Orli a andělé

Orli a andělé https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/2047/bmid_orli-a-andele-rzF-2047.jpg 4 64 7

Ne vždy se stává, aby na sebe nějaký autor strhl pozornost již svou prvotinou Juli Zeh nám představuje skvěle placeného právníka Maxe, který šňupe kokain a chce skončit se životem: jeho přítelkyně Jessie se totiž zastřelila během telefonického rozhovoru s ním. Seznámí se s Klárou, studentkou psychologie, která ho chce „využít“ jako objekt své diplomové práce. Po řadě nepochopení a vzájemných roztržkách Max zaznamenává svůj příběh na magnetofon a my se spolu s ním vracíme do minulosti, na Balkán, kde se těsně po válce rozmáhá ilegální obchod s drogami, do něhož jsou zapojeni lidé kolem OSN. Juli Zeh je vynikající vypravěčka — za příběhem dvou respektive tří lidí se rýsuje všeobjímající pohled na celou Evropu po pádu ideologií. Zároveň podává sugestivní obraz myšlení současné mladé generace. Román německé autorky Juli Zeh (1974) byl přeložen do patnácti jazyků a podle něho se natáčí i film. Za dílo získala tři literární ocenění v čele s Německou knižní cenou za nejlepší debut. Vystudovala literaturu a mezinárodní právo, žije v Lipsku.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

Adler und Engel , 2001

iz67
30.03.2024 1 z 5

Opravdu jsem se snažil seč jsem mohl. Ale ani v půli knihy jsem nenašel důvod, proč pokračovat.

mcabr
18.09.2022 1 z 5

Přečteno něco pres půlku, nějak nevím. Pro trochu chaotické.

Alena_S
19.01.2021 3 z 5

Těšila jsem se hlavně na autorku a díky ní jsem knihu dočetla. Ano, námět i pozadí příběhu jsou úžasné, napsané jako vždy skvěle a dojem zůstane.
Jen mi prostě pořád nepřirostly k srdci postavy duševně ztracených Němců na drogách (ne kvůli národnosti, ale pro ten zbytek, a mám dojem, že s autorem doslovu jsme se shodli).

Mayaku
15.11.2020 5 z 5

Ani nevím, co jsem od této knihy očekávala, ale i tak mám pocit, že jsem dostala víc, než co jsem si objednala. Příběh hlavního antihrdiny a jeho obdobně osobnostně odpudivých souputníků a protivníků je překombinovaný a realisticky popisuje poměrně nerealistický děj, ale i přesto je tak zatraceně čtivý, zábavný a strhující!

"Nikdy tě nezajímala spravedlnost? zeptá se potom.
Ne, odpovím.
Co je správný a co špatný?
Ne.
Dobrý a zlý?
Ne.
Jsou všichni právníci takoví?
Jo." (s. 123)

Mira7m
06.08.2020 5 z 5

Strhující příběh, spousta podnětů k přemýšlení o politice a životě vůbec.

petrarka72
08.06.2019 5 z 5

Tak překombinované - a přitom tak čtivé... Fascinující zážitek mimo kategorie "líbí/ nelíbí", kniha provokuje svou nejednoznačností až psychedeličností - chce se mi nesouhlasit s autorem doslovu, že jde o realisticky zachycený příběh; naopak, celou dobu jsem přemýšlela, ve kterých pasážích jde o rauš, co se tváří jako realita, ve kterých o realitu deformovanou absťákem a ve kterých o realitu objektivní; ocitl se Max ve zhmotnělé spiklenecké teorii, či sní v padajícím dešti svůj poslední denní sen před vytouženou smrtí? Do hlavní role příběhu o drogové štafetě, cestě s magneťákem do několika vrstev minulosti a zároveň duše rozežrané kokainem, absurdního dialogu s velkým vědomím za modrou bání oblohy, které představují orli a andělé (eagles a angels), variace na šestákovou mafiánskou historku, beletrizované spiklenecké teorie o ohrožené Evropě a "Balkánu, co bude sahat až k Atlantiku", obsadila Juli Zeh paranoiu, útěk a (sebe)destrukci; jestliže tohle je realita, pak je reálný i svět filmů Davida Lynche (ostatně Městečko Twin Peaks je několikrát přímo citováno). Kromě toho, že všechno spěje k začátku, na němž se Jessie zastřelí během telefonátu s Maxem, střídají se ve vyprávění nejen tři časové roviny, ale také krásné a zároveň odpudivé obrazy (jeden za všechny - "impotentní muž se pokouší znásilnit ženu, která předstírá, že je mrtvá"), postavy, jichž není mnoho, ale jejichž role se několikrát totálně promění, dialogy jako ze surreálného dramatu, v nichž se logika ukrývá mezi řádky, a překotný proud střídajících se nálad. Rozhodně nemám pocit, že rozumím všemu - a to mám velkou výhodu, neboť tuto prvotinu Juli Zeh čtu jako poslední ze tří románů, které dosud vyšly česky...

Skjaninka
08.06.2013 4 z 5

Táto prvotina Juli Zeh ma zaujala omnoho viac než jej posledný román. Síce som ju nedôverčivo otvárala, ale prekvapenie bolo o to príjemnejšie. Skvelý štýl, neobyčajný príbeh a ja som sa na jej čítanie, dokonca vždy tešila. Čisté štyri hviezdičky.

prvotina německá literatura

Juli Zeh
německá, 1974
2006  84%Hráčský instinkt
2009  84%Temná energie
2015  64%Pod vodou
2021  63%Ve jménu Metody
2004  76%Orli a andělé

Kniha Orli a andělé je v