Muž z ostrova Lewis

Muž z ostrova Lewis

Muž beze jména. Muž bez paměti. Muž, který nemá na výběr. V rašeliništi na ostrově Lewis je nalezeno dokonale zachované tělo mladého muže, které nese stopy po několika strašných bodných a řezných ranách. Policie se zprvu domnívá, že se mladík stal obětí rituální vraždy před stovkami let, avšak vytetovaný obrázek Elvise na ... celý text

Muž beze jména. Muž bez paměti.
Muž, který nemá na výběr.

V rašeliništi na ostrově Lewis je nalezeno dokonale zachované tělo mladého muže, které nese stopy po několika strašných bodných a řezných ranách. Policie se zprvu domnívá, že se mladík stal obětí rituální vraždy před stovkami let, avšak vytetovaný obrázek Elvise na mladíkově pravé paži odhalí, že se vražda musela stát mnohem později, ve druhé polovině dvacátého století.

Bývalý detektivní inspektor Fin Macleod se mezitím vrací na svůj rodný ostrov. Rozešel se se svou manželkou, s životem v Edinburghu i s kariérou u policie a nyní se snaží obnovit staré vztahy a opravit zchátralý dům svých rodičů. Avšak poté, co testy DNA prokážou příbuzenský vztah těla z močálu a otce Finovy dětské lásky Marsaili Macdonaldové, je Finovi jasné, že jeho návrat domů bude trochu rušnější, než čekal. Tormod Macdonald, dnes již starý muž trpící demencí, celý život tvrdil, že je jedináček a že nemá žádné blízké příbuzné. A Fin zjistí, že Tormod měl dobrý důvod, proč v tomto ohledu lhát. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/19_/190281/muz-z-ostrova-lewis-gng-190281.jpg 4.5833

Ostrov Lewis (2.)

The Lewis Man (2012)

Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Host

Leninkka

Opět napínavé čtení, ale první díl byl určitě lepší :)

Schamila

Začínám mít ostrov Lewis ráda a děsivý život na něm také. Střídá se znovu současnost, minulost a stále napětí, jako že "kdo to je"? A navíc - moc hezky se to čte, takže doporučuji a jdu na další ....

machelka

Musím říct, že druhý díl se velmi vydařil. Možná bych ubrala srdeční záležitosti a přidala více vyšetřování.

Super kniha, ještě lepší než první díl - nebyla tam chvíle, kdy bych se nudila. Děj má spád, je vysloveně strhující. Toto hodnocení píšu až po poslechu (audioknih) celé trilogie - a podle mého názoru je tento druhý díl rozhodně nejlepší! Asi i proto, že je v něm nejvíce emocí...

eiramka

Fin se vrací na ostrov - má to být nový začátek, právě se rozvedl, skončil i u policie, snaží se vzpamatovat ze smrti svého synka, který zahynul při autonehodě ). May umí skvěle líčit atmosféru ostrova, drsnou přírodu i charaktery místních lidí . Na ostrově je nalezeno tělo zavražděného mladého muže, které v rašelině leželo přes padesát let - a příběh se rozjíždí, časové linie se prolínají, starý Tormod bojující nerovný boj s Alzheimerem vzpomíná a jeho vzpomínky jsou klíčem k rozuzlení. Skvěle napsaná detektivka.

furunkl

Lepší detektivní příběh než Skála, ale horší pozadí, ve kterém je popsána historie a život postav. Také prostředí není vykresleno tak poutavě. Přesto je kniha vyjímečně čtivá a nekoná se zklamání po téměř geniálním 1. dílu. Zajímavě jsou podané vzpomínky jedné z postav, která trpí demencí.

Rosana

Skvělá kniha, stejně jako byla skvělá Skála.

Dáma s hrnstjm

Neodložitelná kniha! Nevím, kam ty stránky tak spěchaly, ale najednou byly pryč... (dobře, možná tomu pomohly velmi široké okraje a spousta volného místa mezi kapitolami). Zápletka se rozeběhla hned na začátku a moc mě bavila, nejvíc pasáže ze sirotčince a následného života sirotků. Hodně zajímavé mi přišly i myšlenkové pochody Tormodovy demencí svázané mysli - ten kontrast, kolik mu toho prolétlo hlavou, ale jak málo toho vyslovil... to bylo naprosto děsivé. Nepopírám, že příběh byl z větší části předvídatelný a závěr poněkud uspěchaný, ale já detektivku nečetla už hodně dlouho a tuhle jsem si opravdu užila.
Mezi Skálou a Mužem z ostrowa Lewis mi uplynuly více než dva roky, to nebylo úplně ideální, nepamatovala jsem si ze začátku jména, vztahy ani minulost postav. Naštěstí stačila chvíle a od někud se mi to vynořilo. Se Šachovými figurkami to nesmím nechat zajít takhle daleko :)

Iv8

I tato kniha působí na čtenáře především rozplétáním psychologických stránek jednotlivých postav a hledání vraha probíhá v jejich návaznosti víceméně na pozadí odhalovaných událostí a charakterů.

Audiokniha se poslouchá moc pěkně.

Mali88

Skvěle napsané. Petter May umí dokonale vystihnout skotskou krajinu a ráz chladného podnebí, že by se člověk hnedka rozjel na ostrov Lewis, aby vše viděl
na vlastní oči.
Oproti Skále byl tento díl pro mě slabší. Skála se mi četla daleko lépe a více mě vtáhla do děje. Zde mi stále něco chybělo, abych se od děje nemohla odtrhnout.

antonin0999

Venku je krásný jarní den a já se raději brodil rašelinou. Nechtěla mě pustit. Nevidím si na oči, ale uvnitř je teplo.

Jdu si zahrát šachy.

Standa24

První kniha, kterou jsem od Petera Maye četl. Je to výborný vypravěč, postupně vtahuje čtenáře do děje příběhu plného tajemství, pomsty, ale také lásky. Drsné klima ostrovů na severu Skotska ideálně dokresluje ponurou atmosféru knížky.

Janadvorackova

Nález těla zavražděného muže odstartuje dvě příběhové linky, které se na konci úplně suprově spojí. Pátrání po identitě mrtvého totiž odhalí i některá tajemství lidí stále živých.
Prostředí severního Skotska s haldou deštivých dnů přidalo celku tajemně ponurou atmosféru.
Knihu jsem slyšela, načetl ji Jiří Dvořák. A načetl ji sakra dobře.
Kapitoly dobarvuje melancholický hudební doprovod a i ten tedy působí dost silně.

Maanna

V porovnání se Skálou bych tuhle knihu označila za trochu horší, ale zase v porovnání s mnoha jinými byla excelentní a opět jsem se od ní nemohla odtrhnout. Vztahové linie spojující minulost s přítomností a vyprávění postavy, jejíž pohled na věci je čím dál víc zastřen demencí, jsou velmi zajímavé a opět tu byla uhrančivá atmosféra života na ostrovech... Jen mi přišlo, že se dějová linka trochu opakuje - včetně možná až příliš dramatického závěru - a také mi přišlo úsměvné, jak často postavy odněkud osudově padají - těch pádů už jsem v obou dílech napočítala, myslím, sedm, což je dost nad běžným průměrem... Ale i přes tyto výhrady to prostě pro mě byla úžasná kniha.

zamiokula

Peter May je famózní vypravěč,a tato trilogie je prostě skvělá..A zážitek ze skvělého vyprávění ještě umocňuje skvostný Jiří Dvořák svou interpretací!Ačkoli v poslední době už kupují jen velmi málo​ knih,u téhle kompletní trilogie v podobě audioknih jsem neodolala..Vřele ,opravdu vřele doporučuji!!!

zdenek118

Druhá kniha z trilogie. Volné pokračování knihy "Skály" tentokráte zasazená do prostředí poválečného Skotska, jeho nehostinných severních ostrovů. Děj vypráví již bývalý detektiv Fin, který se navrací zpět na rodný ostrov Lewis, aby pomohl objasnit okolnosti kolem mrtvoly mladého muže, nalezené v rašeliništi blízko jedné z pláží. Část děje je zajímavým způsobem podána formou vzpomínek starého otce Marsaili Mecdonaldové, Tormoda, který ve stáří trpí demencí, ale i přes to si postupně vybavuje události ze svého dětství, které prožil jako sirotek v dětském domově a po násilné adopci a po ztrátě své identity v náhradní protestantské rodině.
Závěrečná zápletka knihy dle mého názoru je až příliš dramatická a trochu kazí můj vcelku dobrý dojem z celé knihy. Přesto si přečtu i poslední díl volné trilogie.
Knihu hodnotím 4.

elcapitano

Nabizí se srovnání s prvním druhem trilogie, zvl. když jsem obě knihy četl hned po sobě. Obě jsou vynikající! Obě sugestivně líči prostředí až mrazí. V obou je hlavní děj propeten linkou z minulosti.
SPOILER** v tomto připadě navíc opravdu přišerné prostředí poválečného dětského domova, ještě okořeněné zbytnělou virou a konfliktem katolík - protestant. A navíc poodkrývání děje skrz alzheimerem a demencí postiženou mysl... úchvatné!
Snad jen závěr nějak mírně vypadává z vyprávění, ale i tak, za mne plný počet :)

heavy66

Moje první skotská "mayovka"!
Zajímavý příběh plný deště, větru, vřesu, starodávných gaelských jmen, a obrovského oceánu všude kolem.

Jančislava

Kniha se,mi četla dobře a rychle. První díl mě také zaujal, ale tento se četl o trochu lépe. Byl zajímavý a střídala se přítemnost s minulostí. Hezky napsaný příběh a tak jdu na třetí díl.

Ajinka126

Brilantní detektivka! Z celé trilogie je tohle absolutní vrchol. Možná je to vrchol v rámci celé Mayovi tvorby. Tady se mu opravdu prášilo od klávesnice, prože děj je krásně emotivní, záhadný, kriminálně dokonale popsaný a poutavý. Okamžitě jsem si oblíbila hlavní postavy a přála si pro ně ten nejlepší možný konec.

harena

Peter May je spisovatel s úžasným vypravěčským talentem a ve svých knihách nabízí víc než prostý detektivní příběh. Bývalý detektiv Fin se vrací zpět na ostrov a pomáhá své velké bývalé lásce Marsail v pátrání po tom, jaký byl, kdo byl a jak vlastně žil její otec. Druhá dějová linie je vyprávěna sugestivně ich formou otcem Marsail a ať chcete nebo nechcete, stáváte se součástí děje.

Kniha, kterou si vychutnáváte řádek po řádku , barvitý popis drsné přírody, to vše vás nutí neodkládat knihu a číst až do strhujícího konce.

Johncze

Ponuré a neútěšné příběhy z ostrovů pokračují, znalost prvního dílu je tedy nutností, jede se totiž ve stejně pomalém tempu, které nám pečlivě kousek po kousku odkrývá příběh a zároveň neopomíná zevrubně popisovat okolní krajinu. O to více pak zamrzí závěrečné finále, který bylo oproti zbytku knihy mírně odbyté a bohužel vůbec nesrovnatelné s prvním dílem. Přesto se však těším na konec trilogie. Věřím, že autor nás ještě dokáže příjemně překvapit.

MarianP

Na knihu mám veľmi rozporuplný názor. Osobne by som knihu neoznačil ako detektívku, ale skôr ako román s prvkami detektívky, pretože, vo svojej podstate nebolo vedené žiadne vyšetrovanie. Po stopách starej vraždy sa vydáva bývalý policajt a v podstate absentujú prvky detektívky, pátrania, vyšetrovania a podobne. Ide o dobre čitateľný román z veľmi zaujímavého prostredia, ktorý nadchne milovníkov škótskch ostrovov. Oproti knihe Čierny dom je to však mierne slabšie dielo, ktorému chýba štipka akcie, alebo niečoho extra zaujímavého, ako bola napríklad tradícia lovu súl v predchádzajúcej knihe. Muž z ostrova Lewis odporúčam ako oddychové čítanie tým, ktorí majú radi severské krajiny, ostrovy, škótsko a knihy, ktorých cieľom je skôr priblížiť spôsob života ňa škótskych ostrovoch a ktoré nie sú čistokrvnou detektívkou, hoci ústredným motívom je stará vražda a pátranie po minulosti obyvateľov ostrova Lewis...

lucie.kapal

Nepřestává mě uchvacovat popis skotské krajiny, jako bych tam skutečně byla. K tomu ještě velmi čtivý příběh, prolínání minulosti vynikající. Peter May se zařadil mezi mé oblíbené autory.

adam1748

Muž z ostrova Lewis je takřka stejně kvalitní jako první díl trilogie, nicméně čtenáře musí upoutat linka z minulosti, což se v mém případě nestalo. V prvním i třetím díle je historie hlavních hrdinů poutavější a napínavější. Ocenit lze jistě nápad, vyprávět minulost skrze starce postiženého Alzheimerovou chorobou. Celkové vyznění knihy ovšem kazí uspěchaný a překombinovaný konec.

trudoš

Jak mě linie s Finem Macleodem hrubě zklamala, ta o osudech trojice sirotků v poválečných časech byla excelentní. Co se týče navození atmosféry skotského venkova je Peter May skutečným mistrem, přičemž čím dál do minulosti jde, tím je to zajímavější. Jenže díky téhle omáčce víc jak polovina románu ani není detektivkou, a o tom zbytku by se též dalo s úspěchem pochybovat. Přestože autor zápletku rozehraje velmi atraktivně a dokonce se ji snaží i poměrně zajímavě zašmodrchat, brzy zvolní a pak zcela přejde do retrospektivního vyprávění, o kterém však už víte, kam přesně směřuje. A tak jediné, s čím si lze hrát, jsou totožnosti jednotlivých protagonistů, leč ani zde se příliš nečaruje. V důsledku je celá pointa postavená na obehraném motivu příčin a následků, které přinášejí lidské skutky, třebas míněné v dobrém. Což by nevadilo, nebýt teatrálně vyhroceného finále s šokujícími zvraty a osudovými sliby, které má za účel jediné - lacině ze čtenáře vydolovat alespoň nějakou tu slzičku.

Sonik1974
31.12.2016

Krásná kniha o složitosti lidského života a trpkosti stáří. Monology staříka jsou dokonalé. Pravda, děj předvídatelný, ale říkám si, jestli to nebyl autorův záměr...
Fin je velký sympaťák a vše, co říká a dělá, mu věřím. Navíc zajímavé prostředí, další výrazné postavy...
Vysoce oceňuji autorův vypravěčský styl. Pro mne po delší době knihy, které splňují vše, co od nich očekávám.
Chystám se na čínskou sérii. A čtu Šachové figurky.

TheSarcasm
14.12.2016

Horší než "Skála", ale i tak dost dobré. Nicméně chce to začít pěkně popořadě a trilogii "Ostrov Lewis" číst od začátku, protože knihy na sebe poměrně úzce navazují. Detektivka je to určitě atypická, především reáliemi skotských ostrovů a zvláštní atmosférou života na nich. Stejně jako u "Skály" děj gradoval, i když tentokrát bylo dlouho docela jasné o co půjde. Závěry jsou zřejmě silnou stránkou Petera Maye neboť i v tomto případě se jednalo o poměrně velkolepé (a dojemné) vyvrcholení jinak nepříliš dynamického příběhu. Netradiční bylo použití různých úhlů vyprávění, přičemž části psané "ich formou" z pohledu starce trpícího demencí byly na celém příběhu nejzajímavější.

Peleus
12.12.2016

Kniha se mi nehodnotí snadno. Pokládám si totiž otázku, zda by ve mně zanechala stejně pozitivní dojem, pokud bych ji četl sám, jako když jsem Muže z ostrova Lewis poslouchal v profesionálním podání? Nejsem si stoprocentně jistý. Vím, že hřeším poměrně rychlým čtením, snad někdy na úkor požitku z budované atmosféry, a tudíž bych nemusel plně ocenit monology Tormoda Macdonalda, jež patří k tomu nejlepšímu z knihy. Každopádně tento nešvar v audio podobě odpadá, a tak musím uznat, že (mj. díky interpretaci Jiřího Dvořáka) jde o zážitek, který mohu jen doporučit!

P.S. Abych byl spravedlivý a nenechával se unášet vlivem hudebního doprovodu či prací předčítače, mohu s čistým svědomím sdělit, že dějová zápletka má hlavu a patu. Je uvěřitelná, bez nahodilých událostí a snad až na zbytečně rázné zakončení, které by se možná dalo odpustit, jde o to lepší, s čím jsem se v poslední době setkal.

Mia77
04.12.2016

Mě se prostě příběhy z tohoto prostředí líbí. A ještě k tomu skvělá zápletka, trošku osobního života vyšetřovatele a vyjde z toho další napínavý příběh.

Skotsko sirotčince sirotci 50. léta 20. století

Peter May