Oslovit Zachea

Oslovit Zachea https://www.databazeknih.cz/img/books/92_/9200/oslovit-zachea-9200.jpg 4 53 6

Obraz Zachea, jerišského celníka skrývajícího se ve větvích fíkovníku, aby mohl nepozorován sledovat Kristovo počínání a teprve se rozhodnout pro jeho následování, je pro Tomáše Halíka totožný s představou většiny současných lidí, kteří teprve hledají svou cestu v křesťanství, váhají a dychtí zároveň. Smysl své pastorační činnosti spatřuje právě v jejich oslovování. Myšlenka „oslovit Zachea“ Tomáše Halíka zaměstnávala déle. Nakonec si pro její knižní konkretizaci vybral tradiční formu kázání. Vznikla tak pozoruhodná syntéza věčného obsahu Bible s výrazným aktualizujícím dobovým vkladem autorovy osobnosti.... celý text

maca_t
30.12.2023 5 z 5

K této knize se pravidelně vracím a je pro mě takovým zklidněním a zamyšlením. Je zvláštní jak se některá témata a události stále opakují, zas a znova...

baacinka
30.04.2018 3 z 5

Uznávám, že Tomáše Halíka prostě nemám ráda, takže k němu přistupuji s předsudkem. (Na druhou stranu má kniha přes 700 stran a přečetla jsem ji celou, takže zase tak předpojatá nejsem). Musím uznat, že pokud se "drží svého kopyta" (tedy teologie a psychologie), tak píše krásně, dokáže vysvětlit docela lidsky i některá katolická dogmata a má hluboké pochopení pro lidskou duši (skoro se mi chce říct, že každý kněz by měl být taky praktikující psycholog, je znát, jak mu tady pomohlo nejen studium, ale asi hlavně ta praxe). Problém je, že v mnoha textech se pan Halík svého kopyta nedrží, brousí do politiky a přetéká společenským apelem, který mě prostě v knize tohoto typu nezajímá. Stejně v několika textech je znát, jak se snažil "oslovit všechny" a "nikoho neurazit." To ale nejde, když je někdo katolický kněz, musí někdy říct A nebo B, i když se tím někomu nebude líbit. Ale to je problém spíš prvních textů, které se váží k příležitostem celospolečenským. Druhá část knihy už touto rozmělněností netrpí. Myslím, že tři hvězdy docela po zásluze.

evelinaevelina
02.04.2016 5 z 5

Myslím, že Tomáši Halíkovi se zcela určitě podařilo "oslovit svého Zachea" - a že jich bude více než jeden. Co dodat víc? Tohle je to, co by chtěl slyšet, za co by byl rád.

cicon
29.11.2015 5 z 5

Nádherně empaticky napsané dílo o lidech hledajících Boha, kteří se netouží hned registrovat do nějaké církve, ale pouze nahlížejí přes její rameno. Velmi trefně postaveno na příběhu celníka Zachea, pozorujícího Ježíše, jak prochází kolem, z bezpečné vzdálenosti (v koruně fíkovníku).

honajz
12.09.2013 2 z 5

Žel jsem měl problém se knihou prokousat. Možná ji pochopí někdo s IQ nad 180, ale my, obyčejní plebejci s IQ kolem 130, raději sáhneme třeba po Hobizalovi nebo Lukešovi.

joo
19.02.2013 5 z 5

Krásný příklad toho, jakým způsobem by se měla interpretovat bible. Skvělé.