Ohnivá brána

Ohnivá brána
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/537360/bmid_ohniva-brana-662f8c85ee2d5.jpg 5 182 182

Vojska perské říše krále Xerxa vtrhla do Řecka. V průsmyku v Thermopylách se jim postavil vybraný sbor tří set Sparťanů s nadějí, že v tomto místě se podaří alespoň několik dní zadržet lavinu dobyvatelů. Sparťané a jejich spojenci nakonec zadržovali útočníky sedm dnů, tak dlouho, až dle řeckého historika Herodota jejich zbraně v tom masakru vzaly za své a oni bojovali „holýma rukama a zuby“, dokud nepodlehli. Příběh je vyprávěn jediným přeživším bojovníkem z řecké armády, mužem jménem Xeones, který líčí perskému králi Xerxovi nejen samotnou bitvu, ale i příběh svého života, jak se dostal coby sirotek bez budoucnosti do Sparty a jaké události vedly k tomu, že došel skrze spartskou nemilosrdnou výchovu a výcvik až na konec své cesty, k Ohnivé bráně. V Thermopylách se dochovaly dva pomníky. Moderní je věnován spartskému králi Leonidovi, který zde padl, a jsou na něm vytesána dvě slova, jimiž Leonidas odpověděl na požadavek perského krále, aby sparťané složili zbraně. Řekl „Molon labe“, což znamená „Přijďte si pro ně“ Druhý pomník je starodávný, tvoří jej balvan s vyrytými verši básníka Simonida. Je to snad nejslavnější epitaf, složený k poctě válečníků: „Jdi, poutníče, a zvěstuj Lakedaimonským, že my tu mrtvi ležíme, jak zákony kázaly nám.“... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: audiokniha , Audiotéka

Gates of Fire: An Epic Novel of the Battle of Thermopylae , 1998

Interpreti: Marek Holý , Martin Myšička

sx19
12.04.2017 5 z 5

Hoc je pravdou, ze som kvoli symaptiam k starovej Sparte a jej spolocnosti velmi pozitivne nakloneny, no nemozem si pomoct, pre mna jedna z najlepsich knih ake som cital. Putava, strhujuca, inspirativna a emotivna. Obzvlast milo ma prekvapil pohlad na Spartu a jej sposob zivota ocami samotnych spartanov. Z kazdej strany sme masirovani pohladom historikov na Spartu a jej obyvatelo. Tento pohlad z druhej strany mi ale prisiel tiez hodne realny, predovsetkym pocity lakonikov(ciek), ktore nemusia byt presne v sulade s tym co ukazuju na vonok a ich obrovske sebazapretie a sebaobetovanie pre spolocnost a to nie len na bojisku.

Navyse som zistil, ze stupa na cene, moj vytlacok sa vysplhal v antikvariate na desatnasobok povodnej ceny vyznacenej na knihe :)

Snad jedinym negativom je len to, ze je akosi kratka ;)

LittleZedd
05.03.2017 5 z 5

Popisné, souhrné a hlavně skvěle napsané. Velmi poutavě napsaný, a hlavně do příběhu vtisknutý, morální kodex nejen hlavního hrdiny, ale celé Sparty. Toto může čtenář vstřebat jen tehdy, když dokáže pochopit a vcítit se do života dávno mrtvých věků a to se Pressfieldovi povedlo vskutku mistrně. Ohnivá brána si našla vrchní příčky v mé knihovně.

Metroušek
25.02.2017 5 z 5

Pro mne jeden z nejsilnějších historických románů. Naprostá klasika, plasticky pojednávající výcvik bojovníků ve staré Spartě a statečný boj Řeků za svobodu proti perské přesile. Jedna z mála knih, u kterých se neubráním slzám.

Ianrou
07.11.2016 5 z 5

Podle mých zkušeností typický Pressfield co nedá svým hrdinům nic zadarmo. V knize mě nejvíce zaujal pohled na život ve starověké Spartě, samotná bitva už byla jen třešnička na dortu.

TinaBookBlog
24.09.2016 5 z 5

Výborné čtení, i přesto, že je historické.

kyssling
05.07.2016 5 z 5

Skvěle sepsaný historický román. Až jsem měl v některých pasážích slzy v oku ...

67pista
16.02.2016 5 z 5

úžasné a strhujúce asi najlepšie čo som čítal z historických románov a nebolo ich teda málo. Po rímskej ságe od McCullough som si myslel že nič lepšie sa už napísať nedá ale mýlil som sa . Dá sa ..

StvN
06.01.2016 5 z 5

Skvělá kniha! Asi Pressfieldova nejlepší. Bez zbytečného patosu a realistický obraz života ve staré Spartě a slavné bitvy u Thermopyl.

Radek72
13.11.2015 5 z 5

Čteno již hodně let zpátky...a hooodně dlouho před filmem 300. Skvělý román z doby Sparty a pro mě (v té době neznalého detailů bitvy U Thermopyl) s překvapivě smutným, byť hrdinským koncem. Dodnes jedna z knih, která na mě po četbě silně zapůsobila.. Rozhodně doporučuji.

Majrek
19.09.2015 5 z 5

Výborná kniha, i když místy až vojácky drsná, přibližující nám obyvatele Lakedaimonu ve skutečné podobě. Dílo je velmi čtivé, podobně jako "Souboj s Bohy".

braunerova
26.07.2015 5 z 5

Krásný příběh, který jsem přečetl za jeden den. Vše podstatné už bylo řečeno v ostatních komentářích, tak přídám jen úryvek z knihy:
"Jdi, poutníče, a zvěstuj Lakedaimonským,
že my tu mrtvi ležíme, jak zákony kázaly nám."

Scorpion_69

UZASNY PRIBEH.
Ikdyž smutný.

orson
17.02.2014 4 z 5

Bitva u Thermopyl vyprávěná jedním z mála přeživších. Asi jsem čekal trochu více akce a trochu méně idealizování postav, ale nebylo to špatné. Pěkné náhledy na to, jak to tenkráte ve Spartě vypadalo.

MorriconeTheGod
03.12.2013 4 z 5

Historicky poměrně značně věrná kniha pěkně popisující nejen zásadní historické momenty, ale i naprosto všední věci a děje, což je vzácnost. Přesto mě kniha příliš neuchvátila, na vzdory tomu, že jde o moje oblíbené období a události (nebo možná právě proto). Je to příliš rozpitvané a přitom bez výrazných hloubek.

ksander33
11.04.2013 5 z 5

Tuto knihu jsem četla před šesti lety a pořád si přesně pamatuji určité pasáže. Skvělý historický román, zajímavý příběh a detaily ze života Sparťanů, které si bude ještě dlouho pamatovat.

PMR
23.11.2011 4 z 5

Sympatická kniha.
I když těžištěm autorova zájmu je spíš válka jako taková, než vlastní historie.
Tak se například nedozvíme skoro nic o příčinách jednotlivých líčených válečných konfliktů nebo jak jim autor rozumí, ...

Ale i tak je to docela zajímavé - protože válka je vlastně dost nehistorická záležitost...

F-i-n-r-o-d
05.01.2011 4 z 5

Rozhodně patří mezi nejlepší historické romány, které jsem četl. Rozumnou formou vplétá fiktivní příběh do historické reálie. Závěr je poměrně očekávatelný vzhledem k historickým faktům, přesto strhující.

Vavča
30.11.-0001 5 z 5

Autorův první román z antiky, mistrný nutno říci, zná prostě dokonale reálie anitckého světa, ale umí je i poutavě prodat. Život Helénů a Sparťanů měl mnoho různých zakoutí a detailů, o kterých sjte možná neměli ani tušení. Kdyby se podle tohoto natočil film, nebo minisérie, to by byla bomba, bitva u thermophyl bohužel bude pro některé jen cool řežba filmu 300. A přitom to byla tak složitá bitva a tažení vůbec.

Atheas
30.11.-0001 5 z 5

Lepší než film, a nejlepší z autorových knih a snad i jeden z nejlepšich historických románu.