Orgovánové dievčatá

Orgovánové dievčatá https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/403728/bmid_orgovanove-dievcata-A9O-403728.jpg 5 182 182

Newyorská organizátorka spoločenských podujatí Caroline Ferridayová má plné ruky práce na francúzskom konzuláte a na obzore sa črtá nový ľúbostný vzťah. No jej svet sa úplne zmení, keď Hitlerove vojská v septembri 1939 vtrhnú do Poľska a potom si už brúsia zuby na Francúzsko. Na druhej strane oceána Kaša Kuśmierczyková, poľská tínedžerka, pochopí, že jej bezstarostná mladosť sa stráca. Odvážne prijme úlohu doručovať odkazy v poľskom podzemnom odboji. V tiesnivej atmosfére sliedivých pohľadov a podozrievavých susedov však má jediný nesprávny krok zničujúce následky pre celú rodinu. Na ambicióznu mladú nemeckú lekárku Hertu Oberheuserovú inzerát hľadajúci lekára do štátnej služby zapôsobí ako možnosť úniku z bezútešného života. Lenže keď miesto prijme, ocitne sa v pasci nacistických tajných operácií, moci, ktorú ovládajú muži. Životy troch žien sa nečakane pretnú. Nemysliteľné sa stáva skutočnosťou. Kašu pošlú do Ravensbrücku, neslávne známeho nacistického koncentračného tábora pre ženy. Mnohé väzenkyne sa podobne ako ona stanú „králikmi“, obeťami drastických medicínskych pokusov. Príbehy trojice žien prekračujú kontinenty – z New Yorku do Paríža, Nemecka a Poľska. Caroline a Kaša sa usilujú spravodlivo vyrovnať s tými, na ktorých dejiny zabúdajú.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Ikar (SK)

Lilac Girls , 2016

josska
10.09.2018 4 z 5

Knížka je čtivě napsaná,zase ty hruzy co se děly i z té druhé strany,co k tomu říct,zas mě to dostalo ...

Lenka27
24.08.2018 4 z 5

Velmi zajímavý námět, opět jsem se něco dozvěděla o dalších hrůzných lékařských operacích. O sulfanamidových pokusech jsem nevěděla a to, že měly spojitost se smrtí Himmlera, kdy Dr. Gebhardt údajně podcenil jeho pooperační léčbu a nepředepsal mu sulfonamidy, jež údajně měly zabránit gangréně, jsem si ještě po dočtení knihy nastudovala. Ženám v pracovním táboře v Ravensbrücku byly schválně zaneseny infekce do ran, střepiny atd. a část byla léčena sulfonamidy a část bez. Hrůzné operace tyto ženy odsoudily k celoživotním bolestem, znetvoření, znemožnění chůze. Každý takový další poznatek je pro mě hrůza, jak se dá dobrá myšlenka proměnit v zrůdnou praktiku. Vždy mě potěší, že nejsou všichni lhostejní a snaha pomoci a nebýt lhostejný v mezních situacích funguje.
Propojení osudů tří, resp. více žen je napínavě popsáno, i když - musím se přiznat - měla jsem tendenci přeskakovat a dozvědět se, co se "te mé událo".
Co bych vytkla, byl opravdu nekvalitní překlad, bohužel i s gramatickými chybami a je to opravdu spíše ženský román. Sonda do duše ženy je skvělá, ale trochu mi v knize chyběl mužský svět. Nicméně jako žena jsem si román po kouscích dávkovala, některé pasáže mě velmi zasáhly a jsem vděčna paní spisovatelce, že obohatila mé obzory.

orinka3
17.08.2018 5 z 5

Tak to je síla. Zážitek z knihy mi sice kazí oči trhající chyby a špatný překlad, to ovšem musím pominout. Nechce se mi ani věřit, že jde o prvotinu autorky! Tak živé postavy, děj, který vyráží dech. Tvrdohlavá a statečná Casia, neustále hlavou proti zdi. Lékařka Herta, které stačilo pár dní v Ravensbrücku, aby rázem zapomněla na lékařskou přísahu a ani v Norimberku nepřiznává svou zločinnou práci. Carolina, obětující svá nejlepší léta pro - nechci psát dobročinnost - ale nevím, jakým slovem ji nahradit. Tohle je jedna z nejlepších knih letošního roku. Vřele doporučuji pro strhující čtivost o věcech, které nesmí být zapomenuty. Víc takových, abychom si uvědomovali, čím Němci ublížili a za co si nezaslouží žádné odpuštění.

bookcase
13.08.2018 5 z 5

Výborný, emotivní příběh složený z osudů tří žen, se odehrává během druhé světové války (i po) a je to nejen pohled na kruťárny v koncentračních táborech, ale i psychologická sonda, protože válka zákonitě na lidech nechala stopy. Jen mě mrzí dost mizerná korekce překladu - tolik pravopisných chyb, to je ostuda. Chtěla jsem za to srazit hvězdičku, ale z úcty ke knize a autorce to neudělám.

ritz
23.07.2018 5 z 5

Úžasná knížka, ohromný zážitek. Je neuvěřitelné, co člověk dokáže přežít a vydržet. A je hnus, co člověk dokáže člověku udělat, jaké spáchat zlo. Všichni by si měli přečíst.

Adriana.82
21.07.2018 5 z 5

tohle by měla být povinná četba ve školách !!! je to velice čtivě napsané a jsem rozcupovaná na hadr .... skvělééé !!!!!

ptavichripkaa
17.06.2018 5 z 5

Silná kniha, napsaná hodně poutavě.