Nikdo nic nikdy

Nikdo nic nikdy https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/395762/bmid_nikdo-nic-nikdy-Gls-395762.jpg 4 4 2

Jakým způsobem lze ztvárnit zdánlivě nevypověditelnou složitost skutečnosti? Kolik verzí může mít jeden příběh? V době mezi dusivým soumrakem a jitrem, jež nepřichází, splétá několik lidí v jednom koutě u řeky své představy a vzpomínky. Rozpomínání se a předtuchu zločinu zpříjemňují každodenní rituály, v jejichž opakování se skrývá krutost a děs. Vražedná hrozba zamořuje kraj hrůzou a úzkostí. Příběh se větví a plyne tam a zase zpět jako proud řeky, času a paměti, mezi mýtem a skutečností, smyslností a politikou, napětím a reflexí.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Runa

Nadie nada nunca , 1980

netopýr088
07.09.2021 3 z 5

Ak je to alegória na pomery v Argentíne sedemdesiatych rokov, tak je príliš alegorická a nepriechodná. Stále sa opakujúce jednoduché obrazy (aj keď napísané štylisticky zložito, v nelineárnom čase), videné z pohľadu niekoľkých postáv, ktoré na seba nabaľujú nové a nové významy, až zostane naozaj pocit, že nikto nič nikdy...vchádzajúce tak do zabudnutia, rozumej nekonečného opakovania sa... Viem, čo chcem povedať, neviem ale ako...z tejto knihy bude nejeden čitateľ zmätený, nie je to len môj prípad...ale nech to nikoho neodrádza, prosím, odpad to rozhodne nie je, v žiadnom prípade!

puml
23.09.2020

Asi nejradikálnější román od Saera, co se týče formy. Moc jsem to nepobral, ty variace. Saer je opravdu jedinečný autor a to hlavně v té hře se čtenářem, která není pro každého. Mně zrovna tenhle kousek moc nesedl, ale jsem rád za každý nový překlad Saera. Nehodnotím ale doporučuji.

argentinská literatura hispanoamerická literatura

Juan José Saer