Odpusťte mi, váš Leonard

Odpusťte mi, váš Leonard https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/229925/bmid_odpustte-mi-vas-leonard-gRi-229925.jpg 4 629 158

Právě dnes má Leonard Peacock narozeniny. Dnes si do batohu k učebnicím přibalí P-38, pistoli nacistického důstojníka, kterou zdědil po svém otci, a zastřelí svého bývalého nejlepšího kamaráda a potom i sebe. Už se nemůže dočkat. Ještě předtím se však musí rozloučit se čtyřmi lidmi, na nichž mu záleží: sousedem Waltem, posedlém Humphreym Bogartem, houslovým virtuózem a spolužákem Babakem, Lauren, jež miluje Ježíše (a do níž byl trochu zamilovaný zase Leonard), a herr Silvermanem, který ho na střední učí o holokaustu...... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Knižní klub

Forgive Me, Leonard Peacock , 2013

Peace
29.05.2015 5 z 5

"Nejdřív tě budou ignorovat, pak se ti budou smát, pak proti tobě budou bojovat, nakonec zvítězíš."

Kniha mě velmi mile překvapila, možná i tím, že jsem od ní zpočátku neměla žádná očekávání.
Leonard je prototypem mé oblíbené postavy - podivínský intelektuál, který si neví rady sám se sebou.
Poznámky pod čarou beru jako milé zpestření - přinášely přínosné myšlenky, jenž by v klasickém textu tolik nevynikly. Chválím a doporučuji!

Ditules
28.05.2015 4 z 5

Krásná obálka. Zajímavý název. Autor, který mě svou předchozí knihou nezklamal. Na pět hvězd to ale není, protože mám ráda, když má kniha dobrý závěr...a s koncem tady přichází řada nezodpovězených otázek.

Kočičáci
20.05.2015 3 z 5

Pro mě je fakt hrozné i jenom číst o těchto situacích, když je člověk sám, nemá rodinu, matku, které by se mohl vypovídat, kdy se dějí věci, se kterými se neumí vypořádat dospělí, nechtíc děti nebo mladiství. Ten pocit, že na vás nikomu nezáleží...prostě život na prd...
Ale jsou kolem nás i tací, kteří mají srdce na dlani a myslí to s námi opravdově, není jich málo, ale je potřeba je najít...
Na příběhu se mi líbila ta naděje z budoucna ve formě dopisů, ta vidina toho, že bude líp.
Chválím povedenou obálku! Za mě 3 a půl hvězdy.

jasmína
19.05.2015 4 z 5

Ze začátku jsem měla obavy, že se nezačtu, ale začetla jsem se a jsem mile překvapená, jak se kniha vyvíjela..

Jen jsem měla obtíže s dopisemi z budoucnosti, proto jen čtyři hvězdičky.

janule5792
15.05.2015 5 z 5

Leonardo,
já tě tak strašně chápu.

Skvělá kniha, fakt skvělá. Připomínalo mi to Greenovský styl, ale tohle je za mě trošku lepší, inteligentnější. Jsem asi jediná, ale mně se ty poznámky pod čarou hodně líbily. Byly to takové jasnější myšlenky.

Evickar
13.05.2015 3 z 5

Přemýšlela jsem mezi 4 a 3 *, ale z konce jsem byla docela zklamaná, takže jsem zvolila horší hodnocení. Na začátku knihy mi byl Leonard hodně nesympatický a autor ho vystihl trochu jako vyšinutého maniaka. S přečtenými stránkami se z Leonarda postupně z ničeho nic stává lepší člověk, přejete mu, aby mu jeho vražda vyšla. Upřímně jsem taky tak trochu doufala v jeho sebevraždu. Konec je dost otevřený, poslední dopis můžete tak trochu brát jako důkaz toho, že vlastně žil dál, ale asi mu nebylo úplně nejlépe, když si ho musel napsat. Hodně mi vadí, že se nevyřešil problém s matkou, autor se tím asi moc nechtěl zabývat.

adnov
02.05.2015 3 z 5

Kniha se mi líbila, až na ty miniaturními písmenkami psané komentáře pod čarou, a závěr. Celou dobu jsem si přála, aby se Leonard zabil. Nikoli proto, že by mi byl nesympatický, ale právě naopak. Také mě mrzí, že ostatní hrdinové, především učitel, dostaly málo prostoru. A matka z toho vyklouzla moc lacino. Ale je to moc hezky psané, dobře se to čte, zajímavé myšlenky a prostě dobrá kniha je to.

Štěpánka1781
27.04.2015 4 z 5

Tato kniha mě opravdu vyvedla z míry a ani si nejsem jista, jestli v dobrém nebo špatném "slovasmyslu". Knihu jsem začala číst s velkým očekáváním a vskutku je dobře napsaná a čtivá, jenže mi už od začátku knihy vadil její hrdina. Samozřejmě, v knize měly být tímto vylíčeny psychické problémy a myšlenkové pochody dospívajícího chlapce, ale často se mi zdálo, že si v nich sám protiřečí a občas ani nemají smysl (třeba že Hitler začal vyvražďovat Židy, protože byl smutný a v depresi?) Nicméně - než jsem se dostala v samotné zápletce knihy, tak mě tolik nenadchla, ale jakmile jsem se znovu začetla, musela jsem číst dál. A ke konci knihy už jsem ji nemohla odložit.
Moc se mi líbily pasáže "Dopisy z budoucnosti". Kniha se mi celkem líbila a dala bych jí hodnocení tak 3,9, ovšem to nejde, takže 4*

May
15.04.2015 5 z 5

Z Terapie láskou jsem byla nadšená .... "Leonarda" jsem dlouho odkládala, protože jsem se bála, že téma knihy na mě bude příliš .... Ale musím říct opět skvělé!!!

Zrzavá_Tereza
15.04.2015 3 z 5

Je to takové...zvláštní. Trochu smutné a zvláštní. Čte se to dobře, takže tenhle příběh jsem měla přečtený rychle.
Nešla jsem do téhle knížky s nějakým očekáváním, ale i tak jsem trošku zklamaná. To téma bylo dobré a podle mě by se z toho dalo "vycucnout" ještě víc... Ale možná to tak právě má být, abychom přemýšleli nad tím, co v té knize je a co si z Leonarda vezmeme. Mě totiž některé myšlenky Leonarda opravdu zaujaly a donutily mě zapřemýšlet nad některými věcmi.

burbot
03.04.2015 5 z 5

Po dlouhé době kniha přečtená sama jedním dechem. Jen mi vadilo, že některé poznámky pod čarou byly zbytečně rozděleny na více stran, přitom jinde byla poznámka i na téměř polovinu strany.

Fifi15
19.03.2015 5 z 5

Kniha se mi líbila, protože byla vyprávěna očima někoho, kdo vidí svět jinak, a komu naopak nikdo nerozumí. Dle názvu není kniha (vyprávění/směřování ke konci) však úplně beznadějná. Hlavní postava se snaží najít jakýkoliv podnět ke změmě svého plánu (ke změně svého negativního vnímání světa - hl. matky). Druhá linie (dopisy z budoucnosti) mne prvně vyděsily, ale pak jsem je již vstřebala a přišly mi zajímavé. Styl psaní mne také oslovil.
Neobvyklá kniha, která mě zaujala, víc takových! Hodně témat ze současnosti k zamyšlení...
Jediné, co mě zpočátku trošku iritovalo, byly poznámky pod čarou. Osobně bych preferovala odbočky přímo v textu (třeba v závorce). Na to, že to nebyly vyloženě vysvětlivky či poznámka překladatele, to moc odvádělo pozornost a těžko jsem se vracela zpět k ději....

Adris
15.03.2015 4 z 5

Přečetla jsem si už hodně názorů na tuto knihu. Jsou různorodé. Mě se třeba kniha líbila moc. Byla úžasně čtivá a přečetla jsem ji za jeden den. Je to prostě o chlapci, o kterého se nikdo nestrá. Má tajmeství, které ho užírá a tak se rozhodne zabít sebe i toho, jež mu kdysi ublížil. Nakonec to není tak drastické. Kniha se snaží upozornit na zaměstnanost dospělích lidí a jejich nevšímavost k vlastním dětem a okolnímu světu.

klaudie8483
04.03.2015 5 z 5

Byla to velmi zajímavá kniha, ale zdaleka NE ta nejlepší ,strašně jsem si u toho vzpoměla na terapii láskou ,ale znám ten pocit ,kdy už člověk prostě nemůže jít dál :( :)

maphiosso
02.03.2015 3 z 5

Z pohledu hlavního hrdiny, Leonarda Peacocka, sledujeme den jeho osmnáctých narozenin. Den, kdy se rozhodl zastřelit svého bývalého nejlepšího kamaráda a pak i sebe.
Odlehčenou nenáročnou formou, které nechybí humor, odkrývá Leonard svou duši a původní antipatie a nepochopení, které může čtenář vůči Leonardovi cítit, se postupně mění v porozumění. Díky citlivému tématu a vedlejší romantické linii je kniha určena spíše ženám, ale přečtení rozhodně nelituju a s klidným svědomím ji doporučím i pánům :-)

evasamankova
02.03.2015 4 z 5

Terapie láskou na mě velký dojem neudělala, ale o Leonardovi to neplatí. Tento příběh díky stylu mi v mnohém připomínal knihy Johna Greena.
Leonard je výborně vykreslená postava "podivína", kterého nikdo nechápe a on sám zase nechápe ty ostatní. Je zvláštní, ale přitom právě on vnímá mnohem více než ostatní i do větší hloubky, takže těmi podivíny jsou nakonec spíš ti ostatní.
Leonard mi jako postava byl velmi blízký. Dopisy z budoucnosti byly skvělým nápadem....
Recenze: http://samankova.blog.idnes.cz/c/451815/odpustte-mi-uz-nemuzu-dal.html

kneslova
02.03.2015 4 z 5

Slušná kniha, ale na dané téma jsem prostě četla lepší.Ta Leonardova matka je prostě neuvěřitelná.

JanaDor
26.02.2015 4 z 5

Příběh je napsán velmi čtivou formou. Nejsou zde literární kudrlinky, ani rozsáhlé popisy okolí. Kniha se soustředí na psychologický profil Leonarda. Leonard vypráví, co ho vede k tomu, že se rozhodl provést vraždu a sebevraždu. Je to zpověď, ve které bych nejraději objala Leonarda kolem krku a řekla, že opravdu za nic z toho, co se stalo, nemůže. A říkala bych mu to pořád dokola, až by tomu uvěřil.
Já ho tak chápu, tak mu rozumím. Přesně je zde vylíčeno hledání někoho, kdo by ho mohl mít rád. Je sám. Nic nemá smysl, a přesto cítí, co je správné a co ne.
Forma psaní ve knize je zajímavá. Leonard vypráví a někde, kde to chce popsat více je číslo. To odkazuje na spodní stranu, kde je podrobněji myšlenka popsána. Když se děje něco opravdu důležitého, změní se styl řádků. Což je hlavně na konci, jež zdůrazňuje vážnost situace.
Kniha se mi velmi líbila. Nejen pro své poselství, abychom si všímali dětí, které volají o pomoc. Ale také pro myšlenky Leonarda. Ten je v něčem na proplesknutí a v něčem má můj velký obdiv. Vřele doporučuji.

přátelství sebevražda vraždy láska budoucnost střední škola učitel a žák

Matthew Quick
americká, 1973