Nutné lži

Nutné lži https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/408865/bmid_nutne-lzi-9tR-408865.jpg 5 423 423

Grace County, malé město na v Severní Karolíně před padesáti lety, v době rasových nepokojů a státem nařízených sterilizací. Právě zde a v této době se odehrává příběh dvou mladých žen, které se jen zdánlivě ocitají na opačných koncích společenského žebříčku. Ivy Hartová ztratila oba rodiče a ve svých patnácti letech se musí postarat o svou babičku, starší sestru i synovce. Na malé tabákové farmě se potýká nejen s postupujícím stářím své babičky, ale také s duševní nemocí své sestry a vlastní epilepsií. Bytostně si uvědomuje, že celá situace začíná být nad její síly. Tou dobou se Jane Forresterová stává sociální pracovnicí v Grace County a nemá ani tušení, jak moc bude zapotřebí její pomoci. Velmi rychle se v životě svých klientů citově angažuje, což jí způsobuje problémy nejen u jejího šéfa, ale také v jejím soukromém životě. Jane je ale Hartovými velmi přitahována a pomalu odhaluje temná tajemství jejich malé farmy. Již brzy se ocitne před rozhodnutím: Podnikne drastické kroky na jejich záchranu, nebo bude riskovat boj proti všemu, o čem věří, že je špatné? Jak může poznat, že to, v co věří, je správné, když jí všichni okolo tvrdí, že je to špatné? Nastává čas lží z nutnosti.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

Necessary Lies , 2013

iška
20.09.2019 4 z 5

Velmi zajímavá tématika. I když to pro mne není zrovna novinka, stejně mě vždy udiví, že jsou to události vlastně již moderního věku. I když šedesátá léta 20. století jsou dnes již také dějiny. Ale byla to doba Kennedyho, Beatles - prostě pokrokové myšlení. Ale za to se dalo hodně schovat.

Léňa2510
17.09.2019 5 z 5

Naprosto famozna kniha, to tema ma hodne zaujalo. Treba hovorit o veciach ktore otriaslo ľuďmi (aj) v minulosti.... Super!

putpuda
10.09.2019 5 z 5

No co dodat .... Jako vždy skvělé čtení od mé oblíbené autorky :)
I když musím přiznat, že za mě pořád vede Krutá volba ;) Zajímavé téma, o eugenickém programu jsem nikdy neslyšela, tak jsem se dozvěděla zase něco nového. A konec? Ten je hodně emotivní. Už se těším na další počteníčko ....

Toňula
07.09.2019 5 z 5

Moc často nedávám plný počet bodů, ale knihy Diany Chamberlainové si je zaslouží. Mají hlubší téma, přesto jsou čtivé a plné lidskosti, nutí k zamyšlení a i po přečtení uvíznou v hlavě, abychom příběh vstřebali postupně. Stejně jako v tomto vyprávění odehrávající se v nedávné minulosti, přesto tak vzdálené dnešku, pohledem dvou hrdinek, jejichž osudy se protnou nejen tehdy,ale i v současnosti. Diane,bravo.

zuzana2599
31.08.2019 5 z 5

Poutavá kniha skvělé a známé autorky !! I mně se tato nová autorčina kniha líbila, otevřela velmi choulostivé téma sterilizací a zavedla čtenáře do nedávné minulosti malého městečka v Severní Karolíně. Příběh je velmi citlivě zpracovaný a vede čtenáře k zamyšlení. I já všechny ty pocity a dojmy z knihy ještě v sobě zpracovávám a už vím, že brzy sáhnu po další vydané knize od této autorky.

Šánka
31.08.2019 5 z 5

Do knih Diane Chamberlain se nezačítáte, otevřete je, začněte číst a jste v jiném světě, jste součástí příběhu, který vám vypráví.
Anotace je tentokrát velmi dobře napsaná, autorka si zvolila náročné téma sterilizací, prováděných vetšinou sociálně slabým mladým dívkám i chlapcům bez jejich vědomí. Příběh má v sobě mnoho silných okamžiků i morálních dilemat, na které není jednoduchá odpověď.
Podle mého je tohle nejlepší autorčina kniha, a že má všechny výborné, to už jsem psala :-).
Doporučuji !!!

kneslova
30.08.2019 5 z 5

Výborná kniha, zajímavé téma

Ajina76
21.08.2019 5 z 5

Opět jedna ze skvělých knih, která se četla jedním dechem. Kniha vás nutí číst stále dál a dál.

Nika_bk
18.08.2019 5 z 5

Príbeh o jednej kapitole americkej historie, ktorá Vás prinúti rozmýšlať o tom, kto má právo rozhodovať o osude iného človeka. Sterilizačný program v Severnej Karolíne, bol skutočnosťou, ktorá v priebehu niekoľkých desaťročí pripravila špecifickú skupinu ľudí o možnosť voľby. Veľa z nich bolo sterilizovaných kvôli mentálnej zaostalosti, zdravotným ťažkostiam alebo len preto, že patrili medzi chudobných bez ohľadu na farbu pleti. Mnohí z nich netušili, čo podstúpili a nikdy neudelili svoj súhlas. Diane Chamberlain vytvorila fikciu na pozadí týchto udalostí a s jej bravúrnosťou nám vykresluje každodenný život chudobnej rodiny, ktorej sa program priamo dotýka. Jej prostredníctvom sledujeme akým spôsobom to ovplyvnilo ich životy rovnako ako aj život ich sociálnej pracovníčky, ktorá rozhodnutie drží vo svojich rukách. Kniha, ktorá Vás donúti rozmýšľať, určite stojí za prečítanie.

evasamankova
14.08.2019 5 z 5

Diane Chamberlainová umí. A Nutné lži jsou toho dalším přesvědčivým důkazem. Velmi čtivý román.

Pípasek
14.08.2019 5 z 5

Naprosto úžasné čtení. Vše již bylo napsáno v ostatních komentářích

ilosek
10.08.2019 5 z 5

Jsou dobré knihy. Jsou skvělé knihy. Dokonce jsou i úžasné knihy. A pak je tady Diane Chamberlain a její Nutné lži. Naprosto odzbrojující příběh, který zanechá stopy v každém čtenáři. Příběhy o morálce, smrti, lásce, diskriminaci a dřívější politice se píšou špatně a obdivuji všechny, kteří se do toho pustí. Ne vždy z toho totiž vyjde příběh, který má hlavu i patu a ještě čtenáře pohltí. Naštěstí tohle není tento příklad. Diane umí psát. S elegancí zpracovala téma, které je zakládáno na pravdivých událostech a ještě do toho zakomponovala i problémy dnešní doby. Jsem ráda, že nežijeme v době sterilizace a nemusíme se bát, kdy za nás ostatní udělají životní rozhodnutí, které nelze vzít zpět. Ale jak autorka napsala, neměli bychom zapomínat a já jsem ji nesmírně vděčná, že díky ní vím zase o něco víc a můžu na svět koukat zase trochu jinak.

Knižní střípky
07.08.2019 5 z 5

Knihy Diane Chamberlain čtu již skoro 25 let. Mám je doma všechny. Některé jsem četla vícekrát. Nikdy jsem nebyla zklamaná. Dá se říci, že u každé z nich jsem byla hodně nadšená. NUTNÉ LŽI je ovšem překonaly všechny. Toto dílo jsem od samého začátku četla se zatajeným dechem. Miluji knihy odehrávající se na americkém Jihu v meziválečném či poválečném období. Mám pro ně slabost. Zde se dostáváme do roku 1960 na tabákovou farmu, kde žijí v nuzné chatrči patnáctiletá Ivy, její o 2 roky starší sestra Mary Ella, její dvouletý synek William a jejich stará a nemocná babička Winona. Neznají nic než dřinu a pohrdání. Nemají nic, jen jeden druhého a spoustu problémů. Jednoho dne do jejich života vstoupí mladá sociální pracovnice Jane. Ta je plná ideálů a chce pro své klienty jen to nejlepší. Čím více ovšem proniká do praxe a sociální problematiky, tím více je zděšená. Jak je možné, že v šedesátých letech v Americe v Severní Karolíně mohou sociální pracovnice rozhodnout o tom, kdo ze sociálně slabších vrstev se může rozmnožovat a komu to povoleno nebude? Jane se s tím nehodlá smířit. Cítí, že tento systém je nastaven hodně špatně. A tak se vydá do boje. A díky Bohu za to.
Pro mě to byl neuvěřitelně silný příběh, Na Ivy, Mary Ellu a Jane nikdy nezapomenu. Posledních pár stránek jsem dočítala se slzami v očích.

adriane9
01.08.2019 5 z 5

Naprosto zničující příběh, kdy nevíte na čí stranu se přiklonit, kdo má a nemá právo jednat tak jak jedná. Myslím, že v otázce mateřství budou veškeré zákony vždycky na štíru. Diane skvěle napsala příběh o tom jaky dopad měl a vlastně pořád má eugenický program o kterém jsem ani netušila, že existuje. Jane, Ivy i Mary Elle budu mít v srdci napořád, i to, že být lidský je pro mě spravedlivější než zákon.