak ho tehdy a tehdy popravil. Tečka. Naopak nejvíce se však autor rozcamral, když se jednalo o Mydláře (jak otce, tak syna) zamilovaného. J. Svátek byl evidentně "dítětem" své (romantické) doby.

anonymous8
06.10.2015 4 z 5

Pěkná a čtivá beletrie, která má však se skutečným životem Jana Mydláře jen málo společného. :-)

Ajrad1981
18.09.2015 2 z 5

Kniha mě celkem zklamala - ale možná bylo moje očekávání na začátku moc velké...

spedula
22.08.2015 5 z 5

Výborná kniha, opravdu dobře se mi četla. Měla jsem pocit,že kat je sadisticky,nepřátelský člověk, ale po přečtení této knihy jsem zjistila,že kat je vlastně obyčejný ušlechtilý člověk. Je opravdu zajímavé podívat se na toto řemeslo z katovy strany, stoji to za přečtení.

oXide
27.05.2015 3 z 5

Paměti zachycující nejen život kata Mydláře a později jeho syna, ale hlavně příjemné nahlédnutí do historie, ke katovskému řemeslu, jehož vývoj je v knize popsán. A to je myslím daleko cennější přínos pro současnost.

Endy17
31.01.2015 3 z 5

Sedmnáct příběhů pražského kata je zajímavým pohledem do historie, zvlášť z jiného úhlu, než jakým obvykle bývají historické romány čtenářům předkládány. Nejde o nijak strhující čtení, možná bychom ho mohli kvalifikovat jako historické soudničky, ale na ukrácení dlouhé chvíle nebo jako knížka do vlaku nezklame.

PetikH2O
13.01.2015 5 z 5

Strašně zajímavý, fakt.. Škoda jen, že kati nefungují dodnes, to by byl na světě pořádek!

vercama
03.11.2014 4 z 5

Tu knihu mám moc ráda. Do té doby, než jsem ji přečetla, bych nevěřila, jak se mi bude líbit příběh o takovém řemeslu. Doporučuju.

Lev
27.09.2014 5 z 5

Historický román (tedy žádné skutečné paměti), který nás seznámí s osudy staroměstského kata Jana Mydláře a jeho syna. V knize jsou prezentováni jako inteligentní lidé a kromě událostí, které vedly až na popraviště, je zde rozepsáno jak žili a vyrovnávali se s řadou omezení ve společnosti, které jim přinášelo právě jejich krvavé řemeslo, v němž se i přes to snažili vynikat a neztratit čest. Co se týče exekucí, najdeme tu několik druhů poprav a dostaneme se i do tehdejších mučíren. V knize je navíc několik historických vsuvek týkajících se bojů v rámci 30. leté války, které zasáhly i do životů popravčích. Celá kniha je velmi čtivá a archaický jazyk spolu s ilustracemi (četl jsem vydání z roku 1991) vykreslují tu správnou atmosféru.

Mireček88
19.06.2014 4 z 5

Knihu jsem četl několikrát. Mám vydání z roku 1970, vydal Albatros. Kniha je psána autorovým zastaralým jazykem, který ději dodává archaizující způsob Svátkova vyprávění. Četba knihy? Neskutečný zážitek. Doporučuju všem.

tkometka
26.02.2014 5 z 5

Četla jsem jen výběr ale moc mě to bavilo. Je to skvělým způsobem zpracovaný pohled na opačnou stranu katovského řemesla. Je to román s příměsí historie a moc dobře se čte. Doporučuju

Drolreich
30.01.2014 4 z 5

Dílo je krásnou ukázkou romantického přístupu k historii, místy to působí až úsměvně. Nicméně z toho vychází, že kat Mydlář byl celkem fajn týpek, co občas někoho popravil, sem tam mučil, ale jinak si vedl klidný život.

Andy74
30.12.2013

Přečetla jsem tu "devětsetstránkovou" verzi ..... bylo to dlouhé, občas těžké, staročeštinu jsem ze začátku louskala jako prvňák písmenka. Po několika kapitolách se to poddalo a pak už to bylo super. Vše barvitě vylíčené, u některých kapitol jsem si vlastně uvědomila podle jmen, že jsem ty postavy vídávala ve Werichových pohádkách (např. magistr Kelly) :o) Dodnes nezapomenu, jak jsem pořád nemohla pochopit, proč mu říkají "mistře Hanuši". Ale přišla jsem na to :o)
Knihu jsem měla vypůjčenou, sama od sebe bych si ji asi nekoupila.

Rafa-P
10.11.2013 5 z 5

Perfektní příběh! Oživil jsem si i kus historie země České a to velice zajímavou a poutavou formou. Měl jsem jen toto 250stránkové vydání, ale určitě si někdy přečtu delší vícesvazkovou verzi!

Lady Dracula
19.06.2013 5 z 5

Neměla jsem vydání o čtyřech svazcích, ale jen publikaci z roku 1991, která je výborem jeho díla s ilustracemi Václava Boukala. Kniha se skládá ze dvou částí - první část je o životě zakladatele roku Jana Mydláře, magistra medicíny a část druhá je o jeho stejnojmenném synovi. Jak jsem totiž zjistila,je možno najít ještě knihu samostatnou o jeho synovi.
Co se týká knihy,velmi se mi líbila,líčí skutečné události velmi poutavě a přináší nám obrázek o tom,jak hrozně se tehdy chovali ke katovskému řemeslu,sice částečně s úctou ale taky s dost velkou nevraživostí a hrůzou,jelikož kat byl pro ně posel Satana. V knize je však zase na druhou stranu vidět,že i z kata se může stát člověk vážený a oblíbený u lidu.

Skjaninka
09.06.2013 4 z 5

Veľmi pekne spracované dielko o katovskom remesle. Hlavne poukazuje na to, že aj kati boli len ľudia so srdcom, rozumom a milovanou rodinou.

Rocker007
14.04.2013 5 z 5

Moc krásně napsaná kniha. Zaujala mě i celou rodinu (jinak spíše nečtenáři).

derluc
06.03.2013 5 z 5

Dost zajímavá knížka a ještě zajímavější život kata Midláře. Kdo má rád historii tak doporučuji si jí přečíst.

fons
28.01.2013 4 z 5

Pokud nemáte moc času číst, doporučuju výbornou audioknihu s Miroslavem Táborským, jehož hlas dává příběhu tu správnou tajmenost a zcela jiný rozměr - při poslechu zavřete oči, necháte se unášet a častokrát se leknete. Mám ji již několikrát naposlouchanou a i tak si to rád pouštím znovu a znovu!