Žiarenie

Žiarenie
https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/207548/bmid_ziarenie-207548.jpg 5 4208 4208

Osvícení série

„Vravela, že niečo videla v izbe, kde... sa stalo niečo zlé. V izbe číslo 217. Musíš mi sľúbiť, že do nej nikdy nevojdeš, Danny... vyhýbaj sa jej...“ Hotel Pekná vyhliadka určite patrí medzi najkrajšie horské letoviská na svete, ale nielen preto tu Jack Torrance, dramatik a bývalý alkoholik, prijal miesto správcu v mimosezónnom období. Považuje to najmä za príležitosť na nový začiatok a dúfa, že tu počas zimy napíše svoj nový román. Zúfalo totiž potrebuje uniknúť životnej smole a beznádeji, ktoré ho vytrvalo prenasledujú. Spolu s ním sem prichádza jeho manželka Wendy, aby v majestátnej samote starého hotela so zvláštnou atmosférou, postavenom na starom indiánskom pohrebisku, hľadala možnosť záchrany narušeného manželstva a rodiny. A napokon je tu Danny, päťročný syn s neobyčajným darom – je mimoriadne vnímavý, „žiari“, a má schopnosť predvídať udalosti, ktorým však vo svojom veku nerozumie. V stodesiatich prázdnych hotelových izbách sa totiž niečo deje, niečo, z čoho prechádza mráz po chrbte, skryté zlo, ktoré v hoteli odrezanom od sveta striehne a hrozí...... celý text

Literatura světová Horory
Vydáno: , Ikar (SK)

The Shining , 1977

Horxus
16.05.2012 4 z 5

Poněkud zdlouhavé a místy i trošku nudné. Kinga mám ráda, ovšem vůbec ničemu by nevadilo kdyby všechna svá díla tak o čtvrtinu zkrátil. Taky nevím proč, ale skoro všechny překlady jeho knih se mi čtou hrozně špatně, některé věty jsou tak divně poskládané, že si je musím přečíst vícekrát, abych pochopila co je podmět a co přísudek. Taky se pokud možno ušetřete filmovému zpracování s Nicolsonem, prostřední poněkud nudná část a k tomu hlavné herečka z toho - alespoň pro mě - dělají nesnesitelný film.

Renava
03.05.2012 3 z 5

Rozprávočka, napísaná Kingovi vlastným spôsobom. Postavy a ich psychika vykreslené plasticky,ako je jeho zvykom a to je asi tak jediné plus celého Osvícení. Čo mi v knihe vadilo najviac, bola predvídateľnosť deja - od prvých strán som mala tušenie,ako to celé dopadne a tak aj bolo..Túžila som sa chvíľu báť, ale skôr ako strach ma ovládli iné pocity, hlavne rozčarovanie.. Možno je to celé tým, že z Kingových hororov začínam pomaly vyrastať,v poslednej dobe mám problém naladiť sa na jeho frekvenciu...

katka101
24.04.2012 5 z 5

Tak tato kniha mě v žádném případě nezklamala,měla jsem jí za dva dny přečtenou a je to zatím první knížka od Kinga,kdy jsem měla husí kůži a chvílemi jsem měla opravdu divný pocit. Super horor...nečíst v noci sama doma!!!!!

evickakyticka
14.04.2012 3 z 5

Osvícení něco chybělo. Prostředí příběhu i strašidelné scény byly dobré, ale nemohla jsem přijít na chuť hlavním postavám. Wendy nudná a nezajímavá, Jack jako záporná postava "nabyl krásy" až ke konci knihy. To už strašidla byla sympatičtější. Hlavně paní ve vaně. Nu což, každému se nelze zavdečit. Pro mě průměr.

Topolina
16.03.2012 5 z 5

Moje první knížka od Kinga, tenkrát jsem ji přečetla hodně rychle, nešlo se od ní odpoutat, tajemný, napínavý a místy i děsivý příběh.... od té doby je Stephen King můj nejoblíbenější autor...

Calwen306
14.03.2012 5 z 5

Wow wow wow! Na opísanie tejto knihy sa len ťažko hľadajú tie správne slová. Pre mňa jeden z najlepších Kingových príbeh a jedna z najlepších kníh aké som kedy čítala. Pri jej čítaní som sa naozaj bála. Nezabudnuteľná kniha!

HonzaF
13.03.2012 2 z 5

Celkově nic moc. Byla to první kniha od Kinga, kterou jsem četl a o proti ostatním jeho knihám je to pro mě spíš slabší průměr. Atmosféra mi nic neříkala, děj mě taky nezaujal, postavy, hlavně co se Danna a jeho matky týče nesympatické, takže sem nakonec ''fandil'' Jackovi. Na to, že jeto horor, jsem se ani jednou nebál, nebo neměl nepříjemný pocit, což je u Kinga nezvyk.

zahadum
11.03.2012 5 z 5

jednoznačne najlepšia kniha od Kinga !!! kniha sa v podstate číta sama… kniha bola 2× sfilmovaná..prvý krát ju sfilmoval Stanley Kubrick ktorý ale zmenil niektoré prvky deja a preto si King napísal svoj vlastný scénar a vznikla 3 dielna pomerne verná adaptácia knižky

Kapik
22.02.2012 5 z 5

Moje první seznámení s Mistrem. A doteď moje nejoblíbenější Kingova kniha.

houston
22.02.2012 3 z 5

Tuto Kingovu knihu hodnotím spíš jako slabší. Některé nápady a myšlenky jsou fajn, ale jako celek mě to čtenářsky neuspokojilo.

raisen
13.02.2012

Parádní atmosféra - rodinka je sama v hotelu, v zimě, občas nějaký ten prapodivný skřípot, hlasy, na zdi napsané drom, čtenář jen a čte a čte a naprosto se nechává pohltit příběhem. Co víc si od knihy přát..

kilometr
27.01.2012 5 z 5

Vynikající kniha a zatím to nejlepší od Mistra,co jsem do dneška četl.
Jsem zvědavý,jestli se takhle vydařil i film....
P.S......film se mi nelíbil!

ewisek22
17.01.2012 5 z 5

Při čtení této knížky (vždy zásadně až večer) jsem se bála jít i sama na WC:)) Má všechno, co od horové knihy a od Kinga očekávám...taaakže nemůžu než DOPORUČIT!!!

nikaxxx
05.01.2012

Po přečteních zdejších komentářů, jsem se do čtení vrhla s nadšením, které ale postupně vyprchávalo. Nechci napsat, že se mi kniha nelíbila, to zase ne. Četla jsem od Kinga už spoustu věcí, ale do Osvícení mi dělalo problém se začíst. A tím začíst myslím dobrou polovinu knížky. Nevím proč, ale tenhle příběh mě ne a ne strhnout. Knihu jsem neodložila jen díky tomu, že ji napsal pan S. King. A na konci jsem byla moc ráda. V druhé polovině se věci začaly dávat víc do pohybu a mě kniha konečně pohltila. Já beru první polovinu spíš jako nutnou předehru vedoucí k úžasnému konci :-).

Yorika
22.12.2011 4 z 5

Kniha mě tak vtáhla do děje,že jsem se bála každého šramotu a zvuku výtahu na chodbě.:-) Jen málokterá kniha mě dokázala takto upoutat.Bravo pane Kingu!

pistalka
19.11.2011 5 z 5

Osvícení je kniha, kterou provází pověst jednoho z nejznámějších a nejlepších románů Stephena Kinga.
Nápad uzavřít rodinku do strašidelného hotelu nikterak originální není, román však tlačí do nadprůměru Kingova dost originální stylistika
( kdo četl tak ví )
i práce s psychologií postav. Vytvořit tísnivý pocit hrůzy a strachu, který pomalu graduje a obmotává Overlook, to jde Kingovi skvěle. Je to v podstatě jeden z jeho nejsyrovějších románů (pod pojmem „syrový román“ si představte, co chcete).

Časté diskuze vyvolává srovnávání románu se stejnojmennou filmovou adaptací Stanleyho Kubricka. Většina z těch, kteří jsou obeznámení s obojím, považují za lepší román. Sám King označil Kubrickův film za svou nejhůře zfilmovanou knížku.
Pravda je ovšem taková, že se jedná o jeden z nejlepších filmů na motivy díla Mistra hrůzy a náš pohled na něj se bude lišit v závislosti na tom, jak velkou věrnost předloze u filmu vyžadujeme. King psal od srdce, Kubrick točil mozkem. Kniha i film mají jen málo společného. Stanley byl výjimečný filmař a většinu předloh si přizpůsobil obrazu svému (ani Burgess nebyl spokojený, když uviděl Mechanický pomeranč, ač se jedná o geniální film). Z knihy o alkoholismu zbylo na plátně jen torzo, které si však nezaslouží být jakkoliv haněno. Myslím, že každý, kdo bude film brát jako samostatné dílo a ne jako adaptaci něčeho, musí uznat, že své nesporné kvality má. Kniha je sice působivější, ale obojímu bych dal tak 95% a rád se budu k oběma dílům v budoucnu vracet.

(19. října 2011 - 24. října 2011)

Enolain
16.09.2011 5 z 5

Moje druha kniha od Kinga.. prvni byla Hrbitov zviratek... ktera me sice trochu nadchla, ale tahle knizka...paaani ... naprosto perfektni.. vazne se trosku budete bat a cist a cist a cist , tesit se az knizku doctete a budete vedet jak to dopadne... a kdyz uz nastane posledni stranka, tak jste naopak nastvani, nebo je opravdu konec. Urcite 100% doporucuji. A ted kdyz mam konecne docneno se muzu podivat na film .... snad me nezklame... nebot knizka nasadila ladku dost vysoko...

DeDe
15.09.2011 5 z 5

Parádní kniha. U čtení jsem zapomínala i dýchat:-) Děj mě naprosto pohltil. Je to skvělá strašidlárna k čaji a sušenkám:-) Knížku vřele doporučuji. Od přečetní mám ale celkem respekt z živých plotů:-D

audrey
19.07.2011 5 z 5

paráda pro všechny, co se rádi bojí,...

andrejs
30.05.2011 5 z 5

Zatím moje nejoblíbenější kniha od Kinga, která v mém osobním hodnocení dokonce předčila i TO, údajně nejlepší knihu tohoto spisovatele.