Zaslíbené země

Zaslíbené země https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/487779/bmid_zaslibene-zeme-IjT-487779.jpg 5 122 122

Optimisté série

< 2. díl

Michelovi Marinimu je sedmnáct let a právě odmaturoval. Poflakuje se po Paříži, hraje fotbálek a oddaluje chvíli, kdy se zapíše na univerzitu. Plány? Odjet do Izraele za Camille, která tam žije v kibucu, s Leicou v ruce objevovat svět a najít Cécile, milou jeho bratra Francka. Franck, přesvědčený komunista, zůstal po dezerci z armády v Alžírsku a rozhodl se zasvětit svůj život zachraňování světa: má vyměnit rudou hvězdu za mnišský hábit? Poslední nenapravitelní optimisté se točí ve víru svých lásek a tajností a srdce jim plní všechny naděje převratné doby, v níž žijí. Paříž, Alžír, Tel Aviv, Petrohrad A čtyři desetiletí mezi roky 1964 a 2007, mezi rozkladem koloniálních říší a pádem železné opony, desetiletí plná příslibů a nadějí, to je rámec, do nějž Jean-Michel Guenassia zasadil intimní epopej o jedné generaci, vzrušující a barvitý obraz doby, velkolepé vyprávění o našich iluzích.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Argo

Les Terres promises , 2021

harena
20.07.2022 5 z 5

Vřele doporučuji. Druhý díl je dokonalé pokračování Klubu nenapravitelných optimistů, těžko říct, který je lepší. Kniha o hledání sebe sama, o přátelství, o lásce i bezohlednosti, jak se má člověk vlastně zachovat, aby svůj život žil v té Zaslíbené zemi, po které všichni touží, a která cesta na křižovatce života je ta pravá? Jak napravit své omyly, aniž bychom ublížili?
"Nedokázal jsem dostat z hlavy, že by bývalo stačilo, aby někdo z nich Sašovi pomohl a jeho život mohl vypadat jinak. Každý myslel jen na sebe. Byli stejní jako ostatní. "To je pravda, řekl Igor," jenže přátele nemůžeš vždycky hodnotit podle té nejpřísnější morálky. Když je člověk příliš nesmlouvavý, všechny je ztratí, je třeba jim dopřát nějaké výhody, lehce pokulhávající přátelství je lepší než žádné."

"Během chvíle měl Frank pocit, jako by je znal odjakživa, otisknou se do téhle zaslíbené země, kde je toho třeba tolik udělat, kde jejich mládí nebude handicapem jako ve Francii, v níž si všechny funkce uzurpují na doživotí starci. Budou mít historickou šanci podílet se na vzniku spravedlivější společnosti a obnově toho, co jejich otcové zničili."

Ach, ach, jak se vše stále opakuje. A vše je lehce zasazené do historických událostí, kde jsem bez dechu četla o životě v Alžírsku, v Rusku, pak o nezapomenutelné povodni ve Florencii.
Guenassi dokonale propojil životní příběhy hrdinů, je tu spousta zvratů a myšlenek, u kterých se zastavíte a vše je psáno lehce, že po přečtení téměř 500 stran litujete, že už je konec. Kniha, ke které se člověk vrací,

Clara_C
18.06.2022 5 z 5

Knihy Jean - Michel Guenassia jsou prostě úžasné. Nádherně popisné, skvěle přeložené ( pár drobností odpouštím ), poetické, a zde přímo ukázkově navázané na Klub nenapravitelných optimistů. Nejde číst bez toho, aniž by se člověk nepozastavil nad tím, zda by se zachoval stejně nebo jinak. Jen tak jí z hlavy nedostanu. A tak to má u dobrých knih být.

" Franck se v posteli posadí, lapá po dechu, nemůže se z toho snu probrat. Dlouho jen tak sedí, očima prohledává temnotu. Pomyslí si, že život je takový, jaký si ho uděláme. Že ho člověk nemůže vzít zpátky, ale může ho žít. Už ho znovu neminout. Vstane, zapálí svíčku. V kartonové krabici najde malé, trochu zrezlé nůžky a začne si stříhat své dlouhé vlasy. Pomalu. Metodicky. V odrazu okenní tabule spatří muže se smutným a zasněným pohledem. "

Jiparis
15.06.2022 5 z 5

Hledání zaslíbené země, lásky a snaha naplnit svůj život smysluplnou činností. Málo kladného, mnoho nesnází a tragédií, ale o tom je vlastně život. Spousta námětů k přemýšlení.

Runinka
07.06.2022 5 z 5

Jedním slovem nádhera. Jsem moc ráda,že autor pokračoval a napsal 2.díl. Životní cesta hlavních postav,která je dost často spletitá a poznamenaná i režimem. A zase to končí tak trošku otevřeně....

dagmar7365
30.05.2022 5 z 5

Tak to byl čtenářský zážitek! Bála jsem se, dvou věcí: že pokračování nebude zdaleka tak dobré, jako Klub nenapravitelných optimistů. A že se mi bude těžko navazovat, protože KNO si už detailně nepamatuji.
Obě obavy byly zcela liché. Jean Michel Guenassia velmi nenásilně a přirozeně přiblížil děj minulý a i z pokračování jsem stejně nadšena jako z KNO, možná i víc. Michel Marini dospěl, je mu 17 a víc, a tak je pro mě mnohem uvěřitelnější postavou.
Zaslíbená země i nadále sleduje životy hlavních postav KNO. Kromě Francie nás přenese i do Alžíru, Izraele, Ruska, ale i porevolučního Československa. Michel se na svém putování zastavil v povodněmi sužované Florencii...A vše je vylíčeno tak skutečně!
Do toho se jednotlivé postavy vyvíjí a proměňují, hledají své životní štěstí a lásku, a když už se zdá, že je mají, tak vše je jinak. Prostě skvělé čtení, ktré letos už asi nic nepřekoná!

Dani25
30.05.2022 5 z 5

Pred štyrmi rokmi som čítala Optimistov a obávala som sa, že po takom čase nenaskočím ľahko do pokračovania. Ale úplne v pohode sa mi vynárali spomienky.
Aj táto kniha ma úplne pohltila, pokračovanie životov a história jednotlivých krajín popísané úžasným štýlom. Všetkým som držala palce.
Určite odporúčam.
"Kde sa nachádza tá Zasľúbená zem? Snívame o nej, ale je to len prelud, názov pre naše ilúzie, nikto sa tam nikdy nedostane."
"Na tejto zemi nebude nikdy lepšie. Je to len vidina, ktorú mútia politici mystifikáciou, šarlatáni šťastím, pretože ich údajnú sociálnu spravodlivosť, ich chimérickú rovnosť nikto nikdy nevidel a nikdy neuvidí,"

los
13.05.2022 3 z 5

do volného pokračování "Michelova" příběhu jsem naskočil jak do rozjetého vlaku a celou jízdu si pěkně užil; zaujaly mne především historické a politické linky, ale třeba epizoda v těsně polistopadové Praze dokáže (především v českém čtenáři) vyvolat silné emoce, jakých se mi od našich spisovatelů zatím nedostalo;

téma a jeho pointování se tentokrát jen těžko mohlo vymknout z trochu patetických kolejí, ale líbí se mi Guenassiovo rozpracování leitmotivu "zaslíbených zemí" (ten plurál je důležitý): co a kde vlastně v životě hledáme? proč se na svých cestách tak často míjíme? a proč jich nemůžeme dosáhnout?

rozhodně stojí za přečtení

bosorka
11.05.2022 5 z 5

Začnu jednou z vět, kterou jsem napsala před devíti lety (to už je devět let???) do komentáře ke Klubu nenapravitelných optimistů. "Ač docela mám ráda nedořečené příběhy i s otevřenými konci, tak tady bych třeba ráda věděla, co se stalo s hlavním hrdinou, jak dál pokračoval jeho život a setkal se s lidmi, které ztratil?"
A je to tu, absolutně jsem netušila, že bude pokračování (věděl to tehdy Jean-Michel Guenassia?) a tak to bylo velké překvápko. A zároveň obava, jestli zvládne autor pokračovat slušně dál - kvůli laťce posazené velice vysoko. A zvládl. Michel a další hrdinové ze Zaslíbených zemí mě chytli za srdce a já hltala a hltala. A podívala se na různá místa světa a mohla se jen domýšlet, kam asi jednotlivé postavy osud zavane. A že to u některých byly slušné veletoče. Nečetla jsem jen osudy jednotlivých osob, ale i osudy některých zemí. A zase mě to vedlo k tomu, o některých z popsaného načítat si trošku víc a zjišťovat.
Když jsem tu psala o té laťce, ve skutečnosti je to tak, že ji autor úplně nepřeskočil, byla přece jen příliš vysoko, ale rozhodně mu k tomu chyběl jen kousínek. Klub je prostě pro mě přeci jen nepřekonatelný. A mám chuť se k němu zase vrátit. Ale Zaslíbené země jsou také skvělé a dík za ně.

Janag
07.05.2022 4 z 5

Klub nenapravitelných optimistů se po přečtení dostal na přední příčky mezi mými oblíbenými knihami. Na Zaslíbené země jsem se tak moc těšila, ale bohužel mě kniha zklamala. Nedokázala jsem na Optimisty a sympatií k postavám již navázat. Kniha pro mě neměla už tu správnou dynamiku a místy se mi zdála i zbytečně zdlouhavá.

Petra21
23.04.2022 5 z 5

Pátrání našich nenapravitelných optimistů po jejich zemích zaslíbených je především filozofické hledání smyslu existence i prachobyčejného štěstí; vypravování o nápravě životních omylů, jež vede k sérii dalších stejně závažných chyb. A mimo jiné putování Evropou, nostalgické i kruté, mnohdy krutě nostalgické... ukazujíc na pomíjivost, snad i směšnost lidských osudů. Jsem nadšena, že lze s takovou lehkostí a bez patosu napsat "chytrý" román mapující významné dějinné události, aniž by čtenáře rušila přemíra podrobných informací, ale rovně aniž by čtenáře a priori stavěl do role nevědomého "hlupáka". Bez povýšenosti zkrátka předkládá skvělý román obsahující snad vše, co od beletrie očekáváme. Bylo to krásné a já s uspokojujícím pocitem vděku jistě brzy sáhnu po další autorově knize.

dasenka
22.04.2022 5 z 5

Skvostné- v této ,,fresce,, je vše, co má brilantní román obsahovat…… naplněné i nenaplněné sny o svobodě, lásce, náboženské a politické rovnosti, revolucích, které prospějí jen hrstce vyvolených….. o zradách , přátelství, schopnosti člověka adaptovat se v novém prostředí.
Knihy tohoto autora potvrzují to, že život je o mimořádných, ale pomíjivých okamžicích- a to četba této knihy splnila beze zbytku.Samozřejmě nadšeně doporučuji.

talica
08.04.2022 5 z 5