Nové povesti slovenské

Nové povesti slovenské https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/16065/nove-povesti-slovenske-16065.jpg 4 6 2

Nové povesti slovenské (1994) sú zbierkou povestí zo stredovekého a novovekého Slovenska. Povesti: Dežma, Materinské srdce, Opát a novic, Zradená láska, Kumys kazál-víno pil, Túženka, Mačka, ktorá nechcela piť mlieko, Prečo na Rozsutci nestojí hrad, Podobizeň, Rytierska smrť, Lžiandrej, Poklad, Vedma, Rytierka, Česť nadovšetko, Maskulínum, feminínum, neutrum, Deväť ráz zasnúbená, štyri razy vydatá, Žigo, Krádež svätoštefanskej koruny, Ius gladii, Meno-znameno, Koniec legendárneho kráľa, Bazilišok, Krutý údel, Posadnutosť mocou, Kar namiesto svadby, Smäd po krvi, Bratská láska, bratská nenávisť, Kamenný mních, Veselý čižmár, Prečo Turci nedobyli Bratislavu, Prefíkaný učeň, Ľúbosť až za hrob, Lúpežný rytier, Kde berú zámky páni a kde cisári, Beloštic, Kapitán Skočzveže, Dža, more, dža !, Krvavá Alžbeta, Peter a Zuzana, Zeman a klobučník, Zamurovaná snúbenica, Magnátske dobrodružstvo, Štvrtý sľub, Nielen mačka má deväť životov, Zbojnícka prísaha, Ako chodia Cigáni na popravu, Čertove obrázky, Chvála slovenčiny.... celý text

Lessana
14.04.2023 3 z 5

Spočiatku sme sa doma pri čítaní bavili výborne. Dozvedeli sme sa čo-to aj o našich historických postavách i miestach, mestách či hradoch, ktoré sa nejakým pričinením dostali do dejín. Najzaujímavejší nám prichodil archaický jazyk a naša krásna dobová ľubozvučná slovenčina. Jednotlivé povesti sú radené časovo chronologicky, čo je fajn, človek sa zorientuje aj vo všetkých tých povstaniach a podobne. Čo je ale veľké, preveľké mínus tejto bohumilej publikácie, je nesúrodý štýl jednotlivých... kusov. Ku koncu už akoby aj dochádzal autorovi pri spracovaní dych - stratilo to šmrnc. Ale na čítanie počas jarných daždivých dní, keď sa nedá ísť do záhrady, môže byť. Tak jedna-dve povesti denne, aby sa to neprejedlo :).

Lessana
23.02.2018 3 z 5

Pekne spracovaná súčasť našej ľudovej slovesnosti s nádhernými čiernobielymi ilustráciami Jozefa Cesnaka. Rada som v nej listovala ako dieťa a občas si v nej polistujem aj teraz.

pověsti pro mládež lidová slovesnost slovenské pověsti

Milan Ferko
slovenská, 1929 - 2010
1979  93%Rinaldo Rinaldini 1.
1969  90%Poklady Zorničky
2004  85%Staré povesti slovenské
1994  80%Nové povesti slovenské
1969  70%Pirátští králové a královští piráti

Kniha Nové povesti slovenské je v