Muž z ostrova Lewis

Muž z ostrova Lewis https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/190281/bmid_muz-z-ostrova-lewis-gng-190281.jpg 5 1958 1958

Ostrov Lewis série

Muž beze jména. Muž bez paměti. Muž, který nemá na výběr. V rašeliništi na ostrově Lewis je nalezeno dokonale zachované tělo mladého muže, které nese stopy po několika strašných bodných a řezných ranách. Policie se zprvu domnívá, že se mladík stal obětí rituální vraždy před stovkami let, avšak vytetovaný obrázek Elvise na mladíkově pravé paži odhalí, že se vražda musela stát mnohem později, ve druhé polovině dvacátého století. Bývalý detektivní inspektor Fin Macleod se mezitím vrací na svůj rodný ostrov. Rozešel se se svou manželkou, s životem v Edinburghu i s kariérou u policie a nyní se snaží obnovit staré vztahy a opravit zchátralý dům svých rodičů. Avšak poté, co testy DNA prokážou příbuzenský vztah těla z močálu a otce Finovy dětské lásky Marsaili Macdonaldové, je Finovi jasné, že jeho návrat domů bude trochu rušnější, než čekal. Tormod Macdonald, dnes již starý muž trpící demencí, celý život tvrdil, že je jedináček a že nemá žádné blízké příbuzné. A Fin zjistí, že Tormod měl dobrý důvod, proč v tomto ohledu lhát.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Host

The Lewis Man , 2012

Anre3
24.05.2015 4 z 5

Opět napínavé čtení, ikdyž musím přiznat, že Skála se mi líbila více.

Clara del Valle
17.05.2015 4 z 5

Po Skále i Muže hodnotím jako celkem zajímavou knihu. Spíše než detektivní zápletky, jejichž rozluzlení v obou knihách bylo pro mne spíše zklamáním, prostě najednou se na pár stránkách vše vyjasní a konec zvonec, jsou pro mne tyto knihy velmi zajímavým popisem života na ostrovech. Po Skále jsem čekala další pecku a našla velmi podobnou knihu, napsanou podle stejného schématu prolínání minulosti a současnosti, takže už chyběl takový ten moment překvapení, tohle všechno už tu bylo ve Skále.
Pět hvězdiček dávám tam, kde mne kniha hodně zasáhne a nebo kde si myslím, že je kniha naprosto vyjímečná. A to zatím Skála ani Muž z ostrova bohužel nejsou.

Slanka
07.05.2015 5 z 5

skvělá, skvělá kniha! Asi budu jedna z prvních, která veřejně prohlásí, že příběh "Muž z ostrova Lewis" se mi líbil ještě víc, než Skála ;o)
Napnutá jako struna, celou dobu do poslední řádky zahalená vtíravým pocitem chladu, ta neustálá přítomnost větru a deště, May to prostě umí...
Prima zážitek, doporučuji zalézt pod peřinu a číst ;op

T-rish
27.04.2015 5 z 5

Po přečtění Skály jsem se hladově vrhla do dalšího pokračování a nejsem ani trošku zklamaná. Naopak. Tento styl psaní mi sedí - popisování přírody, vztahů, prolínání minulosti s přítomnosti vše je psáno 'nenuceně' a 'čtivě', takže musí bavit asi každého. Jsem moc ráda, že mám všechny díly pohromadě a můžu se bez dlouhé přestávky pustit do závěrečného čtení!

gallovl
24.04.2015 4 z 5

Je to čtivé, příběh letí s ostrovním větrem o závod (stále mi hučí v uších a na tváři jsem cítila bodající déšť - tak podmanivě dovede autor vykreslit atmosféru), nicméně vyústění se dalo vytušit.

anibeni
20.04.2015 5 z 5

Komentáře k této knize tady hovoří za vše - kniha je prostě skvělá... Nicméně - mám-li být opravdu upřímná, tak Skála, což je první díl, se mi líbil o něco víc.... Při čtení Skály jsem ani nedutala a jen čekala, co nového mi autor odkryje, co nového mi ostrov poskytne... tady jsem víceméně předem vytušila, jak se bude příběh vyvíjet dál a také tomu tak vždy bylo... Což ale nemění nic na tom, že kniha je prostě skvělá...

Jihorka
20.04.2015 5 z 5

Výborně vymyšleno. Stejně jako u prvního dílu série se mi líbil jazyk i styl vyprávění. Ale tady dávám hvězdu navíc za skvělý nápad i skvělé zpracování. Byť jsem si říkala, že autor nemusel tak brzy poodkrýt karty, ale i tak to bylo parádní počtení. Peter May prostě umí. Nejde vlastně o ryzí detektivku, ale spíš psychologický román s detektivní zápletkou. Doporučuji číst sérii opravdu od začátku - užijete si obě hlavní dějové linie. Těším se na další díl série.

raty
14.04.2015 5 z 5

Krátce. Nejlepší kniha, kterou jsem v poslední době četla.

amysa
06.04.2015 5 z 5

Opět výborné! I když mé odhady a domněnky šly tím správným směrem a vlastně to bylo pro mě hodně předvídatelné, i tak jsem si čtení náramně užila a písmenka doslova hltala jedno za druhým! Na závěrečný díl si nechávám zase trošku odstup a proložím něčím jiným, ale už teď se na Šachové figurky velmi těším, i když vím, že mi pak bude líto, že už je konec... Kdo ještě váhá nad touto trilogií, tak dělá velkou chybu, já jednoznačně doporučuji a Fina prostě miluju:-)

JanaDor
31.03.2015 5 z 5

Jsem unešená, nadšená a udivena. Ne, já přímo zírám, jak skvěle je to vymyšleno a napsáno. Opět se zde vracíme do minulosti, která měla být navždy zapomenuta. Je to souhra náhod, kdy se objeví mrtvola s hádankou. Potvrdil se mi můj názor, že ať chceme nebo ne, pravda jednou vyjde najevo.
Ani chvíli jsem se nenudila. Kniha se četla sama. Já bych nejraději jedla a jedla. Po přečtení knihy mám obrovskou chuť na další talíř této vytříbené pochoutky. A víte co je nejlepší? Že mě čeká závěrečný díl této skvělé trilogie. Moc se na ni těším.

Lenka.Vílka
27.03.2015 5 z 5

Z knihy jsem mela z opravnenych duvodu obavy, protoze prvni dil byl uchvatny. Bala jsem se, ze budu zklamana, ale to se nastesti nestalo. Dokonala serie...

maruschka
22.03.2015 5 z 5

Opět příběh s velkým P. May je skvělý vypravěč. Na začátku mi zatrnulo, že přijdu o Finovy části v 1.os., ale ve výsledku se stalo "jen" to, že teď kromě Fina miluju i Johnyho. Pár minut po dočtení skoro nevidím na monitor, takže dojmy ještě ne úplně utříděné. Zůstala všechna pozitiva prvního dílu. Druhý díl má vlastní zápletku, ale návaznost na Skálu je přímá, setkáváme se se všemi důležitými postavami a u většiny dostáváme možnost poznat je blíž (i když se mi občas chtělo křičet - ne, teď je neopouštěj, potřebuju vědět víc!). O moc víc se napsat nedá, aby to nezavánělo spoilery, takže už jen drobounké výtky: Chyběla mi tabulka výslovnosti (ale u trojky už zase je, uf). Taky bych doporučovala na předsádku nějakou mapu (Lewis a okolí minimálně, autor se nedokáže úplně oprostit od pohledu člověka, který to tam zná, takže popisy jsou sice vyčerpávající, ale i když jsem se moc snažila, tu síť vesniček jsem v hlavě dohromady nedala). A k obsahu samotnému - tak trochu jsem doufala, že Fin se aspoň pokusí Marsaili vysvětlit, proč se k ní kdysi zachoval tak hrozně, ale ti ostrovani jsou prostě pitomě uzavření...
Pozitivum závěrem: skvělý překlad a opět snad jen jediný překlep.
PS: May je jeden z mála autorů, který se nebojí nacpat svoje mužské hrdiny emocemi až po okraj. Což je trochu v rozporu s jejich uzavřeností, ale jinak - přiznaná motýlí křídla v žaludku? Jo! ;)

adorjas
22.03.2015 3 z 5

Opäť príjemný (skôr) psychologický román ako detektívka. Detailné vykreslenie charakteru postáv a vkusné prelínanie deja. Číta sa to dobre, nie je to plytké a po prečítaní sa budete chcieť presťahovať do nehostinných končín...

niknikita
04.03.2015 5 z 5

Tohle není obyčejná kniha. Je to přímo elixír slov, vět a příběh, který se musí zažít.

Sorrow
26.02.2015 5 z 5

Panebože, já prostě nemám slov! Tahle série se mi zaryla do srdce, jako už to dlouho žádná jiná nedokázala. Jediný důvod, proč si Šachové figurky nepřečtu hned, je ten, že zkrátka prostě ještě nechci, aby to skončilo...Petera Maye jsem si hned po Skále zařadila mezi své oblíbené autory a Muž z ostrova Lewis mě jen ujistil v tom, že k nim opravdu patří :)

hlina
16.02.2015 5 z 5

Tahle knížka mě naprosto pohltila. Četla jsem ji jedním dechem. Líbila se mi víc než Skála. Moc se mi líbilo odkrávání tajemství. Hned se vrhnu na třetí díl.
Moje pocity naprosto vystihuje komentář pode mnou, nebudu opakovat.

demlice
16.02.2015 5 z 5

Sice jsem udělala chybu, že jsem tenhle díl četla až naposledy, ale absolutně mě na něm nic nezklamalo! Opět báječná zápletka. V jeho knihách miluju to, jak postavy berou spravedlnost do vlastních rukou. A není se čemu divit... Je s podivem, co všechno se může přihodit malým dětem, kolik jsou schopné unést, kolik křivd se na nich událo - poznamená to pak nejenom jejich život, ale i několik dalších generací. Když se k tomu všemu připojí nepříjemná nemoc, vražda a strach o své nejbližší, vznikne koktejl emocí doprovázený napětím a okousanými nehty! :-D

andream
02.02.2015 5 z 5

Mě se kiha líbila kapku víc než Skála, nebylo tam tolik pro mě chluchých popisných míst, děj mě lépe plynul jakoby vcelku bez propadů. Návraty do minulosti mě moc bavily, i když dost ponuré a syrové ale to já mám ráda . Nepřišlo mi to jak detektivka, spíš asi román či rodinná sága. Určitě doporučuji a hned se vrhám na třetí dí. Už se těším na Fina,nějak mi ten suchar přirostl k srdci -)))

Nifredil
26.01.2015 4 z 5

Trošku jsem knížku musela nechat doznít a neubráním srovnání se Skálou. To, že jsem před Mužem četla první díl série, prostě ovlivnilo četbu i této knihy. Proti jedničce, tedy Skále, už to byl známý koncept, ale pořád velmi silné.‏ Popisy prostředí jsou tam úžasné. To May opravdu umí, stejně jako navodit atmosféru. Nicméně i když jsou tam všechny tyto plusy, proti jedničce mi přišla kniha slabší. Zároveň je v popisech (pozor spoiler) návratů do minulosti knížka děsivější než jednička. V jedničce byly ty vzpomínky takové více součástí děje, nebyly tak vytržené mimo. I když chápu, že to tady dotvářelo stav Marsiliina tatínka a ukazovalo tu jeho demenci a neschopnost zůstat v reálném světě. (konec spoileru). Oproti jedničce tedy méně silný zážitek, přesto pořád vynikající kniha.

vincek1
26.01.2015 4 z 5

Z knihy táhla zima a ponurost, chvílemi jsem vypadal na pokec s psychologem. Trochu mě občas vadilo vracení se do minula, které vždy přišlo bez varování. Ta demence mě vzala, už se blížím věkem. Jinak bych doporučil, něco teplého na sebe a do sebe. Jinak je to o zdraví.

Skotsko 50. léta 20. století tajemství pátrání v minulosti sirotci sirotčince

Peter May