Paměti imaginárního kamaráda

Paměti imaginárního kamaráda https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/206483/mid_pameti-imaginarniho-kamarada-sE0-206483.jpg 4 197 53

Budo má ohromnou kliku. Je na světě už mnohem déle než většina imaginárních kamarádů. Navíc vypadá jako normální člověk. Jen je zkrátka imaginární. Vidí a slyší ho pouze osmiletý Max. Největší starost Budovi dělá, aby na něj Max nepřestal věřit, protože pak by zmizel. Max je jiný než ostatní děti, trpí ne přesně definovanou poruchou. To ale Budovi nevadí, Maxe bezvýhradně miluje a je jeho andělem strážným. Nedokáže ho ochránit jen před učitelkou paní Pattersonovu, která přišla o své vlastní dítě a věří, že ona jediná je schopna se o Maxe náležitě postarat. Když učitelka Maxe unese, Budo se ho snaží zachránit. Není to ale snadné, protože Budo nemůže komunikovat s vnějším světem. Nakonec se musí rozhodnout, co je důležitější: Maxovo štěstí, nebo jeho vlastní existence.... celý text

Romány Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Argo

Memoirs of an Imaginary Friend , 2012

Grafoy
19.12.2014 5 z 5

Neuvěřitelně skvělá kniha.

DK197
15.12.2014 5 z 5

Opravte mě, jestli se pletu, ale hlavní hrdina, imaginární kamarád, je vážně originální nápad! A jeho svět? Fakt se mi to líbí! A jeho "vymyslitel" trpící něčím, co se nápadně podobá PAS? Paráda. Ta kniha je skoro jako beletristická učebnice pro PAS. Minimálně fajn příručkou.

Kniha je plná vtipných momentů, ale i napětí a smutku. Nejedna slza ukápla... Stala se jedním z mých nejmilovanějších knižních zážitků.

Alma-Nacida
24.11.2014 5 z 5

Zajímavá kniha, která není tak docela o autismu, ale spíš o tom, že každý máme nějakého svého běsa. Pak je to ještě o strachu – z toho být takový, jaký jsem; ze smrti a taky ze změn, z neznáma. Kniha mě úplně vtáhla, dojala a hodně potěšila. Můžu vřele doporučit.

alena4154
13.11.2014 4 z 5

Pěkná kniha, ale někdy až zbytečně moc upovídaná.

tynkaiscrazy
25.09.2014 5 z 5

Krásný a dojemný příběh.

Budo je milý společník, líbí se mi jeho čest. Co jsem si na knize jako první zamilovala, byla první kapitola. Budo o sobě říká pár faktů v bodech. Jeho poslední bod je „Nejsem imaginární." Nevím proč, ale hrozně mě to chytlo. Chtěla jsem o Budovi vědět víc.

A tak jsem četla. Strašně mě uchvátilo vypravování malého dítěte. Pokud můžeme tedy Buda zařadit mezi děti, protože je imaginární a neexistuje... Svět jeho očima je skvělý. Budovi je šest let. Doopravdy je asi jako patnáctiletý kluk, ale jelikož si osmiletý Max představil staršího kamaráda, patnáctiletý Budo prakticky přemýšlí jako Max.

Jakmile zvrat nabral pořádné síly, kniha se rázem stala neodtržitelnou. Hrozně jsem Budovi a Maxovi fandila. Na Maxovi se mi líbilo, že to nebylo tak normální dítě. Že mu vadilo si čistit zuby jinou pastou, než je oranžová Elmex junior. I to jeho zasekávání.

Tenhle příběh je nádherný. Já jsem po přečtení nějakým způsbem procitla. Konec jsem bohužel obrečela.

nikolicevopice
20.09.2014 5 z 5

Krásný příběh, krásná kniha...

ladyfromskye
16.09.2014 3 z 5

Zdá se, že jsem od knihy čekala až příliš. Příběh nebyl úplně špatný (i když jsem čekala něco trošku jiného), ale že bych se více dozvěděla o vnitřním světě dětí s autismem, jak ostatně kniha slibovala, to se říct nedá. A pak ten epilog... Až příliš mi připomněl Psí poslání, které se mi líbilo mnohem víc, a proto mi vyzněl dost kýčovitě. A zcela nezávisle na Psím poslání také jaksi nevhodně.

Pett
25.08.2014 4 z 5

Tak tohle se četlo samo, ač jsem po celou dobu vlastně ani nevěděla, co si o příběhu myslím...ale pak to nabralo takové obrátky, že jsem ho nedokázala pustit z hlavy a myslela jsem na Buda s Maxem, i když jsem nečetla... fandila jsem jim až do samotného konce a byla totálně pohlcena jejich světem...a co víc, i pár krásných myšlenek pochytáno :)

Janek
18.08.2014 4 z 5

Myslím, že Haddonův Podivný případ se psem přibližuje svět dětí s autismem mnohem výrazněji než Paměti imaginárního kamaráda, je to dáno perspektivou vypravěče. Nemohu si pomoci, ale Paměti imaginárního kamaráda podle mého názoru mnohem více vypovídají o křesťanství, konkrétně o Kristově oběti. Tato linie byla pro mě při čtení stále zajímavější: motiv oběti. Vím, že mohu zachránit život, ale sám možná zemřu. A také jedna scéna s Maxem - když (hle!) je Max nucen porušit pravidla, udělat něco, co bývá obvykle považováno za špatné - a právě tím si zachrání život. Ano - motiv oběti a vztahu k něčemu, co nelze dokázat, je v tomto (pohádkovém) románu velmi výrazný. Ubírám jednu hvězdičku pro přílišnou rozvláčnost. Jinak ovšem skvělé čtení, doporučuji Vaší pozornosti.

bosorka
14.08.2014 5 z 5

Budo je imaginární kamarád, který je na světě déle než mnoho dalších takových kamarádů. A dělá všechno proto, aby byl nejlepším přítelem svému vymysliteli Maxovi, který je třeťák a není zcela jako ostatní děti. I proto potřebuje, aby se o něj Budo staral, aby mu pomáhal najít správný směr a spoustu dalšího. Imaginární přátelé to nemají jednoduché, jsou omezeni tím, jak je jejich kamarád vymyslel, vypadají podle toho i mají takové schopnosti. Co kamaráda při vymýšlení nenapadlo, to jim nejde. Navíc imaginární přátelé žijí stále ve strachu, jak o sebe, aby nepřestali existovat, tak o svoje lidské kamarády. Příbeh je dojemný i velice napínavý, autor zrcadlí i zásadnější problémy. Věnuje se psychické poruše malého Maxe (kterou zcela nepojmenuje, ale čtenáři dojde, o co se nejspíš jedná), dá nahlédnout do Maxovy rodiny a rozkolu, který díky této poruše mají jeho rodiče. Upozorňuje i na kriminální problémy, objevující se v USA. Není to za čistých 5 hvězd, ale pro originalitu je nakonec dávám.

Janasem
11.08.2014 5 z 5

Nemám slov, mohu jen napsat: BOŽÍ! Asi si dám ještě jednou!

Radu00
24.07.2014 5 z 5

Neuvěřitelně napínavý a zároveň dojemný příběh o přátelství, lásce a všedních i nevšedních okamžicích života malého chlapce s autismem a jeho nejlepšího přítele. Zajímavý námět a poutavé vyprávění naprosto vtáhne čtenáře do děje. Knížku přečtete jedním dechem, příběh Buda a Maxe ale s vámi zůstane napořád.

selusa
06.07.2014 4 z 5

Měli jsme každý svého imaginárního kamaráda v dětství? Skvělá myšlenka, skvělý příběh. Prvních pár stran jsem se prokousávala (od Zlodějky knih se nešlo rychle přepnout), ale poté jsem jen četla a četla a nemohla přestat. Zamilovala jsem si Buda i Maxe. Přistihla jsem se, jak jim fandím a jsem chvílemi nervózní, jak vše dopadne:). Konec mě pak trochu zklamal, dal se předvídat, proto čtyři hvězdy. Je to ale kouzelná knížka, která vám dá nahlédnout do života dítěte s autistickými rysy.
"Nemusíte být skuteční, a přesto můžete být pro někoho ten nejlepší kamarád na světě."

autismus fantasy pro děti dětský hrdina

Matthew Dicks
americká, 1971
2014  86%Paměti imaginárního kamaráda
2020  72%Dvacet jedna pravd o lásce

Kniha Paměti imaginárního kamaráda je v