Obeznámeni s nocí

Obeznámeni s nocí https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/114209/bmid_obeznameni-s-noci-AH8-114209.jpg 5 21 5

S podtitulem Noví američtí básníci vydal ČS ve výběrové řadě KPP. Z anglických originálů uspořádali, přeložili, předmluvou a poznámkami o autorech opatřili Stanislav Mareš a Jan Zábrana. Sbírka zahrnuje v abecedním pořádku tato jména: John Ashbery, Gregory Corso, Robert Creeley, Alan Dugan, Robert Duncan, Irving Feldman, Lawrence Ferlinghetti, Allen Ginsberg, Donald Hall, LeRoi Jones, X.J. Kennedy, Galway Kinnel, Denise Levertovová, John Logan, Robert Lowell, Michael McClure, James Merrill, William S. Merwin, Howard Nemerov, Louis Simpson, William D.Snodgrass, GarySnyder, Philip Whalen, Richard Wilbur.... celý text

Bětuu
19.03.2024 4 z 5

Byla jsem nadšená. Jasně, někteří básníci a básně mi sedly více než jiné. Prvotní nadšení z knihy chvílemi opadávalo, ale knihu jinak hodnotím kladně.

Pablo70
11.11.2023 5 z 5

O významu této antologie pro mladou českou poezii píše básnířka Sylva Fischerová: „Úžasný výbor Zábrany a Mareše z poezie amerických básníků Obeznámeni s nocí, znamenal pro mou generaci – troufám si tvrdit – něco víc než „jen“ básnickou četbu. Bylo to skutečné a zásadní poetické gesto, které zároveň v komunistickém Československu představovalo i gesto bytostné touhy po svobodě, kterou pro nás autoři beat generation ztělesňovali.“
Nejsem básník jako ona a mohu jen potvrdit její slova. Stejný vliv měl tento výbor poezie i na čtenáře. Četli jsme stejně dychtivě a plni naděje v lepší existenci. Bohužel nebylo tomu tak. Okupace a normalizace zhatila naše naděje. Ale ta kniha s námi zůstala. Dík pane Zábrano a Mareši!
I když už básníci v ní obsažení nejsou dávno mladí (ba ani naživu), doufám, že jejím veršům porozumíte.

ozzak
09.04.2021 4 z 5

skvelej výbor americke poezie

lojza
07.12.2018 5 z 5

Pro toho, kdo zná jen Horoskop orloje a Dítě na skleníku. Toto bylo první obeznámení.

Delicius
13.02.2017 5 z 5

hodně dobrá antalogie, hodně dobré překlady, hodně dobré básně.

Kniha Obeznámeni s nocí je v