Obětina

Obětina
https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/411118/bmid_obetina-aJx-411118.png 4 28 28

Románový triptych. Trojromán Obětina má už v české literatuře 20. století nezanedbatelné místo. První část nazvaná Fialový anachoréta je parodií na svatoplukočechovskou epickou báseň, psaná „kvůli úspoře papíru“ do řádků. Třetí román Pangerach je v hlavním ději zakomponován jako cosi „novicovi ku přečtení“ od již zavedeného autora Ronalda Jakeše.V této knize je ještě idylická pohádková vsuvka, balada, psaná též blankversem. Kniha je řemeslně mistrná, strukturou postmoderní, moralistní, velmi čtivá, arci-křesadlovská. [ Zdroj: Web obalkyknih.cz ]... celý text

Přidat komentář

jaryn
14.01.2024 3 z 5

Pěkný gulášek... Jednotlivé texty jsou vcelku svěží; nejhůře, za mě, vyšla samotná Obětina, jejíž expozice byla zřejmě nejzajímavější, a pak to šlo sešupem dolů. Na mnoha stranách např. hrdina (autor) přemlouvá manželku, aby byla po vůli jeho potenciálnímu nakladateli, což je hloupé už samo o sobě, natožpak v konkrétních dialozích této knihy. Dále za stejným účelem cvičí ubohou, v podstatě postiženou, dívku, což je až nechutné... mezi tím byly psychologické vsuvky, aby čtenář pochopil dívčinu bídu, a tím spíše (což asi nebylo vědomým plánem) i bídu hrdinovu (autorovu)... Musím říct, že z tohohle toho Křesadla jsem zatím dost v rozpacích. Ahoj!

mol378
04.12.2023 5 z 5

Tak. Hotovo, dočteno - je to úžasná kniha. Mozek a fantazie při četbě pracují na plné obrátky. Sem tam jsem četla hodně pomalu, abych všechno správně strávila a srovnala si. První část ve verších dokonalost sama. Začetla jsem se okamžitě, hned na první stránce. Vůbec se té formy nebojte, čte se to samo a je to velmi zábavné. Lze popsat pornografické praktiky relativně vkusně a vtipně? To je věc názoru, já říkám, že ano. Zejména když jsou podstatné pro hlavní myšlenku díla. A to jsou, dokonce velmi. Promrskáte si také, co vám utkvělo v hlavě z literatury, historie, jazyka českého, promrskáte si dokonce i latinu, já tedy pomocí překladače. Ono by šlo vydedukovat, co se v latinsky psaných pasážích skrývá, ale stojí za to přeložit si. Závěr je krutě realistický - lidské pohnutky bývají často nepěkné, lidská ohebnost, ať už pod nátlakem, nebo pod vidinou moci a výsad, veliká. Kdo má hroší kůži nebo kachní žaludek, obvykle ve světě vítězí. Když mu to za to stojí.
Druhá část knihy připomíná husu nadívanou kuřetem, v němž je vložen holub, to celé pečením spojeno v neoddělitelné. Virtuálně vyjímám kuře - Pangeracha. Fantastické, velmi jsem se bavila. Nečekaná, nežádaná proměna pana Geracha v gryfa - konečně ten ouřada bezbarvý začal žít! Létat! Jednat svobodně a suverénně! Dokonce měnil barvy podle pravidel heraldiky. Jaká krása.
No a postava Jindřicha Henryho, spojovacího prvku skládanky druhé části knihy? Ten zneuznaný frustrovaný spisovatel, neúspěšný hudebník, otravný zbabělý partner a fňukal mě štval a zároveň bavil. Bavil zejména úvodním rozhovorem s nakladatelem - tam byl aspoň jednou břitký, fundovaný a bez servítků, trefnou kritikou samizdatových spisovatelů, a byla to detektivní práce rozklíčovat, kdo je kdo. Sdílím s ním názor na Richarda Menturelu, ale na Bukalíka a Zábala ať mi nesahá! Shrnutí: Obdivuji hluboce všestranné vzdělání, talenty, volbu slov Jana Křesadla, formu a přesah, ale i čtivost Obětiny. Obdivuji jeho vtipnost, humor, mnohdy jsem se smála nahlas a mnohdy mi došly věci až po chvíli. Fantazie, překvapení, kumšt a originalita.


changaj
20.10.2022 5 z 5

Kniha je v podstatě Křesadlovým zúčtováním s českými domácími i exilovými spisovateli a nakladateli, které poměrně nemilosrdně (byť pod pseudonymy) hodnotí. Stejně tak ovšem bizarně rozebírá i sám sebe, prostřednictvím románových postav - spisovatelů - kteří se vzájemně baví o svých (t.j. Křesadlových) knihách, do románu Obětina vložených. Nakonec je to celé ale napsané i pro vlastní radost (či zadostiučinění) z tvorby. Člověk se může nad Křesadlem pohoršovat, nesouhlasit s ním, žasnout nad jeho rozhledem a ultimátní originalitou, já se ale většinou královsky bavím.

Kateřin-a
21.01.2020 4 z 5

Jak už je uvedeno, kniha obsahuje tři hlavní příběhy a nutno říct, že i další kratší samostatné příběhové vsuvky. První příběh je románem ve verších a jakousi parodií na gotický román. Druhý popisuje peripetie spisovatele emigranta, který se snaží prosadit vydání svého díla a třetí, který je vložen do druhého, je částečně náboženskou disputací v otázce smrti Boha. Skutečně obdivuji jazykové schopnosti autora, stylistickou stránku celé knihy a velké množství vědomostí, které do své práce J. Křesadlo zapracoval. Co mi trochu vadilo, byly věty v latině, němčině, řečtině nebo hebrejštině, kde bych pod čarou uvítala jejich překlad. Celkově ale hodnotím pozitivně.

RichardvonT.
14.02.2017

V místní knihovně mě zaujala celkem tlustá knížka s výrazným bočním nápisem Obětina. Tož jsem po ní šáhl, vypůjčil a pak si říkal: ten chlap je satan. Tihle spisovatelé s tááákhle velkou hlavou nacpanou vědomostma bývají tak trošku pošuci. Ale co, všichni jsme pošuci, každý, kdo v pubertě psával dekadentní poezii, ti nejvíc. Román z třetiny ve verších? Pohádka? V latině? Téééééda....to se musí zažít.
PS: a syn tohodle chlápka (Křesadlo je pseudonym) jménem Pinkava dostal v USA animovaného Oscara za Gerryho hru. Nebo tak něco.

Autorovy další knížky

Jan Křesadlo (p)
česká, 1926 - 1995
1999  89%Mrchopěvci / GraveLarks
1984  84%Mrchopěvci
1990  88%Fuga trium
1995  96%Hvězdoplavba / Astronautilía
1994  89%Obětina