Odsud až do nekonečna

Odsud až do nekonečna https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/25117/bmid_odsud-az-do-nekonecna-uly-25117.jpg 4 13 2

Průvodce moderní matematikou. Autor se ve své knize zabývá problémy, které jsou jemu osobně blízké, z čehož vyplývá také entuziasmus, s jakým je podává. Ale nevynechává ani ty zásadní, jako například Wilesův důkaz Velké Fermatovy věty, problému nevyřešeného po více než tři století. Další problémy, o kterých se v knize pojednává, jsou například věta o čtyřech barvách, nejnovější vývoj teorie uzlů, teorie chaosu a kvantové šifrování. Člověk se zájmem o matematiku má jen málokdy možnost dočíst se o výzkumech méně než sto let starých. Stewart takovou možnost nabízí a poutavě vysvětluje podstatné myšlenky nejnovějších trendů a objevů, aniž by bylo třeba znát hluboké teorie, na kterých jsou postaveny. Kniha vyšla poprvé v roce 1987 a od té doby, jak přibývaly vyřešené problémy a důležité objevy v matematice, byla několikrát doplněna a přepracována.... celý text

Věda Matematika a logika
Vydáno: , Argo , Dokořán

From Here to Infinity , 1987

Jacck
28.07.2017 5 z 5

Populární kniha o tom, čím se zabývá dnešní moderní výzkum v matematice, od Fermatovy věty přes tzv. Monstrum grupu (monster group) až fraktálům a teorii chaosu. U těchto knih vždycky asi záleží, jaký má člověk background

vitek.sk
07.01.2015 5 z 5

Ian Stewart je velmi dobrým popularizátorem a ukazuje to i v této knížce. Ve většině popularizačních knih o matematice se probírá především postupný vývoj matematiky, případně nějaké zájímavosti ze života, což samozřejmě není na škodu. Ale tato kniha mne zaujala tím, že autor zde velmi srozumitelně popisuje problémy současné moderní matematiky. Nechybí tak například kapitola o vyřešení Velké Fermatovy věty. Pro někoho kdo je v přírodních vědách laik může být kniha trochu těžká, já však dávám nejvyšší hodnocení. A jednoznačně doporučuji knihu všem, které zajímá současný vývoj v matematice, velké objevy za poslední desetiletí.

matematika

Ian Stewart
britská, 1945
2007  77%Darwinovy hodinky
2005  79%Věda na Zeměploše
2015  78%Soudný den
2006  78%Koule
2009  80%Hraje Bůh kostky?