Žiarenie

Žiarenie
https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/207548/bmid_ziarenie-207548.jpg 5 4208 4208

Osvícení série

„Vravela, že niečo videla v izbe, kde... sa stalo niečo zlé. V izbe číslo 217. Musíš mi sľúbiť, že do nej nikdy nevojdeš, Danny... vyhýbaj sa jej...“ Hotel Pekná vyhliadka určite patrí medzi najkrajšie horské letoviská na svete, ale nielen preto tu Jack Torrance, dramatik a bývalý alkoholik, prijal miesto správcu v mimosezónnom období. Považuje to najmä za príležitosť na nový začiatok a dúfa, že tu počas zimy napíše svoj nový román. Zúfalo totiž potrebuje uniknúť životnej smole a beznádeji, ktoré ho vytrvalo prenasledujú. Spolu s ním sem prichádza jeho manželka Wendy, aby v majestátnej samote starého hotela so zvláštnou atmosférou, postavenom na starom indiánskom pohrebisku, hľadala možnosť záchrany narušeného manželstva a rodiny. A napokon je tu Danny, päťročný syn s neobyčajným darom – je mimoriadne vnímavý, „žiari“, a má schopnosť predvídať udalosti, ktorým však vo svojom veku nerozumie. V stodesiatich prázdnych hotelových izbách sa totiž niečo deje, niečo, z čoho prechádza mráz po chrbte, skryté zlo, ktoré v hoteli odrezanom od sveta striehne a hrozí...... celý text

Literatura světová Horory
Vydáno: , Ikar (SK)

The Shining , 1977

wooloong
24.10.2013 4 z 5

Tuhle knížku jsem si půjčila v knihovně, abych si rozšířila své doposud poměrně chabé znalosti "klasické hororové literatury". Asi čtrnáct dní jsem ji obloukem obcházela a říkala si, jestli není na čtení už příliš velké šero nebo jestli se do ní mám pustit těsně před spaním. Nejsem zrovna hrdina, a jak nerada přiznávám, před pár lety jsem se po shlédnutí některých dílů Akt X choulila pod peřinu v liché naději, že co není vidět, to emzáci, divnolidi a duchové nechají na pokoji. Nakonec jsem odvahu přeci jen sebrala. A bylo to nakonec podstatně slabší než moje očekávání. Keřová zvířátka ani dáma z 217 mě nezahnaly pod peřinu ani náhodou, A moje nejstrašidelnější scéna? Ta s Dannym a hasícím přístrojem.

Arry
21.10.2013 5 z 5

Osvícení bylo mým prvním setkáním s hororovým žánrem v psané podobě. Některé pasáže jsou opravdu mrazivé a ty, kteří četli tuto knihu v nočních hodinách, obdivuji. Dech beroucí příběh a velmi zajímavý portrét Jacka, coby hlavního hrdiny.

Mikisan
15.10.2013 5 z 5

Bylo úžasné sledovat příběh Dannyho, moc se těším na pokračování Doktor spánek...

servus
29.09.2013 5 z 5

Jediná Kingova kniha, která se mi líbila i ve filmovém zpracování.

monushka
29.09.2013 5 z 5

Nejlepší kniha, co jsem kdy četla. I přesto, že jsem jako první viděla film, tak kniha byla hoooooodně luxusní! Při čtení jsem měla husí kůži snad po celém těle a občas jsem musela i na chvíli přestat číst, abych to "rozdýchala". I když přestat číst bylo nad mé síly, protože jsem prostě a jednoduše MUSELA ČÍST DÁL!

McLovin
09.09.2013 5 z 5

Tady jsem se opravdu při čtení bál,doslova klepal strachy.Je pravda,že King napsal i hromadu sr.ček ale tohle dílko je opravdu kvalitka!!

Listicka.witch
30.08.2013 5 z 5

Tak tato kniha - The Best - srdcová záležitost...miluju... Také film byl perfektní (narozdíl od jiných zfilmovaných děl), J. Nicholson byl parádní - zvířecí. I později natočený "seriál" byl pěkný, občas se znovu podívám na U-tube.
Kniha mně tak uchvátila, že jsem hned po jejím přečtení namalovala obrázek hotelu s chlapcem na kole a s démonem alkoholu v popředí...

AjťačkaTýnka
29.08.2013 5 z 5

Knihu jsem četla v 11 letech, jelikož jsem o ni četla na internetu.
V noci jsem se bála vylézt z poschoďovky na záchod a raději jsem se počůrala, protože jsem se bála, že potkám Jacka.
Myslím, že tohle mluví za vše :D
Perfetkní horor!!

aannyy
26.08.2013 4 z 5

Knížku jsem si přečetla až po zkouknutí filmu ... a film se té knize nemůže rovnat. Paráda.

Mr. Mercedes
24.08.2013 5 z 5

Povinné čítanie pre každého, kto sa pohybuje v desivej literatúre.

agar
24.08.2013 5 z 5

Za mě skvěle napsaná knížka a skvělý příběh ....pohltilo mě to hodně a místy jsem se fakt bála :D

see_sawandrew
22.08.2013 2 z 5

Pro mě z naprosto záhadných důvodů oceňovaná břečka, která Kubrickově tolik kritizované - mimochodem nejvíce ze všech právě Kingem - adaptaci nesahá ani po kotníky. 30%

kerstyn
05.08.2013 5 z 5

Kingovská kvalitní klasika!

tomvall
29.07.2013 5 z 5

Další výborná kniha Pana spisovatele. Čtena na rozhraní dětství a puberty a opět mne dostala.

fellaZ
24.07.2013 5 z 5

Sice teprv čtu a dokonalost. Dokonalá kniha, se kterou se King překonal. Velmi zajímavý nápad zavřít rodinku do hotelu. Film je také výborný. U něho jsem se hodně bál =) Doporučuji!!

1972Sixo
18.07.2013 5 z 5

No... najprv som videl film, tak som už akési predstavy, aspoň vizuálne, ale oproti filmu je to videné očami malého chlapca (jasne že sa o neho viac bojíte) a vo vašej predstavivosti môže byť aj lepší herec než Jack Nicholson. A vyhovovalo mi málo postav a jeden baračisko, v ktorom som sa pekne zorientoval - dezorientoval.

Veru99
28.06.2013 5 z 5

Prostě dokonalé. King potvrzuje všechny své kvality, pro které je jedním z nejuznávanějších autorů. A znovu úplně jiný, neotřelý příběh a děsivě strašidelný. Kinga miluji a toho je jen další kniha, která mou lásku ještě více utvrdila. Film je oproti ní slabý a to je to výborné dílo.

Thanyss
18.06.2013 5 z 5

Při jménu Overlook mi ještě teď přeběhne mráz po zádech :) Krásně tajemný duchařský horor o hotelu, který má svou temnou duši. V souvislosti s knížkou mi to nedá, abych se nevyjádřila i k filmové adaptaci, která je dle mého skromného názoru prostě katastrofální a ztrácí veškerou knižní mystičnost. Jackův knižní konec - SPOILER - , kdy umírá v plamenech hořícího hotelu je na hony vzdálený umrznuvšímu filmovému Jackovi jak si jen dovedu představit... A pochodující keřová zvířátka mi vážně naháněla hrůzu, jen jsem si je představila.

Dith
17.06.2013 5 z 5

Kdo má rád Kinga, tuhle knihu si nesmí nechat ujít.
Jedním slovem - vynikajicí - atmosféra, příběh, postavy.
I přes to, film mám o něco málo radši...

Saphira
16.05.2013

Jedna z mála knih od Kinga, co se mi opravdu velmi líbila, horror se vším všudy. Super. Doporučuju.