Opuštěnost a sebeodcizení

Opuštěnost a sebeodcizení https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/183707/bmid_opustenost-a-sebeodcizeni-183707.jpg 4 14 3

Nové přístupy k terapii narcistické poruchy osobnosti Pocit opuštěnostii a sebeodcizení jsou základem narušeného pocitu vlastní hodnoty, kterým se vyznačuje tzv. narcistická porucha osobnosti. Autorka na základě četných kazuistik zpřístupňuje čtenáři porozumění problematice této rané poruchy i jejím pozdějším důsledkům, jakými jsou znejistění vlastních pocitů, narušení zdravé sebelásky a sklon k depresím a grandiozitě. Naznačuje možnosti terapie narcistické poruchy a zásady terapeutického přístupu. Knihu ocení psychoterapeuti, psychologové, psychiatři i odborníci ostatních pomáhajících profesí. Kniha nabízí užitečné podněty i čtenářům, kteří narcistickou poruchou sami trpí, a jejich blízkým.... celý text

Literatura naučná Psychologie a pedagogika
Vydáno: , Portál

Verlassenheit und Selbstentfremdung

Guepp
15.09.2022

Analytická jungovská psychologie plná symbolů, archetypů a pohádek. Pro neznalce může být čtení náročné a nejednoznačné.

J.F.
16.01.2019 4 z 5

Pro mne zatím nejlepší kniha o narcistické poruše, kterou asi v nějaké míře trpí víc lidí, než by se zdálo.

Miro.slav
14.10.2017 4 z 5

Zaujímavá psychologická publikácia venujúca sa čoraz virálnejšiemu a akútnejšiemu problému, ktorým je ľudská osamelosť, izolácia, samota či separácia - tu autorka zvolila termín "opustenosť". Nech to nazveme akokoľvek, asi každý tuší, o čo ide. O pocit neukotvenosti, nestability, utrpenia, úzkosti a pocit toho, že sa na svete nachádzame sami. Autorka vychádza z psychologického postoja, ktorý kladie opustenosť už do vzťahu dieťa-matka. Opustenosť potom prerastá do individualizmu, egoizmu ba až narcizmu (a práve na tom stojí naša západná civilizácia), no nakoniec dochádza až k sebaodcudzeniu. K. Asper však vidí isté možnosti, ako prefransformovať danú skúsenosť a (možno) z nej vytvoriť niečo pozitívne. Kniha môže pôsobiť ťažko, ba až odradzujúco, no kto má chuť sa venovať takýmto spirituálno-filozofickým témam, nech siahne aj po tejto psychologickej publikácii (aspoň si vytvoríte obraz, ako vníma ľudskú opustenosť táto veda, resp. jeden z jej smerov).

Autorovy knížky

Kathrin Asper