Odbočka v lesích

Odbočka v lesích https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/486604/bmid_odbocka-v-lesich-STd-486604.png 4 826 826

Parta přátel vyrazí na dovolenou do opuštěné oblasti Beskyd. Po vydařeném začátku volna se ovšem všechno zvrtne v momentě, kdy narazí na neudržovanou odbočku v lesích. Podle navigace by mělo jít o zkratku vedoucí přímo k cíli, k ranči, kde mají být všichni ubytovaní, ručně psaná poznámka na staré turistické mapě ale před touto cestou varuje. Stmívá se a připozdívá, někteří sice váhají, ale nakonec se skupina odbočkou vydá. Nikdo z přátel v této chvíli ještě netuší, jak hluboce budou svého rozhodnutí litovat. Les skrývá tajemství a projít skrz se jen tak někomu nepodaří. Dobrodružství začíná, ale rozhodně ne takové, o jakém by někdo z party snil.... celý text

Hanouch072
11.05.2022

Má to být dovolená party mladých lidí uprostřed lesa, na ranči..odbočí na cestu, na které je značka slepá ulice..jedou dál..kdo má rád tajemno a nevysvětlitelné věci..tak je to kniha přímo pro něj.

Klára90
11.05.2022 3 z 5

Ze začátku mě to moc nechytlo, ale od půlky se to změnilo a byla jsem napnutá jak struna. Kniha vlastně utekla, ani nevím jak. Konec takový narychlo, ale na vysvětlení bohatě stačil. Není to kniha, ze které bych si úplně sedla na zadek, ale příjemné chvíle jsem s ní strávila, bavila mě, četla se dobře a stoprocentně si na ni vzpomenu, jak budu na výletě v nedalekých Beskydech :D

rumova_kulicka
09.05.2022 4 z 5

Naprosto se ztotožňuji s komentářem Ei.leen, líp bych to nenapsala. Jen dodám, že teď nějakou chvíli asi přes les běhat nebudu :-D

maygirl
09.05.2022 5 z 5

Naprosto skvělá jednohubka přečtená za dva dny, která mě bavila od začátku do konce! Po dlouhé době kniha, u které jsem se fakt bála :) Nejvíce mi to připomínalo Trhlinu, ale pokud bych si měla vybrat, Odbočka mi přišla lepší v tom, že mě více vtáhla a dovedla na mě přenést tísnivou atmosféru. Líbilo se mi postupné budování a houstnutí příběhu a seděly mi krátké kapitoly, které rychle odsýpaly. Co se závěru týče, zhruba od poloviny knihy jsem měla hypotézu a ta se prakticky vyplnila. Jen bych uvítala, pokud by to v knize bylo více rozvedeno. Jinak super a doufám, že od autorky vyjde další kniha v podobném duchu :)

zbožňuju_knihy
08.05.2022 5 z 5

Za mne krásných 5*. Knihu jsem začala číst ráno a dočetla večer, chytla a nepustila. Něco mezi Trhlinou a Záhadou Blair Witch? Krátké kapitoly mi sedly, hrdinové na facku, jak už je řečeno, konec pro mne dostatečně výmluvný.
Poslední dobou vídám v knihkupectvích více a více českých autorů, jen houšť a větší kapky!

Ei.leen
08.05.2022 4 z 5

Dala bych spíš tři a půl. Příběh napínavý, místy jsem se bála. Krátké kapitoly drží příběh svižný. Autorka má podle mě potenciál. To vše fajn, přesto tomu podle mě něco chybělo a místy přebývalo. Sem tam klišé, sem tam až moc přemýšlení. Souhlasím s některými, že slavná odbočka mi nějak úplně unikla a nedošlo mi, že už se to děje. Nemusí to nutně být špatně, aspoň to bylo takové plíživé. Postavy nesympatické, ale to mi nevadilo, naopak dobře to sedlo. Chápu přirovnání některých k Trhlině od Kariky na základě příběhu. Stylem psaní ale ani omylem, pro mě Karika lepší. Možná i proto jsem měla vysoká očekávání. Hlavní pointa/vysvětlení pro mě v pořádku, ale finále celkově takové uspěchané, bum bum a najednou konec, to mi přišlo škoda. Nejsem si jistá, jestli mě cliffhanger na konci skoro každé kapitoly bavil nebo štval. Celkově ale dobrý, hezký strávené dva večery s mrazením v zádech.

Marčullkas
05.05.2022 4 z 5

Ale jo.
Oddechovka a nenáročné čtení.
Kapitoly jsou svižné.

Kathy77
05.05.2022 4 z 5

První polovina knížky mě hodně nebavila a do čtení jsem se poměrně nutila. Druhá polovina měla ale spád a jednotlivé kapitoly jsem doslova hltala. Závěr byl famózní a moc se mi líbil. Čekala bych všechno, ale tohle ne. Plný počet hvězdiček nedávám právě kvůli tomu "rozjezdu". Ostatní bylo pecka!

margareth1189
04.05.2022 5 z 5

Začátek mi přišel poměrně dost rozvláčný a jak už tu padlo, chvíli mi trvalo postřehnout, že „už se to děje“.

A konec mi přišel lehce odbytý. Vysvětlení, proč se dělo, co se dělo, bylo fajn, ale příliš rychlé. Všechno jsme se dozvěděli ve dvou kratičkých kapitolách.

I tak ale dávám plný počet. Od knihy jsem měla velká očekávání a ona je vpodstatě i splnila. Navíc je napsaná moc hezky a čtivě (jen mě občas zarazil trochu podivný slovosled). Krátké kapitoly napomáhají udržovat napětí.

Za mě spokojenost.

KačkaNik
04.05.2022 4 z 5

Pěkně napsané, pěkně napínavé, pěkně strašidelné. Možná jen konec by to chtělo více rozvést, vysvětlení události bylo až moc strohé. Ale ráda knihu doporučím.

nonaim
02.05.2022 5 z 5

Knížka je napsaná velmi čtivě a rozdělení děje do krátkých kapitol zvyšuje tempo i napětí, které vydrží do posledních stránek. Závěr je neočekávaný a působivý..Dávám plný počet bodů:)

Ellinek
01.05.2022 2 z 5

(SPOILER) ...co jsem to vlastně četla?

Tuhle knihu mám na čekačce asi tři čtyři týdny, od chvíle, kdy mi povolaný člověk z nakladatelství zamával pomyslným rudým hadrem před očima s tím, že je to strašně super, ale ten konec celkem bída. No a to je věc, kterou já si nemůžu nechat ujít!

Až na to, že souhlasím jen z polovinou výroku. Jo, konec - bída. Ale popořadě, začátek a prostředek ještě.

Do půlky knihy jsem si vlastně ani nevšimla, že se něco děje. Ona zásadní odbočka, která se promítla i do názvu, mě samotnou nějak minula a po chvíli jsem si uvědomila aha! My už jsme v té jakože krizi! Pro mě to tedy byla krize už od začátku. Čte se to dobře, svižně, rychle to utíká (kvůli tomu jsem si to taky vybrala, krátké kapitoly a jednoduchý styl psaní se skvěle hodí, když potřebujete ještě vyplnit závěr čtecího měsíce). Ale to je tak všechno. Postavy? Jedna vedle druhé to jsou pitomci, kterým bych nejradši vlepila pár facek, aby se probrali. Asi jsem dokázala mírně pochopit možná tak Dalibora, chalan z vesnice, no to my si rozumíme! A jeho Gábina se taky ještě docela dala, ale Michael (jehož jméno mě tak strašně iritovalo a Majkl ještě víc), Felix a Karin, hlavně ta Karin! Jak ti mě štvali! A Laura se tam plácala stranou, nevěděla, kam patří, což ji celou tak nějak vystihuje. Ale pozor, na to, že jsem ty postavy tak nenáviděla, ve mně čtení vlastně nezanechávalo vůbec žádné emoce. Prostě čtu, čtu, čtu, něco se děje, tak jo, já dál čtu, čtu, čtu...a nic. Pro mě to bylo prostě strašně ploché, ty postavy byly tak nesympatické, že mi bylo jedno, co se jim děje a vůbec by mi nevadilo, kdyby tam zkapali všichni. Prostě celé strašně bez emocí.

V jednu chvíli jsem si vzpomněla na Kariku, ale to jen námětem, taková ta mystická, tajemná místa, kde se dějí nevysvětlitelné věci, ale jelikož jsem ho nečetla, tak mi to nic víc neřeklo. Každopádně, čekala jsem víc. Čekala jsem něco promyšleného, něco velkolepého, něco, u čeho si řeknu: sakra, jo! Ale to sakra se nedostavilo. Když potom začali všichni padat jako hrušky, aby se nakonec dopátrali toho, proč se to všechno děje, koukala jsem na stránku a říkala si: jako vážně?

BIG SPOILER

Jako vážně, toxický blivajz schovaný v půdě, co vám způsobí mega halušky? Né, prosím né! Jako když už nic mystického, tak aspoň něco...jako obyčejného, ale ne až takovou obyčejnou blbost! Šlápnu na mech a otrávím se, to už je jako zvířená radiace v Černobylu.

KONEC SPOILERU, ABY SE NEŘEKLO.

Nakonec měla výše zmíněná paní pravdu. Ten konec se nepovedl. Když před vysvětlením oněch podivností zavřu oči i uši, tak budiž, ale celé to bylo hrozně nahuštěné a celé odbyté v jediném sledu. Raz, dva, tři, máme vás, jsme tady! A stalo se to proto a proto, takže tak, sbohem a šáteček. Na posledních pár stránkách se nám to sejde, vysvětlí a rozejde. Zazvonil zvonec a pohádky je konec. A já se cítím tak nějak ošizeně.

Oceňuji alespoň ten trošinku drsnější konec, přece jen to není typický happy end, čehož já si u autorů vždycky vážím, když se nebojí do těch postav pořádně říznout. Ovšem jak se nám ta Laura celou dobu plácala tak nějak bokem, tak...se nám pořád plácá tak nějak bokem. A jelikož jsem z Beskyd a vyrostla jsem v obklopení lesů...tak se bát stejně nebudu, protože okolní půdu a mechy znám jako své boty. :D

martineden
30.04.2022 4 z 5

Napínavé to bylo! A takové drsně syrové. Je zajímavé, jak se autorce podařilo vytvořit partičku tak nesympatických lidí. Konec mě trochu zklamal, takový useknutý, filmový...

Cajda
27.04.2022 2 z 5

No....
Čte se to teda fakt dobře. To se musí nechat!
Ale jinak... Ať si každý udělá vlastní názor.

LeserDe
25.04.2022 5 z 5

Ani chvíli jsem se nenudila, odpočinkové čtení.

Knihomolka97
25.04.2022 5 z 5

Jsem nadšená. Příběh se rozjíždí poměrně pozvolna.
Seznamujeme se s partou přátel, kteří se rozhodnou jet společně na dovolenou do Beskyd. Což zní docela poklidně, že. To by ovšem nesměli najet do špatné odbočky těsně před cílem...
Laura, Karin, Gábina, Michael, Felix a Dalibor. Nikdo z nich nebyl extra sympatický, na každém jsem našla něco, co se mi nelíbilo, nebo co mi přímo vadilo. Několikrát mě napadla myšlenka, proč tito lidé spolu vlastně stále kamarádí a někteří spolu dokonce žijí. Ano máme tu i dvě partnerské dvojice, které musím zmínit.
Příběh je vyprávěn v er-formě v krátkých kapitolách, což tvoří velice návykovou a čtivou záležitost. Vše perfektně popsáno od atmosfery, prostředí až po myšlenky a pocity postav. Měla jsem přečteno za dva večery jako nic.
Autorka už od začátku navodila mrazivou atmosféru, která s další otočenou stránkou víc a víc houstla. Chvilkama to bylo až strašidelné a měla jsem v hlavě otázky, jak to s tím zvláštním lese teda je? Že by nadpřirozeno? Či tam číhá někde nějaký zabiják?
Viděla jsem spousty hororů, takže nápady jsem měla různé.
V napětí jsem byla až do samotného závěru a rozuzlení bylo překvapivé. Naprosto skvěle vymyšlené a i dlouho po dočtení jsem nad tím ještě přemýšlela.
Nečekejte mnoho krve či brutalitu, ale pěkné psycho.

Gabetka
24.04.2022 4 z 5

Oproti většině komentujících mi kniha v první části nepřišla nudná a zdlouhavá. Seznámení s postavami a jejich povahami mělo svůj účel. Dění na odbočce v lese nabralo rychlý spád a od čtení se nedalo odtrhnout, na konci každé kapitoly jste potřebovali vědět, co bude dál. Závěr přišel nečekaně rychle, vysvětlení bylo velmi stručné a kupodivu uvěřitelné, ale vadilo mi, že v kontextu všech událostí, které se v lese děly, mi přišel nedostatečný. Zpětně všechny záhady a jevy působí nahodile navrstvené, aby bylo docíleno mrazivé atmosféry. To se autorce povedlo dost dobře, proto mě ten jakoby odbytý konec mrzí.

Corly
22.04.2022 5 z 5

Tak s Trhlinou se to moc srovnávat nedá...a Karika je prostě Karika ;)...,ale naše Beskydy dovedou být taky pěkně strašidelné...:-)
Námět mně připomněl moje vlastnoručně psané dávné horrory z pubertálních let...proto jsem se s vervou začetla..a musím fakt uznat, že se četlo moc fajn, krátké kapitoly končící vždycky napínavě nutily pokračovat dál a dál...sem tam záblesk Blair Witch...a vysvětlení vůbec nebylo scestné. Ano, pro mě dost dobré! :-)

Katania
22.04.2022 5 z 5

Za mě paráda! Moc pěkně napsané, čtivé a napínavé. Jen rozuzlení celkem slabší, ale za přečtení to rozhodně stojí.

panco-01
22.04.2022 odpad!

(SPOILER) Tato kniha je ztrátou času...námět, který by vydal sotva na krátkou povídku, je zde umně natahován jako žvýkačka na cca 250 stran. Příběh plný klišé a stereotypů, které člověk viděl nebo četl nespočetněkrát jinde. Les plný kouzel a tajů v Beskydech... Milovnice iphonů, sociálních sítí, ztraceného gsm/gps signálu, fantasmagorických situací, nevysvětlitelných záhad a napětí "tak akorát" si přijdou na své.