Dvojí věrnost

Dvojí věrnost https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/2910/bmid_dvoji-vernost-LtT-2910.jpg 4 42 4

Paksenarrion série

Druhá kniha volně navazující na Ovčákovu dceru pokračuje v líčení osudů dívky-žoldnéřky Paksenarrion. Ta opouští kumpanii vévody Phelana, s níž po tři léta prožívala všechny radosti i strasti žoldnéřského života, a vydává se zpět na sever. Je nyní volnou bojovnicí a musí se spoléhat především na sebe. Potkává řadu nových přátel i nepřátel a prožívá mnohá dobrodružství, mnohokrát musí ochránit sebe a své přátele se zbraní v ruce. Seznamuje se se stoupenci svatého Girda a posléze se připojuje k jejich skupině. Její idealismus, který ji stále ještě neopustil, ji zavede do Fin Paniru, centra Girdova řádu. Zde zdokonaluje své válečnické umění a naskýtá se jí možnost uplatnit se i jinak, než jako pouhý voják. Avšak úklady temných sil zničí její slibný postup a Paksenarrion je postavena před další osudové rozhodnutí a zkoušku. Druhý díl volné trilogie nijak nezaostává za prvním. Napínavý příběh, fantasy svět, který Elizabeth Moon stvořila, i věrně podané, autorce důvěrně známé, vojenské prostředí jistě poskytne čtenáři mnoho zábavy. Netradiční fantasy příběh zaujme každého, kdo má rád svižně plynoucí děj a realisticky vykreslené charaktery a prostředí.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Baronet

The Deed of Paksenarrion: Divided Allegiance , 1992

Turlogh
08.02.2022 5 z 5

Pokračování znamenité a čtivé fantasy s ženskou hlavní hrdinkou. Opravdu vřele doporučuji všem správným fantastům celou sérii k přečtení. Stojí za to ! Howgh.

sarahmoon
16.01.2016 5 z 5

Ve druhé knize si Paks vyzkouší život mimo kumpanii. Naučí se spoustu nových věcí, pozná zajímavé lidi ( ne vždycky čestné), nové prostředí.... až se jednou dostane do Fin Paniru, zde by měl začít její dávný sen. Který si ze začátku náležitě užívá. Na konci knihy se s Paks, ale rozloučíme úplně v jiném duchu....Málo které oko zůstane suché.

Temný snílek
29.08.2015 4 z 5

Děj plyne rychle a nenudí zbytečnými popisy, takže vás vtáhne do sebe, jen se stačí začíst. Něco už vás donutí prožívat dobrodružné eskapády bojovnice Paksenarrion společně s ní a nezáleží na tom, zda jde o vysvobození sídla elfů, boje se skřety a jinými démony, hlavní je, že si to náležitě užijete.

Kniha se mi velice líbila a přiznám se, že jsem ji prožívala až příliš a závěr mi vyrazil dech. Vidět Paks v tom stavu mi vehnalo slzy do očí a srazilo do kolen. Čekala jsem vše možné, jelikož zlo se tu příliš neukazovalo, ale když se objeví, tak to stojí za to, jenže tohle bylo naprosto neočekávané.
Jde sice o fantasy, přesto však je napsané velmi realisticky, takže se nikdo během bitvy nevyhne zranění, meče je potřeba čistit od krve nepřátel, vojáci se potí atd. Autorka si pohrála s detaily, které dodávají postavám i příběhu na skutečnosti, proto se do všeho lépe vcítíte a lépe prožijete děj společně s postavami.

Vím, že nejde o nic velkolepého, přesto mě trilogie Paksenarrion naprosto uchvátila, a to hlavně svým příjemně nekomplikovaným dějem, který čas od času hodně překvapí a dokáže hlavní hrdince pořádně zatopit. Kniha je čtivá a všechno plyne lehkým tempem, jen bitky a souboje jsou rychlé a svým způsobem plné akce.

Lusa
05.04.2011 5 z 5

Musím říci, že druhý díl byl o poznání jiný než první, hlavně se razantně změnilo prostředí děje. Musím říci, že to byla výtaná změna, děj i tak zůstal svižný, takže se to velice dobře čte.

SPOILER

Že Paks odešla od kumpanie, mě ani neudivilo a její nový život jsem jí přála, potěšilo me že i zbohatla a vypracovala se víše o to horší pro mě bylo, když se přidala ke Girdovi a chtěla se stát paladinem a tedy se musela všeho zdát včetně Ponožky a svého nabitého bohatství, což by mě asi odradilo, ale když to byl její sen.

Musím říci, že Macenion mě docela štval, byl tak strašně nafoukaný, že jsem se ani nedivila tomu, že měl v sobě jenom trochu elfí krve, i když o sobě prohlašoval, že je půl Elf, vlastně ani pořádně nevím co se mu stalo, no jistě zemřel, ale bylo to takové rychlé a co se stalo s jeho koňem, no tohle tam mohlo být alespoň vysvětleno.

Co se mi na hnize líbí je představa, že ženy nejsou pro všechny jenom ty co musí poslouchat své muže, vychovávat děti a starat se o plotnu, ale že jsou ženy uznávané jako kapitánky i jako maršálky či dokonce paladinky.

O to víc mě zarmoutil konec knihy a Paksin osud, tohle jsem opravdu nečekala, přesouvám se rychle k poslednímu dílu, abych věděla jak to s Paks nakonec skončí.

hrdinská fantasy

Elizabeth Moon