Obyčejní hrdinové

Obyčejní hrdinové https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/3754/bmid_obycejni-hrdinove-eWs-3754.jpg 5 14 14

Novinář Stewart Dubinsky věděl, že jeho otec sloužil za 2. světové války v armádě, i to, že Stewartovu matku zachránil z pekla nacistického koncentračního tábora Balingen. Když však po otcově smrti objeví svazek dopisů určených bývalé otcově snoubence a dozví se z nich, že otec byl krátce po skončení války uvězněn a postaven před válečný soud, pokouší se odkrýt dlouho utajované tajemství záhadného a odtažitého muže, který vždy zarytě odmítal o své účasti ve válce hovořit. Během pátrání se Stewart dozvídá o hrůzných událostech a trýznivých rozhodnutích, která musel otec přijmout na bitevním poli, v soudní síni i v lásce. Historický válečný román... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Mladá fronta

Ordinary Heroes , 2005

AlenaF
01.04.2020 5 z 5

Zcela souhlasím s komentářem Killingjoke. Výborná kniha.

Killingjoke
26.02.2020 5 z 5

Obyčejní hrdinové – román o jedné kapitole 2. světové války, který v kontrastu svému názvu ovšem není jen obyčejným válečným příběhem. Stewart Dubinsky zde po smrti svého otce zjistí, že na konci války byl jeho otec postaven před válečný soud. Pro syna jistě velký šok, protože o podobné události slyšel poprvé. Pomalu tak odhaluje otcův utajený vojenský život, kdy rozhodně nebyl pouze řadovým právníkem armádního JAGu… Obyčejní hrdinové jsou románem o obyčejných hrdinech…, kteří však do konce svých dní své hrdinství odmítali. Stali se figurkami v příběhu, jenž jim do života vložil situace, které navždy změnily jejich životy. Ale oni dokázali nad osudem zvítězit, protože se rozhodli nikdy se neotáčet a žít život podle svého přání. Obyčejní hrdinové jsou hrůzným válečným románem, protože zejména krvavé boje v ardenských lesích popisují bez jakýchkoliv příkras. Zároveň však jsou románem protiválečným, protože z každé stránky lze cítit autorovu nechuť k jakékoliv agresi, rasistickým předsudkům a válce. Také jsou však románem milostným a civilním, u němž dlouhou dobu nejde odtušit kam tohle všechno směřuje. A v tom souhlasím i s předchozím komentářem, protože v poslední části už čtenář dobře ví odkud vítr fouká. Každopádně ani ty poslední kapitoly nejsou nijak zbytečné, mne naopak připadaly velmi silné ve svém konečném sdělení, které hned jen tak nevyšumí do prázdna, jako je tomu u spousty jiných románů. Výborná kniha!

druzickaster
25.10.2019 4 z 5

Ač je nosný příběh fabulací na pozadí bojů Druhé světové války, v oblasti Franice, v Ardenách a potom i zemích Beneluxu, je celkem uvěřitelný a poutavý a bavil mě. Děj kolem hlavního hrdiny Davida Dubinského je místy zbytečně překombinovaný, ale i s tím se člověk nějak porovná. Popis bojových akcí byl perfektní a vynhradil potom i zbytečně protahovaný závěr, kdy už i nepozorný čtenář musí vědět, někdy od poslední třetiny knihy, co a jak bylo a bude.

pobijecmuch
03.07.2016 5 z 5

Moc se divím, že se k této knize dosud nikdo nevyjádřil.
Tento válečný román z pohledu amerického důstojníka JAGu popisuje 2. světovou válku trochu z jiného pohledu. Kniha je až překvapivě velmi dobře napsaná a nechybí zde jak popis válečných operací spojenců v Evropě, v letech 1944-45, tak i osobní příběh hlavní postavy.
Knihu doporučuji všem fandům válečné literatury. A klidně ji podsuňte i svým manželkám, protože tam i ženy najdou kus romantiky.